Колеж дьо Франс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 34 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q202660.
BotNinja (беседа | приноси)
{{xx икона}} → {{икона|xx}}
Ред 3: Ред 3:
'''Колеж дьо Франс''' ({{lang-fr|Collège de France}}) е [[образование|образователна]] и [[наука|научноизследователска]] институция със седалище в [[Париж]], [[Франция]], която без да бъде университет, провежда безплатни и общодостъпни курсове на високо ниво в областта на [[наука]]та, [[литература]]та и [[изкуство]]то.
'''Колеж дьо Франс''' ({{lang-fr|Collège de France}}) е [[образование|образователна]] и [[наука|научноизследователска]] институция със седалище в [[Париж]], [[Франция]], която без да бъде университет, провежда безплатни и общодостъпни курсове на високо ниво в областта на [[наука]]та, [[литература]]та и [[изкуство]]то.


Основан е през [[1530]] година от крал [[Франсоа I]] по искане на Гийом Бюде с хуманитарната идея тази институция да е алтернатива на [[Сорбона]]та и да предлага такива дисциплини като [[иврит]], [[старогръцки]] (първият преподавател е известният учен Янус Ласкарис) и математика <ref>{{fr икона}} Byzance et l'Europe : Colloque à la Maison de l'Europe, Paris, 22 avril 1994, H. Antoniadis-Bibicou (Ed.), 2001</ref>. През годините е носил последователно следните имена:
Основан е през [[1530]] година от крал [[Франсоа I]] по искане на Гийом Бюде с хуманитарната идея тази институция да е алтернатива на [[Сорбона]]та и да предлага такива дисциплини като [[иврит]], [[старогръцки]] (първият преподавател е известният учен Янус Ласкарис) и математика <ref>{{икона|fr}} Byzance et l'Europe : Colloque à la Maison de l'Europe, Paris, 22 avril 1994, H. Antoniadis-Bibicou (Ed.), 2001</ref>. През годините е носил последователно следните имена:
* ''Кралски колеж (Collège Royal),
* ''Кралски колеж (Collège Royal),
* ''Колеж на трите езика'' ([[френски]]: Collège Des Trois Langues, на [[латински]]: Collegium Trilingue),
* ''Колеж на трите езика'' ([[френски]]: Collège Des Trois Langues, на [[латински]]: Collegium Trilingue),

Версия от 22:19, 17 октомври 2015

Двор на Колеж дьо Франс.

Колеж дьо Франс (Шаблон:Lang-fr) е образователна и научноизследователска институция със седалище в Париж, Франция, която без да бъде университет, провежда безплатни и общодостъпни курсове на високо ниво в областта на науката, литературата и изкуството.

Основан е през 1530 година от крал Франсоа I по искане на Гийом Бюде с хуманитарната идея тази институция да е алтернатива на Сорбоната и да предлага такива дисциплини като иврит, старогръцки (първият преподавател е известният учен Янус Ласкарис) и математика [1]. През годините е носил последователно следните имена:

  • Кралски колеж (Collège Royal),
  • Колеж на трите езика (френски: Collège Des Trois Langues, на латински: Collegium Trilingue),
  • Национален колеж (Collège National),
  • Имперски колеж (Collège Imperial),
  • Колеж дьо Франс - от 1870 г.

Уникален е с това, че всеки университетски преподавател е длъжен да изнесе лекции, на които присъствието е безплатно и достъпно за всеки, въпреки че някои курсове на високо равнище не са достъпни за широката публика. Целта на центъра е "да се учи науката в процес на изграждане", поради което за лектори се избират измежду най-добрите изследователи в даден момент, като няма друго изискване освен това да са на "челно място" в тяхното поле на изследване. Избирани са от различни дисциплини - както в областта на точните науки, така и сред хуманитарните науки. Въпреки че мотото на колежа е "Docet Omnia" (на латински "Преподава всичко"), целта на колежа може да се обобщи най-добре с фразата на Морис Мерло-Понти "Не предубедени понятия, а идеята за свободна мисъл", която е запечатана със златни букви над главната зала на сградата на колежа.

Източници

  1. ((fr)) Byzance et l'Europe : Colloque à la Maison de l'Europe, Paris, 22 avril 1994, H. Antoniadis-Bibicou (Ed.), 2001
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Collège de France в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​