Михаил Давидов (кмет): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 51: Ред 51:


{{СОРТКАТ:Давидов, Михаил}}
{{СОРТКАТ:Давидов, Михаил}}
[[Категория:Български политици (1878-1918)]]
[[Категория:Български политици (18781918)]]
[[Категория:Кметове на Кюстендил]]
[[Категория:Кметове на Кюстендил]]
[[Категория:Български учители]]
[[Категория:Български учители]]

Версия от 00:15, 21 ноември 2015

Михаил Давидов
български учител и обществен деец
Роден
1861 г.
Починал
1910 г. (49 г.)
Политика
Депутат
V ОНС   X ОНС   

Михаил Васев Давидов е български учител и политик.

Биография

Роден е през 1861 година в град Кюстендил. Завършва местното двукласно училище. Учи при видните кюстендилски учители по онова време Тодор Пеев и Димитър Македонски.

След Освобождението работи като учител. Става член на Либералната партия, а след 1887 година - на образуваната от доктор Васил Радославов партия под същото име. През 1887-1894 г. е опозиционер, като либерал-радославист е народен представител в V Обикновено народно събрание (1887-1890) и в Х обикновено народно събрание (1899), което му позволява да влияе в управлението на Кюстендил. След последвалото разцепление на партията през 1904 г. преминава в редовете на новообразуваната от Димитър Тончев и Тодор Иванчов Младолиберална партия.

На 1 май 1899 г. Михаил Давидов е избран за кмет на гр.Кюстендил. Ползва се с добро име сред гражданството и е поддържан от силните в града либерални партии. Кметува три пълни мандата (1 май 1899 - 8 август 1908) и по продължителност на кметския пост е на 2-ро място след Христо Лекарски. За кратко време (18 юли - 12 септември 1902 г.) е отстранен по политически причини от правителството на Стоян Данев. Замества го популярният революционер Димитър Беровски, председател на Тричленна комисия, която управлява кметството. На 12 септември 1902 г. Михаил Давидов е възстановен на кметския пост.

Като дългогодишен и способен кмет на града допринася много за благоустрояването, за икономическото и културно развитие на града. През време на неговота кметуване са реализирани значителни обществени, културни и благоустройствени мероприятия: оформя се централният градски площад "Св.св.Кирил и Методий"; построява се централната градска баня "Чифте баня"; каптира се топлата минерална вода в махалата "Кайнарлък"; довършва се залесяването на "Хисарлъка" и прокарване на първата алея в него (от "Баглака" до "Св. Четиридесет мъченици"); завършва строителството на сградата на читалище "Братство" и е тържествено открита на 8 ноември 1907 г.; започва строителство на училище "Марин Дринов"; открива се Тъкаческо-килимарско училище; започва строителството на държавната мъжка гимназия; премества се циганското население от местностите "Катранлия" и "Големия мост" в градската мера на левия бряг на река Банщица.

След 1903 г. се отпускат значителни суми за настаняване и издръжка на голям брой бежански семейства от Македония; през юни 1907 г. Общинският съвет приема решение за запазване на всички старини и монументални здания, надгробни и други паметници, антики, надписи по камъни и др., като подвижните се събират, за да се образува общински музей.

На 8 август 1908 г. Общинският съвет е разтурен от новото правителство на Демократическата партия. Михаил Давидов е освободен от кметския пост. Започва търговска дейност с плодове и спиртни напитки и с комисионерство, обаче не успява и в момент на финансови затруднения през 1910 г. се самоубива.

Литература

Георги Друмохарски кмет на Кюстендил (1 май 1899 – 18 юли 1902) Димитър Беровски
Димитър Беровски кмет на Кюстендил (18 юли 1902 – 8 август1908) Стоян Илиев