Ернст Рьом: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 7: Ред 7:
}}
}}


'''Ернст Юлиус Рьом''' ({{lang-de|Ernst Julius Röhm}}) е един от лидерите на [[Националсоциалистическа германска работническа партия|национал-социалистите]] и ръководител на щурмоваците [[СА]].
'''Ернст Юлиус Рьом''' ({{lang-de|Ernst Julius Röhm}}) е един от лидерите на [[Националсоциалистическа германска работническа партия|националсоциалистите]] и ръководител на щурмоваците [[СА]].


През [[1908]] година става офицер. По време на [[Първа световна война|Първата световна война]] служи на Западния фронт, където е ранен и награден с [[Железен кръст]].
През [[1908]] година става офицер. По време на [[Първа световна война|Първата световна война]] служи на Западния фронт, където е ранен и награден с [[Железен кръст]].

Версия от 21:05, 20 март 2016

Ернст Рьом
Ernst Röhm
лидер на СА (щурмоваци)
Ernst Julius.jpg

Роден
Починал
1 юли 1934 г. (46 г.)
ПогребанМюнхен, Федерална република Германия

ПартияНационалсоциалистическа германска работническа партия
Германска работническа партия
Активен периодот 1914 г.
НаградиЖелезен кръст
Семейство
Подпис
Ернст Рьом в Общомедия

Ернст Юлиус Рьом (Шаблон:Lang-de) е един от лидерите на националсоциалистите и ръководител на щурмоваците СА.

През 1908 година става офицер. По време на Първата световна война служи на Западния фронт, където е ранен и награден с Железен кръст.

Запознава се с Адолф Хитлер в началото на 1919 година и става един от първите членове на НСДАП. Организатор е на първите щурмови отряди. На 1 април 1931 година е назначен за началник-щаб на СА.

През 1934 година СА става огромна сила, като по това време в нея членуват 3 милиона души. През пролетта на 1934 година част от нейните членове започват да негодуват срещу решенията на оглавяваната от Хитлер нова германска управа. Едни от най-отявлените изказвания прави Рьом, заявявайки открито, че армията (райхсвер) трябва да бъде закрита и превърната в школа за обучение, а нейното място да бъде заето от „революционна милиция“, ръководена от СА. С тази своя позиция Рьом влиза в конфликт с Хитлер, който използва това като повод за разправа с противниците си в Нощта на дългите ножове в края на юни и началото на юли 1934 година.

Хитлер обвинява Рьом и други от лидерите на СА в опит за преврат и лично го арестува. На следващия ден (2 юли), Рьом е разстрелян от щурмбанфюрера от СС Михел Липерт, след като отказва да се самоубие.

Шаблон:Нацистка Германия-мъниче