Пасха: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 212.43.40.109 (б.), към версия на 77.70.30.216
+ Нормативен контрол, + commonscat, + 2 картинки, поправка на препратките
Ред 1: Ред 1:
{{авторски права}}
{{авторски права}}
[[File:Israel's Escape from Egypt.jpg|мини|Илюстрация на [[Излизане от Египет]], Библия от 1907]]

[[File:The two disciples, Peter and John, are sent to prepare the Passover (f. 32) Cropped.jpg|мини|Двамата Христови ученици, [[Петър (апостол)|Петър]] и [[Йоан Богослов|Йоан]], изпратени да подготвят Пасха, ок.1503-4]]
'''Пасха''' (Pesah) е [[евреи|еврейски]] празник, по време на който символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството. Самото събиране около празничната трапеза се нарича [[Седер]] (Seder). Денят след Седер е първият от празника. Следващите 5 дни се наричат "полупразници".
'''Пасха''' (Pesah) е [[евреи|еврейски]] празник, по време на който символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството. Самото събиране около празничната трапеза се нарича [[Седер]] (Seder). Денят след Седер е първият от празника. Следващите 5 дни се наричат „полупразници“.


На всяка празнична трапеза присъстват точно определени блюда:
На всяка празнична трапеза присъстват точно определени блюда:
* [[Маца]] - безквасен хляб.
* [[Маца]] безквасен хляб.
* Марор - горчиви билки.
* Марор горчиви билки.
* [[Харосет]] - сладка паста от орехи, сушени или пресни плодове.
* [[Харосет]] сладка паста от орехи, сушени или пресни плодове.
* Солена вода - за да припомня сълзите, пролети от еврейските роби в [[Египет]].
* Солена вода за да припомня сълзите, пролети от еврейските роби в [[Египет]].
* Зелени подправки, които се потапят в солената вода.
* Зелени подправки, които се потапят в солената вода.
* [[Зроа]] - печено късче агнешко месо с кост, символизиращо пасхалното жертвоприношение и напомня за разрушението на Храма. Месото може да бъде изядено на следващия ден след Седер.
* [[Зроа]] печено късче агнешко месо с кост, символизиращо пасхалното жертвоприношение и напомня за разрушението на Храма. Месото може да бъде изядено на следващия ден след Седер.
Всеки на празничната трапеза трябва да изпие 6 чаши вино.
Всеки на празничната трапеза трябва да изпие 6 чаши вино.
Единственият продукт, за който няма място на празничната маса, а и където и да било в еврейския дом, е хляб ([[хамец]], който за разлика от маца е квасен продукт).
Единственият продукт, за който няма място на празничната маса, а и където и да било в еврейския дом, е хляб ([[хамец]], който за разлика от маца е квасен продукт).
По време на вечерята се извършва ритуално измиване на ръцете и се чете свещена книга, в която се разказва за извеждането на евреите от Египет.
По време на вечерята се извършва ритуално измиване на ръцете и се чете свещена книга, в която се разказва за извеждането на евреите от Египет.


С тази трапеза започва еврейската Пасха, а ритуалът край масата се провежда по строги правила, наречени "Седер" (ред, порядък).
С тази трапеза започва еврейската Пасха, а ритуалът край масата се провежда по строги правила, наречени „Седер“ (ред, порядък).
Вечерта, след като се скрие слънцето, еврейските семейства се събират на празнична трапеза, за да четат заедно [[Агада]] (или Хагада, Устен Закон) - книга, която разказва за освобождението на синовете на [[Израел]] от 400-годишното египетско робство.
Вечерта, след като се скрие слънцето, еврейските семейства се събират на празнична трапеза, за да четат заедно [[Агада]] (или Хагада, Устен Закон) книга, която разказва за освобождението на синовете на [[Израел]] от 400-годишното египетско робство.
Най-малкото дете в семейството пита "Защо тази нощ е различна от всички други нощи?", а баща му отговаря: "Защото бяхме роби на египетския фараон и Бог ни изведе от Египет". По време на празника се пеят песни, възхваляващи бог [[Яхве]].
Най-малкото дете в семейството пита „Защо тази нощ е различна от всички други нощи?, а баща му отговаря: „Защото бяхме роби на египетския фараон и Бог ни изведе от Египет“. По време на празника се пеят песни, възхваляващи бог [[Яхве]].


По време на Пасха символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството:
По време на Пасха символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството:
Ред 25: Ред 26:


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
{{Commonscat|Passover}}
* [http://www.dveri.bg/content/view/2115/ архим. Авксентий Защо и кога празнуваме Великден]
* Архим. Авксентий, [http://dveri.bg/k4ud „Защо, кога и как празнуваме Великден? Исторически щрихи“], dveri.bg, 20 април 2006
* [http://www.dveri.bg/content/view/157/50/ Ани Маринова Старозаветната Пасха]
* Анна Маринова, [http://www.dveri.bg/component/com_content/Itemid,50/id,157/view,article/ „Старозаветната Пасха – път към изкуплението“], dveri.bg, 15 април 2005
* [http://www.pravoslavie.bg/Свети-отци/Похвално-слово-за-Пасха Похвално слово за Пасха]
* Св. Йоан Златоуст, [http://www.pravoslavie.bg/Свети-отци/Похвално-слово-за-Пасха „Похвално слово за Пасха“], pravoslavie.bg
* [http://bgkulinar.net/id-1916 Песах - Еврейската Пасха]
* [http://gotvarstvo.net/полезно/празниците/еврейската-пасха-песах Еврейската Пасха (Песах)], gotvarstvo.net
* [http://www.pravoslavie.bg/Беседа/Господнята-Пасха Господнята Пасха], Джон Брек
* Джон Брек, [http://www.pravoslavie.bg/Беседа/Господнята-Пасха Господнята Пасха], 26 април 2008


{{Нормативен контрол}}
[[Категория:Религиозни празници]]
[[Категория:Религиозни празници]]
[[Категория:Християнски празници]]
[[Категория:Християнски празници]]
[[Категория:Юдаизъм]][[Категория:Великден]]
[[Категория:Юдаизъм]]
[[Категория:Великден]]

Версия от 05:32, 27 април 2016

Илюстрация на Излизане от Египет, Библия от 1907
Двамата Христови ученици, Петър и Йоан, изпратени да подготвят Пасха, ок.1503-4

Пасха (Pesah) е еврейски празник, по време на който символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството. Самото събиране около празничната трапеза се нарича Седер (Seder). Денят след Седер е първият от празника. Следващите 5 дни се наричат „полупразници“.

На всяка празнична трапеза присъстват точно определени блюда:

  • Маца – безквасен хляб.
  • Марор – горчиви билки.
  • Харосет – сладка паста от орехи, сушени или пресни плодове.
  • Солена вода – за да припомня сълзите, пролети от еврейските роби в Египет.
  • Зелени подправки, които се потапят в солената вода.
  • Зроа – печено късче агнешко месо с кост, символизиращо пасхалното жертвоприношение и напомня за разрушението на Храма. Месото може да бъде изядено на следващия ден след Седер.

Всеки на празничната трапеза трябва да изпие 6 чаши вино. Единственият продукт, за който няма място на празничната маса, а и където и да било в еврейския дом, е хляб (хамец, който за разлика от маца е квасен продукт). По време на вечерята се извършва ритуално измиване на ръцете и се чете свещена книга, в която се разказва за извеждането на евреите от Египет.

С тази трапеза започва еврейската Пасха, а ритуалът край масата се провежда по строги правила, наречени „Седер“ (ред, порядък). Вечерта, след като се скрие слънцето, еврейските семейства се събират на празнична трапеза, за да четат заедно Агада (или Хагада, Устен Закон) – книга, която разказва за освобождението на синовете на Израел от 400-годишното египетско робство. Най-малкото дете в семейството пита „Защо тази нощ е различна от всички други нощи?“, а баща му отговаря: „Защото бяхме роби на египетския фараон и Бог ни изведе от Египет“. По време на празника се пеят песни, възхваляващи бог Яхве.

По време на Пасха символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството:

В тази вечер главата на семейството чете за това как Всевишният заповядал на Мойсей да изведе еврейския народ от Египет. Фараонът не искал да пуска своите роби и на Египет били пратени наказания: водите на Нил се превърнали в кръв, улиците се изпълнили с пълчища от жаби, след това плъзнали кърлежи, нападнали диви зверове, започнал да измира добитъкът, градушка и скакалци сравнили със земята посевите, паднал тридневен мрак и накрая започнали да измират първенците в държавата.

За религиозните денят след пасхалната трапеза е време за молитви и отдих. За светското население е почивен ден, в който е прието да се прекарва със семейството.

Външни препратки