Вторичноустни: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м страницата трябва да се пооправи и допълни.. Мъниче без източници е
Ред 23: Ред 23:
}}
}}


'''Вторичноустни''' (таксономично: Deuterostomia от гръцки: "втора уста") са надтип в царството на [[Животни]]те. Те са подтаксон на [[Двустранно симетрични]]те от подцарство [[Същински многоклетъчни]]. Вторичноустните се отличават от първичноустните при ембрионалното си развитие. При Вторичноустни първото отваряне (blastopore), се превръща в ануса, докато, в първичноустните от него се развива устата.
'''Вторичноустни''' (таксономично: Deuterostomia от гръцки: "втора уста") са надтип в царството на [[Животни]]те. Те са подтаксон на [[Двустранно симетрични]]те от подцарство [[Същински многоклетъчни]]. Вторичноустните се отличават от първичноустните при ембрионалното си развитие. Развитието при Вторичноустни е свързано с първото отваряне (blastopore), което се превръща в анус т.е. първо при тях се образува анус, докато при първичноустните от него се развива устата. Хората също се причисляват към вторичноустните.


{{clade| style=font-size:150%;line-height:150%
{{clade| style=font-size:150%;line-height:150%

Версия от 12:55, 31 май 2016

Вторичноустни
Класификация
царство:Животни (Animalia)
подцарство:Същински многоклетъчни (Eumetazoa)
(без ранг):Двустранно симетрични (Bilateria)
(без ранг):Nephrozoa
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
Научно наименование
Grobben, 1908
Обхват на вкаменелости
Вторичноустни в Общомедия
[ редактиране ]

Вторичноустни (таксономично: Deuterostomia от гръцки: "втора уста") са надтип в царството на Животните. Те са подтаксон на Двустранно симетричните от подцарство Същински многоклетъчни. Вторичноустните се отличават от първичноустните при ембрионалното си развитие. Развитието при Вторичноустни е свързано с първото отваряне (blastopore), което се превръща в анус т.е. първо при тях се образува анус, докато при първичноустните от него се развива устата. Хората също се причисляват към вторичноустните.



Първичноустни


Вторичноустни


Phoronida



Brachiopoda





Echinodermata



Pterobranchia




Enteropneusta



Chordata