Александър Дубчек: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
разшир.
Ред 6: Ред 6:
| починал-място = [[Прага]], [[Чехословакия]]<br/>(днес [[Чехия]])
| починал-място = [[Прага]], [[Чехословакия]]<br/>(днес [[Чехия]])
}}
}}
'''Александър Дубчек''' ({{lang-sk|Alexander Dubček}}) е [[Чехословакия|чехословашки]] и [[Словакия|словашки]] политик.
'''Александър Дубчек''' ({{lang-sk|Alexander Dubček}}) е [[Словакия|словашки]] политик и за кратко ръководител на [[Чехословакия]] като генерален секретар на Чехословашката комунистическа партия (1968-1969). Известен е със своето намерение да реформира комунистическия режим ([[Пражката пролет]]).

Той е ръководител на [[Чехословакия]] като председател на парламента и за кратко генерален секретар на [[Чехословашка комунистическа партия|Чехословашката комунистическа партия]] (1968-1969). Главен инициатор е на кампанията за реформиране на комунистическия режим (известна като [[Пражка пролет]]), към „социализъм с човешко лице“.


== Биография ==
== Биография ==
Роден е в семейство на словашки комунисти. През 1925 година емигрират в [[СССР]], където родителите му участват в създаването на занаятчийски кооператив от чужденци „Интергельпо“ в [[Душанбе]], [[Киргизка ССР|Съветска Киргизия]]. После се преместват в гр. [[Нижний Новгород|Горки]], той учи в средно училище.
През 1925 година семейството му емигрира в [[СССР]], където той следва и получава бакалавърска степен. През 1938 година се завръща в [[Словакия]]. Взима участие в словашкото национално [[въстание]] срещу [[фашизъм|фашизма]] и лежи в затвора 2 пъти. След войната работи като политически функционер на комунистическата партия.


През 1938 година се завръща в Словакия. Взима участие в антифашистското движение и в [[Словашко национално въстание |Словашкото национално въстание]] (1944), лежи 2 пъти в затвора.
През 1951 година става член на Националния парламент и записва „Право“ в университета в [[Братислава]]. През януари 1968 става първи секретар на ЦК на [[Чехословашката комунистическа партия]]. На този пост се задържа до април 1969 година. Инициатор е на Пражката пролет, целта на която е да построи „[[социализъм]] с човешко лице“. След окупацията на Чехословакия от армиите на [[Варшавския договор]] Дубчек се отказва от своите функции и е изключен от партията през 1970 година.
<!--Работи като механик до неговото възстановяване през [[1985]] година.-->


След войната работи в промишлеността, става активист на Комунистическата партия. Преминава на партийна работа от 1949 г.: секретар и първи секретар на областния комитет на Словашката компартия в [[Тренчин]], първи секретар в [[Банска Бистрица]] (1951-1952). Избран е за член на Националното събрание (парламента) на Чехословакия (1951).
През 1989 година Дубчек участва в [[Нежната революция]].


Завършва „Право“ в университета [[Университет Коменски|„Ян Коменски“]] в [[Братислава]] (1955) и Висшата партийна школа при ЦК на КПСС в Москва (1958). Става първи секретар на обкома в Братислава (1958). В периода 1960 – 1969 г. е секретар и първи секретар на Словашката компартия, както и депутат и председател на Федералното събрание (парламента) на Чехословакия.
През декември 1989 година заема поста на председател на Федералното събрание на Чехословакия.


Първи секретар е на ЦК на [[Чехословашката комунистическа партия]] от януари 1968 до април 1969 година. Инициатор е на Пражката пролет, целта на която е да построи „[[социализъм]] с човешко лице“. След [[Операция „Дунав“|окупацията]] на Чехословакия от въоръжени сили на [[Организацията на Варшавския договор]] Дубчек се отказва от своите функции.
На [[7 ноември]] [[1992]] година Александър Дубчек загива при автомобилна [[катастрофа]].


Постепенно е освободен от заеманите постове, прехвърлян е на по-ниски длъжности. Посланик е в [[Турция]] (1969-1970). Изключен е от партията (1970), лишен е от статута на депутат. Работи по управлението на лесничействата в Словакия до пенсионирането си през 1981 г.
== Вижте също ==
* [[Пражка пролет]]
* [[Съветска инвазия в Чехословакия]]


През 1989 година Дубчек участва в [[Нежната революция]]. Избран е за председател на Федералното събрание на Чехословакия през декември 1989 година. Възстановява Социалдемократическата партия на Словакия (1990).
{{политик-мъниче}}

Тежко ранен е при автомобилна катастрофа на автомагистрала в Чехия. Хоспитализиран е в Прага, извършена му е хирургическа операция, но след 2 мес. почива на [[7 ноември]] [[1992]] година<ref>[http://www.nytimes.com/1992/11/08/world/alexander-dubcek-70-dies-in-prague.html?sec=&spon=&pagewanted=1 Alexander Dubcek, 70, Dies in Prague (New York Times, 8 November 1992)]</ref>.

Изказвани са редица предположения, че транспортното произшествие е инсценирано с цел Дубчек да бъде отстранен от политиката<ref name="Kopanic">Kopanic, Michael J Jr, [http://www.ce-review.org/00/8/kopanic8.html «Case closed: Dubček’s death declared an accident, not murder»], ''Central Europe Review'' (Vol 2, No 8), 28 February 2000</ref>. Смъртта му е разследвана чак до 2000 г., когато вътрешното министерство на Словакия обявява, че катастрофата не е в резултат от заговор. Оцелелият шофьор е осъден на затвор от 12 мес.

== Източници ==
<references />


{{СОРТКАТ:Дубчек, Александър}}
{{СОРТКАТ:Дубчек, Александър}}
[[Категория:Лауреати на награда Сахаров]]
[[Категория:Словашки политици]]
[[Категория:Словашки политици]]
[[Категория:Чехословашки политици]]
[[Категория:Чехословашки политици]]
[[Категория:Чехословашки политици]]
[[Категория:Посланици на Чехословакия]]
[[Категория:Посланици в Турция]]
[[Категория:Социалисти]]
[[Категория:Комунисти]]
[[Категория:Лауреати на награда Сахаров]]
[[Категория:Жертви на пътнотранспортни произшествия]]
[[Категория:Жертви на пътнотранспортни произшествия]]

Версия от 07:28, 5 август 2016

Александър Дубчек
Alexander Dubček
словашки политик

Роден
Починал
7 ноември 1992 г. (70 г.)
ПогребанСловакия

Учил въвВисша партийна школа при ЦК на КПСС
Университет Коменски
НаградиНаграда за свобода на мисълта „Сахаров“ (1989)[1]
Семейство

Подпис
Уебсайт
Александър Дубчек в Общомедия

Александър Дубчек (Шаблон:Lang-sk) е чехословашки и словашки политик.

Той е ръководител на Чехословакия като председател на парламента и за кратко генерален секретар на Чехословашката комунистическа партия (1968-1969). Главен инициатор е на кампанията за реформиране на комунистическия режим (известна като Пражка пролет), към „социализъм с човешко лице“.

Биография

Роден е в семейство на словашки комунисти. През 1925 година емигрират в СССР, където родителите му участват в създаването на занаятчийски кооператив от чужденци „Интергельпо“ в Душанбе, Съветска Киргизия. После се преместват в гр. Горки, той учи в средно училище.

През 1938 година се завръща в Словакия. Взима участие в антифашистското движение и в Словашкото национално въстание (1944), лежи 2 пъти в затвора.

След войната работи в промишлеността, става активист на Комунистическата партия. Преминава на партийна работа от 1949 г.: секретар и първи секретар на областния комитет на Словашката компартия в Тренчин, първи секретар в Банска Бистрица (1951-1952). Избран е за член на Националното събрание (парламента) на Чехословакия (1951).

Завършва „Право“ в университета „Ян Коменски“ в Братислава (1955) и Висшата партийна школа при ЦК на КПСС в Москва (1958). Става първи секретар на обкома в Братислава (1958). В периода 1960 – 1969 г. е секретар и първи секретар на Словашката компартия, както и депутат и председател на Федералното събрание (парламента) на Чехословакия.

Първи секретар е на ЦК на Чехословашката комунистическа партия от януари 1968 до април 1969 година. Инициатор е на Пражката пролет, целта на която е да построи „социализъм с човешко лице“. След окупацията на Чехословакия от въоръжени сили на Организацията на Варшавския договор Дубчек се отказва от своите функции.

Постепенно е освободен от заеманите постове, прехвърлян е на по-ниски длъжности. Посланик е в Турция (1969-1970). Изключен е от партията (1970), лишен е от статута на депутат. Работи по управлението на лесничействата в Словакия до пенсионирането си през 1981 г.

През 1989 година Дубчек участва в Нежната революция. Избран е за председател на Федералното събрание на Чехословакия през декември 1989 година. Възстановява Социалдемократическата партия на Словакия (1990).

Тежко ранен е при автомобилна катастрофа на автомагистрала в Чехия. Хоспитализиран е в Прага, извършена му е хирургическа операция, но след 2 мес. почива на 7 ноември 1992 година[2].

Изказвани са редица предположения, че транспортното произшествие е инсценирано с цел Дубчек да бъде отстранен от политиката[3]. Смъртта му е разследвана чак до 2000 г., когато вътрешното министерство на Словакия обявява, че катастрофата не е в резултат от заговор. Оцелелият шофьор е осъден на затвор от 12 мес.

Източници

  1. www.europarl.europa.eu // Посетен на 21 ноември 2021 г. (на английски)
  2. Alexander Dubcek, 70, Dies in Prague (New York Times, 8 November 1992)
  3. Kopanic, Michael J Jr, «Case closed: Dubček’s death declared an accident, not murder», Central Europe Review (Vol 2, No 8), 28 February 2000