Виваком България: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Up work (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Етикети: Визуален редактор етикет: премахнати източници/бележки
Up work (беседа | приноси)
Етикет: етикет: премахнати източници/бележки
Ред 104: Ред 104:
През годините VIVACOM подпомага редица учебни и социални заведения в цялата страна с технически средства — компютри, принтери и др. През 2008 г. компанията изгражда и специализирани телекомуникационни зали в четири университета: [[Технически университет - София]], [[Русенски университет|Русенски университет „Ангел Кънчев“]], [[Шуменски университет|Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“]] и Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“
През годините VIVACOM подпомага редица учебни и социални заведения в цялата страна с технически средства — компютри, принтери и др. През 2008 г. компанията изгражда и специализирани телекомуникационни зали в четири университета: [[Технически университет - София]], [[Русенски университет|Русенски университет „Ангел Кънчев“]], [[Шуменски университет|Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“]] и Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“


През 2011 г. стартира проектът VIVACOM Art Hall, който подкрепя развитието на културния живот в България. Телекомът превръща част от емблематичната сграда на Телефонната палата в центъра на София в свободно място за изкуство и култура и дава възможност за изява в него както на млади творци, така и на световно отвърдени имена. През годините VIVACOM Art Hall е домакин на редица изложби, фестивали, театрални и балетни постановки, музикални пърформанси, семинари, дискусии и други значими събития в сферата на изкуството.
===Култура===
Освен собственото пространство за култура, VIVACOM традиционно подкрепя проекти на различни български творци – музиканти, фотографи, писатели и други, както и провеждането на емблематични концерти и фестивали.

През 2010 г. Френският културен институт организира изложба на френския импресионист [[Едгар Дега]] с подкрепата на VIVACOM фонд.<ref>[http://www.vivacom.bg/bg/residential/about_us/vivacom_fund/projects/kultura/izlozhba_na_edgar_dega Изложба на Едгар Дега]</ref>

През 2011 г. стартира проектът Vivacom Art Hall, който подкрепя развитието на културния живот в България чрез организиране на изложби и събития, вкл. фестивали.<ref>[http://vivacomarthall.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE, официален сайт на Vivacom Art Hall]</ref> През 2013 г. проектът печели 3-то място в категорията „Корпоративна пиар кампания" в конкурса PR Приз.<ref> [http://m.24chasa.bg/Article.aspx?Id=2022641 "12 първи места в конкурса за пиар"] - в. 24 часа, май 2013 г.</ref>

БТК е и основен спонсор на Европейската нощ на музеите в Пловдив.<ref>[http://www.vivacom.bg/bg/residential/about_us/vivacom_fund/projects/kultura/evropejska_nosht_na_muzeite_2013 Европейска нощ на музеите 2013]</ref>

На 14 септември 2013 г. VIVACOM Art Hall става основна сцена на инициативата Нощ на театрите в София, която се провежда за първи път в България. По модела на Нощта на музеите участващите в инициативата театри са отворени за широката публика, работят до полунощ и представят специална селекция от представления на своите сцени.<ref>[http://www.vivacom.bg/bg/residential/about_us/vivacom_fund/projects/kultura/nosht_na_teatrite Нощ на театрите]</ref>


===Спорт===
===Спорт===

Версия от 07:06, 23 август 2016

Българска телекомуникационна компания ЕАД
BULGARIAN TELECOMMUNICATIONS COMPANY JSC
Телефонната палата в София, собственост на БТК
Телефонната палата в София, собственост на БТК
ТипЕднолично акционерно дружество
ИндустрияТелекомуникации
Основаване1992 г.
СедалищеСофия, България
Служители3406 [1]
Чиста печалба33 242 хил. лв.[2]
Собственик„Вива Телеком България“ ЕАД
Уебсайтhttp://www.vivacom.bg
Българска телекомуникационна компания ЕАД в Общомедия

„Българска телекомуникационна компания“ ЕАД, съкратено БТК, е български телекомуникационен оператор, известен повече с търговската си марка Vivacom. По данни на КРС през 2013 г. относителният дял на БТК, изчислен на база брой абонати, възлиза на 22,1%, а този, изчислен на база приходи, възлиза на 21,3%[3]. Основният ѝ собственик компанията Empreno Ventures Limited.

История

Историята на компанията като специализиран телекомуникационен оператор започва през 1992 година, когато след разделянето на „Български пощи и далекосъобщения“ ЕООД се учредяват компаниите „Български пощи“ ЕООД и „Българска телекомуникационна компания“ ЕАД[4]. И двете са държавни компании, но БТК е предназначена за приватизация.

  • През юни 2004 г. българското правителство продава 65% от капитала на държавната тогава БТК на „Вива Венчърс“ (Viva Ventures) - дъщерна компания на американския частен инвестиционен фонд Advent International. През януари 2005 г. българската държава стартира публичното предлагане на остатъчния пакет от акции и оферира 34,78% от капитала на компанията (2 869 573 акции) на „Българска фондова борса - София“. Сделката е одобрена от Европейската комисия[5], както и от международните кредитори на Vivacom[6].
  • Още при приватизацията компанията предлага роуминг (с над 110 страни), EDGE мрежа, гласова поща, пренос на пакетно-ориентирани данни за клиенти ползващи предплатени услуги и др. През май 2005 г. БТК получава лиценз за изграждане на мобилни далекосъобщителни системи от 3-то поколение по стандарт UMTS, клас Б (2x5+5 MHz). Разрешението е за срок от 20 години, а лицензионната такса — в размер на 42 млн. лв.
  • Като част от приватизационната сделка на БТК е предоставен лиценз за 3-ти GSM оператор и компанията стартира своите мобилни услуги под търговската марка Vivatel през ноември 2005 г.[7] БТК стартира своя мобилен оператор „БТК Мобайл“ (с марка „Вивател“) през ноември 2005 г., като в началото се предлага само GSM покритие. По-късно стартира и UMTS мрежата на оператора. Според компанията за 2 г. след старта клиентите на компанията вече наброяват 1 000 000 души, пазарният ѝ дял надхвърля 10%, а покритието на населението е 99 %. Тези данни са оспорвани, защото „БТК Мобайл“ не публикува официална статистика за броя на абонатите си (макар че предоставя такива данни на държавния регулиращ орган).
  • На 3 май 2007 г. „Новатор“ и „Вива Венчърс“ подписват споразумение с AIG Global Investment Group („AIGGIG”) за придобиването от страна на AIGGIG (чрез неговата компания AIG Capital Partners, Inc.) на 65-процентовия дял на „Вива“ от Българската телекомуникационна компания (БТК). Допълнително AIGGIG придобива още 25 % от акциите на БТК като част от сделката. БТК е листвана на Българска фондова борса - София.
  • През януари 2009 г. е обявено, че дъщерното дружество и GSM оператор „БТК Мобайл“ (Vivatel) се влива в майчинското дружество „БТК“. От октомври с.г. БТК и Vivatel се обединяват в новата търговска марка VIVACOM.
  • На 9 ноември 2012 г. „Вива Телеком България“ ЕАД придобива 93,99% от акциите на БТК.[8] „Вива Телеком България“ ЕАД е собственост на V Telecom Investment Люксембург, в което основни акционери са „Бромак“ ЕООД и дружество, притежавано от ВТБ Банк. Придобиването става факт след одобрението на цялостната схема за преструктурирането на Групата на БТК. Сделката води до намаляване на общия дълг на Групата от около 1,7 млрд. евро до 588 млн. евро посредством изплащане на дълга, преобразуване в акции и отписване на останалата част от дълга. Сделката е одобрена официално и от Европейската комисия.[9]
  • В резултат на търгово предложение „Вива Телеком България“ ЕАД увеличава своето участие в капитала на „Българска телекомуникационна компания“ АД на 99,72%, а до 26 юли 2013 г. изкупува и всички акции с право на глас на останалите акционери. На общо събрание на акционерите на 30 септември 2013 г. се взима решение за отмяна на особени права на преференциалната (златна) акция, собственост на държавата, въз основа на приватизационния договор от 2004 г. Решава се също и отпадането на телекома от регистъра на публичните дружества, с което компанията преустановява листването на Българска фондова борса – София АД.
  • През март 2015 г. Пиер Луврие, бизнесмен, опита да стане собственик на 43% от Виваком АД чрез фирмата „LIC33“ [10]. Няколко месеца по-късно той се отказа да придобива дялове в компаниите [11]. Междувременно Виваком не успява да върне заем на руската банка ВТБ_Капитал. Фондът за гарантиране на влоговете също следи развоя на сделката, тъй като институцията очаква възстановяването на 150 млн. евро, които са изтекли от КТБ в посока към телекома. [12]
  • През ноември 2015 г. Спас Русев купува "Виваком" за 330 млн. евро
  • През март 2016 г. истинският собственик на 76% от акциите на руския бизнесмен Дмитрий Косарев, собственик на компанията Empreno Ventures Limited, подал жалба във Върховния съд на Великобритания[13][14] срещу VTB Capital, компанията Viva Telecom (Luxemburg) SA, Спас Русев, Милен Велчев и други лица за незаконното поемане на контрола на Vivacom посредством преднамерено възпрепятстване на собственика да рефинансира заем от 150 милиона и продажба на Vivacom чрез фиктивен търг на свързана страна на занижена цена. В своята жалба Empreno Ventures Limited оспорва продажбата на компанията в полза на Viva Telecom (Luxemburg) SA и изисква възстановяване на щети за повече от 250 милиона евро.

Продукти и услуги

  • Центрове за обслужване на клиенти
    • кол-центрове (call centres)
  • Други структури
    • Вътрешен Help Desk. Оказва информационно и техническо съдействие на работещите в различните ЦОК.
    • Вивaкoм Секюрити. Осъществява входящ контрол в сградите на БТК.

VIVACOM е лидер в предоставянето на съвременни телекомуникационни услуги. Компанията е единственият телекомуникационен оператор в страната, който предоставя конвергирани решения през наземна, медна и сателитна инфраструктура, мобилна мрежа и публичен интернет.

VIVACOM предлага мобилни и фиксирани гласови услуги, оптичен интернет, цифрова телевизия и индивидуални телекомуникационни решения, направени по поръчка на клиента. Компанията разполага с богато портфолио от мобилни устройства в различни ценови категории.

Телекомът има развита мрежа от над 240 собствени търговски обекта в цялата страна. 

Социална дейност

Всяка година VIVACOM подкрепя множество проекти, свързани със значими обществени каузи. Всички инициативи са обединени в платформата VIVACOM Fund. Основните области, в които телекомът развива своите социални дейности са образование, благотворителност, култура и спорт. 

Благотворителност

През 2010 г. VIVACOM стартира своята дарителска инициатива – Операция „Жълти стотинки“. През първата година тя се провежда в помощ на деца с аутизъм, а следващите издания са посветени на събиране на средства за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Всяка година телекомът, заедно в повече от 20 компании-партньори набира дарения чрез хилядите касички, поставени в търговски обекти. В тях всеки гражданин може да остави своето ресто от жълти стотинки или друга сума по избор за каузата.  В края на всяка дарителска акция VIVACOM удвоява събраните в магазинната си мрежа средства.

През годините телекомът е подкрепял и редица благотворителни кампании, организирани от фондации, институции, НПО-та и др. Сред тях са „Българската Коледа“, проект „Помощ за благотворителността в България“, кампания под патронажа на Министерство на вътрешните работи с цел събиране на средства за деца на инвалиди и загинали служители в системата на МВР, кампанията за подпомагане на деца с тежки увреждания, организирана от фондация „И аз мога“, разработване на технологично решение за помощ на деца с аутизъм и други.[16]

През 2015 г. телекомът стартира изцяло нова инициатива за подпомагане на малките населени места в България – VIVACOM Регионален Грант. Кампанията финансира проекти в различни обществено значими области, които целят да допринесат за развитието на местната общност. В пилотното издание участваха повече от 270 проекта от цялата страна, а след оценяване от независимо жури 11 от тях получиха финансиране. 

Образование

С цел да създадe по-иновативен подход за обучение по математика, VIVACOM реализира съвместно с учените от Института по математика и информатика - БАН и Съюза на математиците в България онлайн платформата VIVA Cognita - www.vivacognita.org. Сайтът дава възможност за решаване на задачи по пътя на експериментирането и откривателството. Затова помага приложението „Математика с компютър“. Всеки може сам да изпробва различни варианти за решаване на дадена задача по алгебра или геометрия. С помощта на мишката и клавиатурата може да променя параметри и да види пред очите си как се променят възможните решения. Когато открие правилното, той ще запомни как е стигнал до него и следващият път ще се справи лесно сам. Платформата е напълно безплатна и от нейните възможности могат свободно да се възползват ученици от всички класове, студенти и преподаватели. На разположение на посетителите на сайта са повече от 170 интерактивни задачи и видео уроци. Има възможност за работа по групи, в които участниците да обменят опит и знания. За по-напредналите VIVA Cognita предлага задачи с повишена трудност и често информира потребителите си за олимпиади и турнири в точните науки.

В сферата на образованието VIVACOM подкрепя и  младите ентусиасти от Сдружение „Българска история“. Те започват своята дейност със създаването на едноименната фейсбук страница, в която споделят любопитни факти от миналото на България. Огромният интерес на аудиторията и нарастващият брой последователи ги мотивира да създадат сайта www.bulgarianhistory.org. Той обединява различни секции с богата информация за българския бит и култура през всички епохи, значими личности от обществения живот, емблематични събития и малко популярни факти. В края на 2015 година стартират и новата платформа www.vivahistory.bg. Сайтът съдържа почти 10-часово образователни видео съдържание, разпределено в материали с времетраене от 5 до 8 минути. Така по увлекателен начин се представят конкретни личности, събития и факти. В допълнение към тях, всеки може да изпробва знанията си и да научи нови неща с образователните тестове на сайта. Друга съществена част от платформата е специално разработената секция за деца. Тя съдържа образователни анимирани материали, подходящи дори за най-малките зрители. Съдържанието на сайта ще се обогатява с нови видеа всяка година.

През годините VIVACOM подпомага редица учебни и социални заведения в цялата страна с технически средства — компютри, принтери и др. През 2008 г. компанията изгражда и специализирани телекомуникационни зали в четири университета: Технически университет - София, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“

През 2011 г. стартира проектът VIVACOM Art Hall, който подкрепя развитието на културния живот в България. Телекомът превръща част от емблематичната сграда на Телефонната палата в центъра на София в свободно място за изкуство и култура и дава възможност за изява в него както на млади творци, така и на световно отвърдени имена. През годините VIVACOM Art Hall е домакин на редица изложби, фестивали, театрални и балетни постановки, музикални пърформанси, семинари, дискусии и други значими събития в сферата на изкуството. Освен собственото пространство за култура, VIVACOM традиционно подкрепя проекти на различни български творци – музиканти, фотографи, писатели и други, както и провеждането на емблематични концерти и фестивали.

Спорт

БТК участва традиционно в спортната инициатива „Фамилатлон“, която включва спортни демонстрации и състезания за цялото семейство.[15]

През 2011 г. VIVACOM фонд изгражда мултифункционална фитнес площадка, която се ползва свободно от жителите и гостите на София на всички възрасти. Инициативата е част от кампаниите „Аз обичам спорта“ на Министерството на физическото възпитание и спорта и „За една по-здрава нация“ на Българската федерация по фитнес и културизъм.[16]

Източници

  1. Финансов отчет за 2012 г.
  2. [1]
  3. Годишен доклад на КРС за 2013, раздел 4.2. Мобилни гласови телефонни услуги (стр. 26-7 от файла pdf) // КРС. Посетен на 2 февруари 2015.
  4. Кратка историческа справка - в сайта на „Български пощи“
  5. “ЕС каза „да” на сделката за “Vivacom”, www.inews.bg
  6. “Bulgaria's Vivacom gets court approval for restructuring” (“Виваком получи одобрение за преструктуриране от британския съд”) - www.reuters.com
  7. Регистър на предприятията, които имат разрешение за ползване на радиочестотен спектър за мобилна наземна мрежа (КРС) // Посетен на 18 октомври 2012.
  8. [2]
  9. Новини БФБ
  10. LIC33 -- официален сайт
  11. "Спас Русев купува "Виваком" за 330 млн. евро", Вести БГ, 2015-11-20
  12. "Спас Русев купува "Виваком" за 330 млн. евро", Вести БГ, 2015-11-20
  13. Empreno Ventures се жалва от VTB Capital пред британската Служба за финансов надзор във връзка с облигациите на Vivacom | Гласове, 10.06.2016
  14. Дмитрий Косарев: Съдът ще реши кой от нас е прав | Гласове, 08.04.2016
  15. Фамилатлон
  16. Фитнес на открито VIVA FIT

Външни препратки