Магнитен запис: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
създ по англ
 
м Ket премести страница „Магнитнен запис“ като „Магнитен запис“: typo
(Няма разлика)

Версия от 13:11, 7 ноември 2016

Илюстрация на механизмите на надлъжен (Шаблон:Lang-en) и перпендикулярен запис (Шаблон:Lang-en)

Магнитен запис или магнитна памет е записът на данни, звук и видео върху магнитни материали. Методът за запис използва различните модели на намагнитване и размагнитване за съхранение на информацията и представлява вид енергонезависима памет. В зависимост от поето на приложение, термините на английски се различават: в компютърната терминология се предпочита магнитна памет[1] (Шаблон:Lang-en), докато в звукозаписната и филмовата индустрия се предпочита магнитен запис (Шаблон:Lang-en).

Средите за магнитен запис еволюират исторически от магнитна лента към магнитни гъвкави дискове и магнитни твърди дискове. Записът и четенето се осъществяват с една или повече магнитни глави. Друго приложение на магнитен запис е магнитната лента с информация върху банковите карти.

Източници

  1. Тужаров, Христо. Компютрите отвън и отвътре. 2007. Магнитна памет - покритие от магнитно чувствителен материал, който се преориентира под въздействие на магнитно поле, като се променя позитивно или негативно в съответствие с бита данни.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Magnetic storage в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​