Тайна полиция: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
препратка; форматиране: 5 интервала, тире (ползвайки Advisor)
Ред 1: Ред 1:
'''Тайната полиция''' ''(също '''политическа полиция''' или '''служба за сигурност и/или безопасност''')'' е държавна структура за обезпечаване [[сигурност]]та, [[ред]]а и спокойствието в [[държава]]та, с оглед спазване [[законност]]та и нормалното протичане на държавното [[управление]]. В ''[[демокрация|демократични]]те [[страна|страни]]'' съблюдава спазване върховенството на [[конституция]]та и [[закон]]а, а в [[авторитаризъм|авторитарни]]те основно следи и [[репресия|репресира]] политическите противници на [[режим]]а.
'''Тайната полиция''' ''(също '''политическа полиция''' или '''служба за сигурност и/или безопасност''')'' е държавна структура за обезпечаване [[сигурност]]та, [[ред]]а и спокойствието в [[държава]]та, с оглед спазване [[законност]]та и нормалното протичане на държавното [[управление]]. В ''[[демокрация|демократични]]те [[страна|страни]]'' съблюдава спазване върховенството на [[конституция]]та и [[закон]]а, а в [[авторитаризъм|авторитарни]]те основно следи и [[Политическа репресия|репресира]] политическите противници на [[режим]]а.


Тайната полиция е по правило част от [[изпълнителна власт|изпълнителната власт]]. Различава се от т.нар. ''обикновени полицейски сили'' по [[метод]]ите, [[способ]]ите и [[средство|средства]]та на работа (включително използването на външни и вътрешни [[шпионин|шпиони]], внедрени [[агент]]и и [[информатор]]и /може и доброволни/), които в повечето от случаите следва и остават скрити от [[власт]]та и [[общественост]]та, предвид [[цел]]ите които преследва.
Тайната полиция е по правило част от [[изпълнителна власт|изпълнителната власт]]. Различава се от т.нар. ''обикновени полицейски сили'' по методите, способите и средствата на работа (включително използването на външни и вътрешни [[шпионин|шпиони]], внедрени агенти и [[информатор]]и /може и доброволни/), които в повечето от случаите следва и остават скрити от [[Власт (институционална)|властта и [[общественост]]та, предвид [[цел]]ите които преследва.


Висшият изпълнителски кадър на тайната полиция, за разлика от средните и нисши по [[длъжност]] [[служител]]и, [[сътрудник|сътрудници]]те, агентурния апарат и информаторите, е видим за обществото. В съвременните държави обикновено тайната полиция е натоварена с функции по предотвратяване и разкриване на особено тежки и опасни [[престъпление|престъпления]] застрашаващи държавността, [[национална сигурност|националната сигурност]] и [[обществен ред|обществения ред]]. Не във всички случаи към тайната полиция е придадено [[контраразузнаване]]то на държавите.
Висшият изпълнителски кадър на тайната полиция, за разлика от средните и нисши по [[длъжност]] [[служител]]и, [[сътрудник|сътрудници]]те, [[Агентура|агентурния]] апарат и информаторите, е видим за обществото. В съвременните държави обикновено тайната полиция е натоварена с функции по предотвратяване и разкриване на особено тежки и опасни [[престъпление|престъпления]] застрашаващи държавността, [[национална сигурност|националната сигурност]] и [[обществен ред|обществения ред]]. Не във всички случаи към тайната полиция е придадено [[контраразузнаване]]то на държавите.


[[Ефективност]]та и [[ефикасност]]та от работата на тайната полиция се измерва по нейната [[резултат]]ивност, съобразно целите които преследва. За разлика от начина ѝ на работа, резултатите от дейността ѝ следва да са широко и публично оповестени, и най-вече видими и оценими от обществото в демократичните страни.
[[Ефективност]]та и [[ефикасност]]та от работата на тайната полиция се измерва по нейната [[резултат]]ивност, съобразно целите които преследва. За разлика от начина ѝ на работа, резултатите от дейността ѝ следва да са широко и публично оповестени, и най-вече видими и оценими от обществото в демократичните страни.


Най-същественият аспект в работата на тайната полиция е контрола върху дейността ѝ. Обикновено той е [[парламент]]арен, а в случай на съмнения за закононарушения и нередности, и с участието на [[гражданско общество|гражданското общество]] при гаранции за съблюдаване [[секрет]]ността на [[агент]]урата и работата ѝ.
Най-същественият аспект в работата на тайната полиция е контрола върху дейността ѝ. Обикновено той е [[парламент]]арен, а в случай на съмнения за закононарушения и нередности, и с участието на [[гражданско общество|гражданското общество]] при гаранции за съблюдаване [[секрет]]ността на агентурата и работата ѝ.


Дейността на тайната полиция следва да се основава на спазването на строги професионални правила и отчетност, както и на [[субординация]] в работата ѝ с останалите [[власт]]и и [[държавен орган|държавни органи]].
Дейността на тайната полиция следва да се основава на спазването на строги професионални правила и отчетност, както и на [[субординация]] в работата ѝ с останалите власти и [[държавен орган|държавни органи]].


== Историческа справка ==
== Историческа справка ==
Първият [[институт]] и длъжност в [[история]]та натоварени с подобни на тайната полиция функции по обезпечаване държавността, сигурността и обществения ред са [[преторианци]]те и техния [[легат]] - [[Преториански префект|преторианския префект]].
Първият [[институт]] и длъжност в [[история]]та натоварени с подобни на тайната полиция функции по обезпечаване държавността, сигурността и обществения ред са [[преторианци]]те и техния [[легат]] – [[Преториански префект|преторианския префект]].


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 10:43, 27 юли 2017

Тайната полиция (също политическа полиция или служба за сигурност и/или безопасност) е държавна структура за обезпечаване сигурността, реда и спокойствието в държавата, с оглед спазване законността и нормалното протичане на държавното управление. В демократичните страни съблюдава спазване върховенството на конституцията и закона, а в авторитарните основно следи и репресира политическите противници на режима.

Тайната полиция е по правило част от изпълнителната власт. Различава се от т.нар. обикновени полицейски сили по методите, способите и средствата на работа (включително използването на външни и вътрешни шпиони, внедрени агенти и информатори /може и доброволни/), които в повечето от случаите следва и остават скрити от [[Власт (институционална)|властта и обществеността, предвид целите които преследва.

Висшият изпълнителски кадър на тайната полиция, за разлика от средните и нисши по длъжност служители, сътрудниците, агентурния апарат и информаторите, е видим за обществото. В съвременните държави обикновено тайната полиция е натоварена с функции по предотвратяване и разкриване на особено тежки и опасни престъпления застрашаващи държавността, националната сигурност и обществения ред. Не във всички случаи към тайната полиция е придадено контраразузнаването на държавите.

Ефективността и ефикасността от работата на тайната полиция се измерва по нейната резултативност, съобразно целите които преследва. За разлика от начина ѝ на работа, резултатите от дейността ѝ следва да са широко и публично оповестени, и най-вече видими и оценими от обществото в демократичните страни.

Най-същественият аспект в работата на тайната полиция е контрола върху дейността ѝ. Обикновено той е парламентарен, а в случай на съмнения за закононарушения и нередности, и с участието на гражданското общество при гаранции за съблюдаване секретността на агентурата и работата ѝ.

Дейността на тайната полиция следва да се основава на спазването на строги професионални правила и отчетност, както и на субординация в работата ѝ с останалите власти и държавни органи.

Историческа справка

Първият институт и длъжност в историята натоварени с подобни на тайната полиция функции по обезпечаване държавността, сигурността и обществения ред са преторианците и техния легат – преторианския префект.

Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Secret police в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​