Икуменизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 151.237.36.116 (б.), към версия на Алиса Селезньова
Етикет: Отмяна
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{без източници}}
{{без източници}}
'''Икуменизмът''' ({{lang-el|οικουμενικός}}, ''икуменикос'', в превод ''вселенски'') в същността си е движение,целящо сливане в едно на всички 'християнски' деноминации. Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.
'''Икуменизмът''' ({{lang-el|οικουμενικός}}, ''икуменикос'', в превод ''вселенски'') е движение за сливане в едно на всички християнски църкви. Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.


== История ==
== История ==

Версия от 17:03, 25 декември 2017

Икуменизмът (Шаблон:Lang-el, икуменикос, в превод вселенски) е движение за сливане в едно на всички християнски църкви. Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.

История

Движението се приема като католическа инициатива, като движение на римокатолическото мисионерство. От друга страна движението произхожда от различни протестантски общности, откъдето най-широко се разпространява. Икуменизмът се оформя и утвърждава като организация в 1948 година на конгреса в Амстердам, на който се създава Световен съвет на църквите (ССЦ).

Българската православна църква и руската православна църква встъпват в ССЦ в 1961 година. По-късно БПЦ напуска тази организация.

Вижте също

Бележки


Външни препратки