Мартин Скорсезе: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
YoanaBM (беседа | приноси)
→‎80-те: правописна грешка
YoanaBM (беседа | приноси)
→‎Ранни години: правописна грешка
Ред 33: Ред 33:
Най-известният му късометражен филм от този период е черната комедия The Big shave  (1967),  с участието на Питър Бернут. Филмът е обвинителен акт за участието на Америка във войната във  Виетнам, което е подчертано и в  алтернативното заглавие Viet '67.  
Най-известният му късометражен филм от този период е черната комедия The Big shave  (1967),  с участието на Питър Бернут. Филмът е обвинителен акт за участието на Америка във войната във  Виетнам, което е подчертано и в  алтернативното заглавие Viet '67.  


През 1967 г. Скорсезе прави първия си пълнометражен черно -бял филм I Call First, който по-късно е преименуван на Who’s that knocking on my door.  В него взимат участие неговите състуденти – актьорът [[Харви Кайтел]] и монтажистката Телма Шунмейкър, с които той ще продължава да работи през годините.
През 1967 г. Скорсезе прави първия си пълнометражен черно -бял филм I Call First, който по-късно е преименуван на Who’s that knocking at my door.  В него взимат участие неговите състуденти – актьорът [[Харви Кайтел]] и монтажистката Телма Шунмейкър, с които той ще продължава да работи през годините.


=== 70-те ===
=== 70-те ===

Версия от 21:33, 21 февруари 2018

Мартин Скорсезе
Martin Scorsese
американски режисьор
През 2007 година
През 2007 година

Роден
17 ноември 1942 г. (81 г.)

Религиякатолицизъм[1]
Режисура
АктивностОт 1962 г.
ОскариНай-добър режисьор:
2006 „От другата страна
Награди ЕмиИзключителна режисура на драматичен сериал:
2011 „Престъпна империя“
Изключителна режисура на неигрално предаване,
Изключително неигрално предаване:
2012 „Джордж Харисън: Да живееш в един материален свят“
Златен глобусНай-добър режисьор:
2003 „Бандите на Ню Йорк“
2007 „От другата страна“
2012 „Изобретението на Хюго“
Сесил Демил: 2010
Награди на БАФТАНай-добър филм,
Най-добър режисьор,
Най-добър сценарий:
1991 „Добри момчета“
Почетно членство: 2012
Награди ГрамиНай-добър музикален филм:
2006 „Боб Дилън: Търся път към дома“
Други наградиБодил“, „Сезар
Семейство
СъпругаИзабела Роселини (1979 – 1982)
Барбара Де Фина (1985 – 1991)

Подпис
Уебсайт
Мартин Скорсезе в Общомедия

Мартин Чарлс Скорсезе[2] (Шаблон:Lang-en) е американски кинорежисьор, сценарист, продуцент и актьор от италиански произход, носител на награди „Оскар“, „Сезар“, „Грами“, две награди „Бодил“, три награди „Еми“, по четири награди на „БАФТА“ и „Златен глобус“.[3] Номиниран е за награда „Хюго“, две награди „Сатурн“ и четири награди „Сателит“.[3] От 2003 г. има звезда на Холивудската алея на славата.[2]

Биография

Мартин Скорсезе е роден на 17 ноември 1942 г. в кв. Флашинг, Куинс, Ню Йорк.[4][5]

Скорсезе първоначално планира да се посвети на религията и да стане духовник, като някои от филмите му носят белега на католическото му възпитание. Слабо дете, Скорсезе прекарва много време у дома, гледайки какво се случва на улицата. Често посещава кинопрожекции и по-късно се решава да стане филмов деец.

Кариера

Скорсезе се ползва с уважение от филмовите критици, като често темите, които поставя, са ситуирани в границите на вътрешноградското безредие, насилието и секса. След няколко номинации за „Оскар“, през 2007 г. Скорсезе най-сетне получава престижната награда за филма си „От другата страна“.

Ранни години

Скорсезе учи режисура в Нюйоркския университет, където създава късометражните филми   What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This? (1963) и It’s not just you, Murray! (1964).

Най-известният му късометражен филм от този период е черната комедия The Big shave  (1967),  с участието на Питър Бернут. Филмът е обвинителен акт за участието на Америка във войната във  Виетнам, което е подчертано и в  алтернативното заглавие Viet '67.  

През 1967 г. Скорсезе прави първия си пълнометражен черно -бял филм I Call First, който по-късно е преименуван на Who’s that knocking at my door.  В него взимат участие неговите състуденти – актьорът Харви Кайтел и монтажистката Телма Шунмейкър, с които той ще продължава да работи през годините.

70-те

През 70-те Скорсезе става приятел с влиятелни филмови дейци: Франсис Форд Копола, Джордж Лукас, Стивън Спилбърг и Брайън де Палма. Именно де Палма го запознава с Робърт Де Ниро.  През този период Скорсезе работи като асистент- режисьор и един от монтажистите на документалния филм  Уудсток (1970) и се среща с актьора- режисьор Джон Касаветис, който  ще се превърне в негов близък приятел и ментор.

През 1972 година Скорсезе заснема филма Boxcar Bertha за продуцента на нискобюджетни филми Джон Корман ( помагал на режисьори като Копола и Джеймс Камерън в началото на кариерите им) , който ще го научи как да снима развлекателни филми с много малко пари и в кратък срок. Това ще му е от полза в предстоящите предизвикателства.  Касаветис насърчава Скорсезе да прави филмите, които наистина иска , а не да работи по проектите на някой друг.

Така идва мигът на Mean Streets/ Коварни улици-  истинският пробив за Скорсезе, Харви Кайтел и Робърт де Ниро.  Филмът поставя началото на неповторимия стил на режисьора. Всички елементи на неговото кино са тук-яркият диалог, бурното действие, черен хумор, реалистичен подход  при показване на насилието, предателство, католическа вина, човекът търсещ изкупление.

Коварни улици отдава почит на френската нова вълна, но и се преплита с гангстерския жанр и документалния автентизъм. Филмът е почти автобиографичен, посветен на баща му и чичо му и окончателно белязва приемането от Скорсезе на неговия италиански (сицилиански) произход.

През 1974 г. актрисата Елън Бърстин избра Скорсезе да я режисира във филма  Алис не живее вече тук. . За своето изпълнение тя печели награда „Оскар“.  Макар и добре приет от критика и публика, филмът остава аномалия в ранната кариера на режисьора, тъй като се фокусира върху централен женски персонаж.

След това Скорсезе се завръща в  своя квартал  „Малката Италия“ в  Ню Йорк, за да изследва етническите си корени и заснема документалния филм „Италоамериканци“ с участието на родителите си Чарлс и Катрин Скорсезе.

Шофьор на такси (1976 г.)  е  тъмният, градски кошмар на Скорсезе за бавното настъпване на лудостта при един самотен човек. Филмът утвърждава Скорсезе като режисьор и привлича вниманието към оператора Майкъл Чапман, чийто стил е насочен към високите контарсти, силни цветове и сложни движения на камерата. Главната роля се изпълнява от Робърт Де Ниро- като тревожният и психотичен Травис Бикъл. Младата Джоди Фостър  прави своя пробив  с противоречивата си роля на непълнолетна проститутка, а Харви Кайтел е в ролята на нейния сутеньор.

Шофьор на такси бележи началото на серия от сътрудничества между  Скорсезе и сценариста Пол Шрейдър.

Шофьор на такси печели Златна палма в Кан през 1976 година и получава четири номинации за Оскар, включително за „Най-добър филм“.

Огромният успех на филма насърчава Скорсезе да продължи напред с първия си високобюджетен проект: стилизираният мюзикъл  „Ню Йорк, Ню Йорк“  Това е почит на режисьора към родния му град , както и към класическия музикален холивудски филм, но претърпява пълен провал в  бокс офисите. Филмът е с участието на Лайза Минели и трето сътрудничество с Робърт де Ниро.  Запомнен е най-вече , заради заглавната си тема, изпълнена и популяризирана от Франк Синатра.

Филмът има слаб прием и сред критиците и цялостният неуспех на филма потапя Скорсезе в дълбока депресия, задълбочава зависимостта му от кокаин и въпреки спорадични документални филми, той не снима нищо няколко години.

80-те

Робърт де Ниро, който вече е близък приятел на Скорсезе, е човекът, който го измъква от депресията като го убеждава да заснеме филма Разяреният бик. Истинската история на боксовия шампион Джейк Ла Мота е обсебила Де Ниро от дълго време и той вярва , че само Скорсезе може да направи този филм. 

Разяреният бик се смята за шедьовър и е гласуван като най-великият филм на 80-те години. Получава осем номинации за Оскар. Де Ниро печели за най-добър актьор, Телма Шунмейкър взима за монтаж, но статуетката за режисура отива при Робърт Редфорд за „Обикновени хора“. Въпреки това,  всичко, което Скорсезе ще заснеме оттук нататък ще бъде  отбелязвано в рекламните материали като „Един филм на Мартин Скорсезе“.

Въпреки че сценарият на Разяреният бик има своите версии от  Пол Шрейдър и Мардик Мартин (който по-рано съавторства "Kоварни улици"), завършеният сценарий се различава значително от оригиналния проект на Шрейдър. Той е пренаписан няколко пъти от различни сенаристи, включително Джей Кокс (който по-късно пише заедно със Скорсезе филмите  Невинни години  и  Бандите на Ню Йорк).

Окончателният проект до голяма степен дело на самите Скорсезе и Де Ниро. Американският филмов институт избра Разяреният бик като номер 1 американски спортен филм в техния списък с топ 10 спортни филма. През 1997 г. го поставя на 24 място в своя юбилеен списък за най-велики филми AFI's 100 Years...100 Movies

Следващият проект на Скорсезе е петата му съвместна работа с Робърт Де Ниро – Кралят на комедията (1983). Това е сатира на света на медиите и известните личности, чийто централен персонаж е  самотник, който парадоксално става известен чрез  престъпна дейност ( отвличане). Филмът е очевидно отклонение от по-емоционално ангажираните филми, с които Скорсезе се е занимавал досега.  Експресионизмът на предишните му творби тук отстъпва на моменти на почти пълен сюрреализъм.  Но и все още носи много от запазените марки на Скорсезе. Кралят на комедията  се проваля в боксофиса, но все повече се възприема от критици и публика в годините след премиерата си. Немският режисьор Вим Вендерс го е посочил  сред 15-те си любими филма.

В След работа (1985) Скорсезе прави  естетическа промяна с един много по-ъндърграунд  филмов стил. Заснет с  изключително нисък бюджет, на естествена локация, през  нощта  в квартал Сохо в Манхатън, филмът е черна комедия за все по-злощастната нощ на един нюйоркски професор. (Грифин Дън)

През 1986 г. Скорсезе прави Цветът на парите, продължение на известния  филм на Робърт Росън "The Hustler" (1961) с Пол Нюман, който участва заедно с Том Круз. Въпреки че се придържа към утвърдения   си стил , който не е комерсиален, Цветът на парите е първият касов филм , достигащ до широката публика на режисьора .  Пол Нюман  печели "Оскар", а Скорсезе получава достатъчно  влияние, за да  си подсигури  подкрепа за проект, който му е дългогодишна цел: Последното изкушение на Христос

Още през  1983 г. Скорсезе започва да работи върху много личния за него проект Последното изкушение на Христос, основан на романа от 1951 г., написан от Никос Казандзакис, който предава живота на Христос по-скоро човешки, отколкото божествен.

Филмът е трябвало да се заснеме с подкрепата на Paramount Pictures, но малко преди началото на снимките продуцентите  спират финансирането на проекта, притеснени от натиск на различни религиозни групи. В тази несъстояла се версия от 1983  ролята на Исус е била поверена на Ейдън Куин, а певецът Стинг е бил избран да играе Пилат Понтийски.

Във версията от 1988 година тези роли са изпълнени съответно от Уилям Дефо и Дейвид Боуи.

И така след своя "флирт" с комерсиалното кино в средата на 80-те, с Последното изкушение на Христос, Скорсезе се завръща към своя дълбоко личен подход в създаването на кино. Още преди пускането на филма , той провокира обществен гняв и протести, упрекващи лентата в богохулство и така превръщат един независим проект с нисък бюджет в медийна сензация. Повечето противоречия са насочени към финалните пасажи на филма, където  Христос се жени за Мария Магдалена и има семейство като част от халюцинация, предизвикана от Сатаната, докато Исус е на кръста.

Разглеждайки филма извън споровете, той   остава важна работа в канона на Скорсезе - явен опит да изведе духовността, която е в основата на неговото кино. Режисьорът получава втората си номинация за награда Оскар „ за най-добър режисьор" , но този път губи от режисьора на Рейнмен -Бари Левинсън.

През 1987 Скорсезе заснема легендарния клип към песента на Майкъл Джаксън “Bad”.

Филмография

Звездата на Скорсезе на Холивудската алея на славата

Режисьор

Игрални филми

година филм оригинално заглавие бележки
1967 Кой чука на вратата ми Who's That Knocking at My Door
1972 Бърта бяга Boxcar Bertha
1973 Коварни улици Mean Streets
1974 Алис не живее вече тук Alice Doesn't Live Here Anymore
1976 Шофьор на такси Taxi Driver
1977 Ню Йорк, Ню Йорк New York, New York
1980 Разяреният бик Raging Bull
1983 Кралят на комедията The King of Comedy
1985 След работа After Hours
1986 Цветът на парите The Color of Money
1988 Последното изкушение на Христос The Last Temptation of Christ
1989 Нюйоркски истории New York Stories (Life Lessons) сегмент: Уроците на живота
1990 Добри момчета Goodfellas
1991 Нос Страх Cape Fear
1993 Невинни години The Age of Innocence
1995 Казино Casino
1997 Кундун Kundun
1999 До краен предел Bringing Out the Dead
2002 Бандите на Ню Йорк Gangs of New York
2004 Авиаторът The Aviator
2006 От другата страна The Departed
2010 Злокобен остров Shutter Island
2011 Изобретението на Хюго Hugo
2013 Вълкът от Уолстрийт The Wolf of Wall Street
2016 Мълчание Silence

Документални филми

Сценарист

Актьор

Бележки

  1. www.americamagazine.org
  2. а б Martin Scorsese | Hollywood Walk of Fame // walkoffame.com. Посетен на 03 декември 2014. (на английски)
  3. а б Martin Scorsese Awards // IMDb. Посетен на 03 декември 2014. (на английски)
  4. Martin Scorsese Biography // Starpulse. Посетен на 03 декември 2014. (на английски)
  5. Martin Scorsese – Biography // Biography.com. Посетен на 03 декември 2014. (на английски)

Външни препратки