Радюва планина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м {{карта}} --> {{карта-ГЩ-СССР}}
Ред 34: Ред 34:


== Топографска карта ==
== Топографска карта ==
* {{Карта|K-35-74|url=http://download.maps.vlasenko.net/smtm100/k-35-074.jpg|scale=1:100000}}
* {{карта-ГЩ-СССР|K-35-74|url=http://download.maps.vlasenko.net/smtm100/k-35-074.jpg|scale=1:100000}}


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 12:44, 20 юни 2018

Радюва планина
41.75° с. ш. 24.763° и. д.
Местоположение на картата на България
Общи данни
МестоположениеБългария (Област Смолян, област Пловдив)
Част отРодопи
(Западни Родопи)
Най-висок връхТузлата
Надм. височина1891,0 m

Радюва планина е планински рид в централната част на Западните Родопи, северно разклонение на Переликско-Преспанския дял, на територията на области Смолян и Пловдив.

Ридът представлява северно разклонение на Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи, отклоняващ се от него източно от седловината Рожен. Простира се от юг на север на 24 км, а ширината му е 7-8 км. На изток долината на Джурковска река (ляв приток на Юговска река) го отделя от рида Манастирище, а на запад и север долината на Чепеларска река — от рида Чернатица и североизточното му разклонение Белочерковски рид. На североизток каньоновидната долина на Юговска река го отделя от ридовете Крушевска планина, Градище (Кръстова гора) и Добростан.

Има широко и заравнено било, заето с планински пасища и разположено на височина 1500-1800 м. Запданият склон е по-дълъг и дълбоко набразден от десните притоци на Чепеларска река, а източният е по-тесен и стръмен към дълбоката каньоновидна долина на Юговска река. Изграден е от гнайси и мрамори, силно окарстени и множество карствови форми. Има находища на оловно-сребърни руди. Развито горско стопанство и рудодобив.

В централната част на рида е разположена хижа "Пашалийца", а в най-южната му част Астрономическата обсерватория на БАН.

По склоновете и подножията на рида са разположени два града Лъки и Чепеларе и 10 села: Богутево, Джурково, Дряново, Здравец, Лилеково, Нареченски бани, Острица, Павелско, Проглед и Югово.

По цялото му източно подножие, по долината на Юговска река и притока ѝ Джурковска река, на протежение от 42,3 км преминава целият участък на третокласен път № 861 от Държавната пътна мрежа Юговска ханче — Лъки — седловината Рожен.

Вижте още

Топографска карта

Източници

  • Мичев, Н и Ц. Михайлов, И. Вапцаров и Св. Кираджиев, Географски речник на България, София 1980 г., стр. 400.