Елисейски дворец: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Bot: Automated text replacement (-от тогава +оттогава)
AyodeleA2 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 8: Ред 8:


== Предназначение ==
== Предназначение ==
[[File:Donald J. Trump and President Emmanuel Macron, July 13, 2017 (01).jpg|thumb]]
Там се провеждат заседания на правителството на Франция (което се ръководи от президента). В градините на двореца вечерта на [[14 юли]] (деня на превземането на [[Бастилия]]та) се устройват празненства по случай деня на Френската република (националния празник на страната).
Там се провеждат заседания на правителството на Франция (което се ръководи от президента). В градините на двореца вечерта на [[14 юли]] (деня на превземането на [[Бастилия]]та) се устройват празненства по случай деня на Френската република (националния празник на страната).



Версия от 17:14, 14 юли 2018

Изглед към двореца от парка
Порта на двореца

Елисейският дворец (Шаблон:Lang-fr - Палѐ дьо л'Елизѐ) е официална резиденция на президента на Френската република.

Разположен е в Париж, 8-ми арондисман, ул. „Фобур Сент Оноре“ (Faubourg Saint-Honoré) 55, недалеч от прочутото авенюШанз-Елизе“, което в превод означава „Елисейски полета“ и откъдето е получил името си.

Предназначение

Там се провеждат заседания на правителството на Франция (което се ръководи от президента). В градините на двореца вечерта на 14 юли (деня на превземането на Бастилията) се устройват празненства по случай деня на Френската република (националния празник на страната).

В Елисейския дворец президентът приема главите на чуждестранните държави, с почетен караул на Републиканската гвардия на Франция.

История

Зданието е строено за граф Еврьо (Évreux) от рода Латур д’Оверн (La Tour d’Auvergne) и неговата съпруга от рода Кроза (Crozat, най-богатия тогава в страната, кредитирал краля, с монопол върху Луизиана) като градски дворец (hôtel particulier) в стил Регентство от архитект Арман-Клод Моле през 1718 - 1722 г. След смъртта на графа през 1753 г. е придобит от крал Луи XV за мадам дьо Помпадур, която увеличава площта му. След нейната смърт през 1764 г. преминава към далечни роднини на краля.

При Наполеон I за първи път е използван за нуждите на правителството. Там са живели също сестра му Каролин Мюрат и жена му императрица Жозефина.

През 1816 г. е купен от Луи XVIII. Става официална резиденция на президента на Втората република Наполеон III (1848), който се провъзгласява (1852) за император и заема обичайната монархическа резиденция - двореца Тюйлери.

Самият Елисейски дворец е престроен (1853 - 1867) по разпореждане на императора от архитект Лакроа и оттогава неговият външен вид не е променян.

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Елисейский дворец“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​