Спиридон Чудотворец: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахване на Категория:Източнокатолически светци; Добавяне на Категория:Кипърци, ползвайки HotCat
м Категория:Християнски светци от 4 век --> Категория:Християнски светци от IV век
Ред 31: Ред 31:
[[Категория:Източноправославни светци]]
[[Категория:Източноправославни светци]]
[[Категория:Кипърци]]
[[Категория:Кипърци]]
[[Категория:Християнски светци от 4 век]]
[[Категория:Християнски светци от IV век]]
[[Категория:Чудотворци]]
[[Категория:Чудотворци]]

Версия от 08:39, 2 август 2018

Тази статия е за светеца от 3 век. За печкия патриарх, вижте Спиридон Печки.

Спиридон Чудотворец
православен светия

Роден
около 270 г.
Починал
348 г. (78 г.)

Религияправославие
Спиридон Чудотворец в Общомедия

Спиридон Чудотворец е един от великите светии и чудотворци от 4 век. Роден е на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си. Излекувал император Констанций II от тежка болест. В живота си е сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната доброта и човечност, да повярват в силата на Христовата вяра, която помага и закриля. Точно колкото добър и човечен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в беда, точно толкова смайващи били и чудесата, с които се прославил. Разказват, че на прочутия Никейски събор, в разгара на люти дебати, Спиридон, за да убеди опонентите си, стиснал керемида в ръка. От единия ѝ край излязъл огън, от другия потекла вода.

В България свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите - обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Празникът му е на 12 декември.

Икони

Изобразяват св. Спиридон като старец с дълга брада.

Народна митология

Народът разказва, че св. Спиридон бил кондурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му. Празнуват също и други занаяти - шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена почит му оказват керемидарите и тухларите. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.

В едно от преданията Спиридон тръгнал с магарето си на събор. Лоши хора обаче откраднали животното и му отрязали главата. На сутринта стопанинът му не се бавил дълго, залепил на мястото на отрязаната глава една конска и стигнал до събора. Като го видели хората, рекли си "Не е обикновен човек", а когато пред всички стиснал сърдит една керемида и от нея потекла вода, убедили се, че е така, и го провъзгласили за светец.


Външни препратки