1731
редакции
Brassmonger (беседа | приноси) м (Източници добавени) |
|||
{{към пояснение|Езерово|Езерово}}
{{Селище в България
Легенда гласи, че селото датира от древно тракийско време. Старо известно име от времето на [[Османското владичество]] е '''Йеди дурали махала''' (означаващо „Седем малки махали“) – тогава селото е било разположено на територията на днешния [[язовир Езерово]]. След промяната на географското му разположение името му е било заменено с '''Дипцис гьол''' (означаващо „Езеро без дъно“).
Златен пръстен с надпис на тракийски език е намерен през 1912 година при разкопки на надгробна могила в местността Пърженака.
Освен тази забележителна находка са открити и редица други древни артефакти: златна диадема, малка златна лъжичка, бронзово огледало и др.
През 1965 г. Д. Ковачев, Д. Батуров и Д. Калдиев откриват запазен скелет на праисторическия бозайник [[дейнотериум]], който е изложен в ректората на [[СУ|СУ „Св. Кл. Охридски“]] на последния етаж, а копието му е в Палеонтологичния музей в [[Асеновград]].<ref>http://www.geology.bas.bg/geolbal/02_Kovachev.pdf (GEOLOGICA BALCANICA, 35. 3—4. Sofia, Dec. 2006, p. 5—40.)</ref> Преди много години Езерово е било голямо езеро. Оттам произлиза името на селото.
== Религии ==
В центъра на селото главна архитектурна забележителност е църквата „Св. Никола“, сред най-старите църкви в района. Построена е през 1851 г. с разрешението на султана, поправена е през 1890 г. Представлява трикорабна постройка без купол и камбанария. В по-късни времена е направена камбанария, отстояща на 30 м. от храма. Предполага се, че иконите са дело на видния зограф Никола Одринчанин. Ремонтирана е с дарения, сега е с красив купол. Храмът основно е ремонтиран през 2010 г.
Сред основните забележителности на селото е къщата-музей на известната българска поетеса [[Ваня Петкова]], която прекарва последните 9 години от живота си там. Именно в Езерово са написани последните литературни шедьоври на талантливата и уникална поетеса. Нейната [[Къща музей „Георги Божилов – Слона“|къща музей]] е в самото начало на селото с паметна плоча, дарена от община Първомай. За къщата-музей се грижи дъщеря ѝ известната преводачка и журналистка [[Оля Ал-Ахмед]], която има голям принос към културния живот на селото и в региона.
На около половин километър след началото на селото има паметник с имена на загинали за България хора, някои от които са от Езерово.
== Редовни събития ==
Празник на родния край (събор) – провежда се на [[Петровден]].
==Източници==
<references/>
{{Община Първомай}}
[[Категория:Села в област Пловдив]]
[[Категория:Села в България]]
|