Андон Балтов: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м +{{обработка|препратки}}
{{Обработка|препратки}}
Ред 1: Ред 1:
{{обработка|препратки}}
{{Обработка|препратки}}

{{Биография инфо
{{Биография инфо
| име=Андон Балтов
| име=Андон Балтов
| портрет= dot.png
| портрет=
| описание=български революционер
| описание=български революционер
| наставка=
| роден-дата=[[17 януари]] [[1849]]
| роден-дата=[[17 януари]] [[1849]]
| роден-място=с. [[Клисура]], днес [[България]]
| роден-място=[[Клисура]], [[Османска империя]]
| починал-дата=[[28 февруари]] [[1918]]
| починал-дата=[[28 февруари]] [[1918]]
| починал-място=с. [[Клисура]], днес [[България]]
| починал-място=[[Клисура]], [[България]]
}}
}}


'''Андон Салчев Балтов''' получил начално образование в родния си град, а после постъпил в Пловдивското епархийско училище. Няколко години работил като книговезец в книжарница Христо Данов. Балтов бил един от на-пламенните следовници на Левски в Пловдив, след чиято смърт взел участие в Старозагорското въстание, а след му се укрил за изместно време в Карлово. После се завърнал в Клисура, за да участва в подготовката на новото въстание. За дейността си бил избран от местния революционният комитет да представлява клисурци на Оборище. След събранието бил изпратен заедно с Иван Джуджев от апостолите в Цариград, за да достави оръжие. Преждевременното избухване на въстанието обаче попречило на мисията им. Понеже било невъзможно да се върнат в България двамата отпътували за Одеса, откъдето се озовали в Румъния и накрая в Сърбия. Тук Антон Балтов участвал като доброволец в Сръбско-турската война (1876), която събрите загубили. Когато започнала Руско-турската война (1877-1878) Балтов се включил в редовете на Българското опълчение, участвал в боевете на Шипка, където за храбростта си бил произведен в офицерски чин. След Освобождението Балтов постъпва в редовете в българската армия. През 1885 г. участва в Сръбско-българската война като майор.
'''Андон Салчев Балтов''' получил начално образование в родния си град, а после постъпил в Пловдивското епархийско училище. Няколко години работил като книговезец в книжарница Христо Данов. Балтов бил един от на-пламенните следовници на Левски в Пловдив, след чиято смърт взел участие в Старозагорското въстание, а след му се укрил за изместно време в Карлово. После се завърнал в Клисура, за да участва в подготовката на новото въстание. За дейността си бил избран от местния революционният комитет да представлява клисурци на Оборище. След събранието бил изпратен заедно с Иван Джуджев от апостолите в Цариград, за да достави оръжие. Преждевременното избухване на въстанието обаче попречило на мисията им. Понеже било невъзможно да се върнат в България двамата отпътували за Одеса, откъдето се озовали в Румъния и накрая в Сърбия. Тук Антон Балтов участвал като доброволец в Сръбско-турската война (1876), която събрите загубили. Когато започнала Руско-турската война (1877-1878) Балтов се включил в редовете на Българското опълчение, участвал в боевете на Шипка, където за храбростта си бил произведен в офицерски чин. След Освобождението Балтов постъпва в редовете в българската армия. През 1885 г. участва в Сръбско-българската война като майор. Умира почти напълно забравен от съвременниците си.

Умира почти напълно забравен от съвременниците си.


== Източници ==
== Източници ==
„Оборищенци” (Сборник от исторически очерци за народните представители на Оборище през 1876 година), редакция и съставителство Христо М. Йонков, ДВИ, С., 1972.
* „Оборищенци” (Сборник от исторически очерци за народните представители на Оборище през 1876 година), редакция и съставителство Христо М. Йонков, ДВИ, С., 1972.


{{DEFAULTSORT:Балтов, Андон}}
[[Категория:Български революционери]]
[[Категория:Български революционери]]

Версия от 14:16, 17 април 2007

Андон Балтов
български революционер
Роден
Починал

Андон Салчев Балтов получил начално образование в родния си град, а после постъпил в Пловдивското епархийско училище. Няколко години работил като книговезец в книжарница Христо Данов. Балтов бил един от на-пламенните следовници на Левски в Пловдив, след чиято смърт взел участие в Старозагорското въстание, а след му се укрил за изместно време в Карлово. После се завърнал в Клисура, за да участва в подготовката на новото въстание. За дейността си бил избран от местния революционният комитет да представлява клисурци на Оборище. След събранието бил изпратен заедно с Иван Джуджев от апостолите в Цариград, за да достави оръжие. Преждевременното избухване на въстанието обаче попречило на мисията им. Понеже било невъзможно да се върнат в България двамата отпътували за Одеса, откъдето се озовали в Румъния и накрая в Сърбия. Тук Антон Балтов участвал като доброволец в Сръбско-турската война (1876), която събрите загубили. Когато започнала Руско-турската война (1877-1878) Балтов се включил в редовете на Българското опълчение, участвал в боевете на Шипка, където за храбростта си бил произведен в офицерски чин. След Освобождението Балтов постъпва в редовете в българската армия. През 1885 г. участва в Сръбско-българската война като майор. Умира почти напълно забравен от съвременниците си.


Източници

  • „Оборищенци” (Сборник от исторически очерци за народните представители на Оборище през 1876 година), редакция и съставителство Христо М. Йонков, ДВИ, С., 1972.