Тифоидна треска: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 24: Ред 24:




'''Коремният тиф''' е сериозно [[заболяване]] на стомашно-чревния тракт, причинено от [[бактерия]]та Salmonella typhii, разновидност на [[салмонела|салмонелните]] бактерии. Те са грам-отрицателни, пръчковидни и [[ресничести]]. Бактериите притежават сложна антигенна структура и отделят [[ендотоксин]], който при разпадането си уврежда почти всички органи. Заразяването може да стане както от контакт с болен или бактерионосител, така и от замърсени храни и [[вода]]. Бактериите преминават чрез [[храносмилателна система|храносмилателната система]] в [[Лимфна система|лимфната мрежа]] и [[кръв]]та. [[Инкубационният период]] варира от 2 до 21 дни при различните видове тиф.
'''Коремният тиф''' е сериозно [[заболяване]] на [[храносмилателна система|стомашно-чревния тракт]], причинено от [[бактерия]]та Salmonella typhii, разновидност на [[салмонела|салмонелните]] бактерии. Те са грам-отрицателни, пръчковидни и [[ресничести]]. Бактериите притежават сложна антигенна структура и отделят [[ендотоксин]], който при разпадането си уврежда почти всички органи. Заразяването може да стане както от контакт с болен или бактерионосител, така и от замърсени храни и [[вода]]. Бактериите преминават чрез [[храносмилателна система|храносмилателната система]] в [[Лимфна система|лимфната мрежа]] и [[кръв]]та. [[Инкубационният период]] варира от 2 до 21 дни при различните видове тиф.


== Симптоми ==
== Симптоми ==

Версия от 14:35, 14 февруари 2019

Коремен тиф
Розови петна по гърите на човек с коремен тиф.
Специалностинфекциозни болести
Класификация и външни ресурси
МКБ-10A01.0
МКБ-9002
База данни
DiseasesDB
27829
База данни
eMedicine
oph/686
Мед. рубрики MeSHD014435
Тифоидна треска в Общомедия


Коремният тиф е сериозно заболяване на стомашно-чревния тракт, причинено от бактерията Salmonella typhii, разновидност на салмонелните бактерии. Те са грам-отрицателни, пръчковидни и ресничести. Бактериите притежават сложна антигенна структура и отделят ендотоксин, който при разпадането си уврежда почти всички органи. Заразяването може да стане както от контакт с болен или бактерионосител, така и от замърсени храни и вода. Бактериите преминават чрез храносмилателната система в лимфната мрежа и кръвта. Инкубационният период варира от 2 до 21 дни при различните видове тиф.

Симптоми

  • Повишаване на телесната температура, която в рамките на 6 дни достига 39 – 40 °С и се задържа две-три седмици. Болки в гърба се проявяват в началните стадии на болестта.
  • Обща отпадналост, главоболие и безсъние. В по-тежките случаи могат да се появят халюцинации.
  • Езикът е сух, покрит с кафяв налеп. На 10 – 11 ден от болестта се появяват характерните за тифа коремни обриви. Те представляват малки червени петна с големина 2 – 3 mm, разположени по кожата в горната част на тялото и по корема. Черният дроб и далакът се увеличават. Появява се треска.
  • Пулсът е забавен и слаб. В началния период на заболяването има запек, а впоследствие се появява умерена диария, като изпражненията са средни понякога примесени с кръв. В изпражненията има парченца от червата на човек.
  • След време 75% от жертвите умират от сърдечна недостатъчност. При лечение с антибиотици болестта спира развитието си и имунната система я унищожава.

Лечение

Наложително е (поради възможност от настъпване на чревна перфорация или кръвоизлив) лечението на тиф да се извърши в болнично заведение (инфекциозно отделение), където се прилагат широкоспектърни антибиотици, субституиращи коктейли (съдържащи солеви разтвори, глюкоза, антипиретици, спазмолитици, аналгетици и други лекарства).

Профилактика

Съществува противотифна ваксина, до която се прибягва при опасност от тифна епидемия. За профилактика в бита се препоръчва висока лична хигиена.