Аркадия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
редакция
Ред 28: Ред 28:
Днес столица на областна единица Аркадия е [[Триполи (Гърция)|Триполи]].
Днес столица на областна единица Аркадия е [[Триполи (Гърция)|Триполи]].


Днес Аркадия е предимно земеделски район включващ ферми за отглеждане на [[домат]]и (доминиращи в северната и централна Аркадия), смесено фермерство, както и маслинови плантации, гори и пасища, които доминират в равнините и специално в района на своеобразния [[мегалополис]] между Триполи и [[Левид]].
Аркадия е предимно земеделски район, включващ ферми за отглеждане на [[домат]]и (доминиращи в северната и централна Аркадия), смесено фермерство, както и маслинови плантации, гори и пасища, които доминират в равнините и специално в района на своеобразния [[мегалополис]] между Триполи и [[Левид]].


== Климат ==
== Климат ==
Климатът е с горещо лято и мека зима в източната, южната, централната част и на места под 1,000 метра [[надморска височина]]. Земята се напоява от дъждовете предимно през есенните и зимни месеци. [[Сняг]] се появява предимно в планинските райони.
Климатът е с горещо лято и мека зима в източната, южната, централната част и на места под 1000 метра [[надморска височина]]. Земята се напоява от дъждовете предимно през есенните и зимни месеци. [[Сняг]] се появява предимно в планинските райони.


== История ==
== История ==
По време на [[дорийско нашествие|дорийската инвазия]], когато дорийският гръцки се разпространява в Пелопонес, в Аркадия се запазва по-старият диалект, развивайки се в ''аркадо-кипърски [[диалект]]'' по време на класическата [[Античност]]. Аркадо-кипърският диалект никога не се развива като литературен език, но за неговото съществуване се знае от [[надпис]]и. Специфично за аркадския диалкет е използването на вариант на буквата [[Сан (буква)|сан]] с форма подобна на кирилското главно „И“. Предполага се, че е означавал звука „ц“ или „ч“, характерен за този диалект.
По време на [[дорийско нашествие|дорийската инвазия]], когато дорийският гръцки се разпространява в Пелопонес, в Аркадия се запазва по-старият диалект, развивайки се в ''аркадо-кипърски [[диалект]]'' по време на класическата [[Античност]]. Аркадо-кипърският диалект никога не се развива като литературен език, но за неговото съществуване се знае от надписи. Специфично за аркадския диалкет е използването на вариант на буквата [[Сан (буква)|сан]] с форма, подобна на кирилското главно „И“. Предполага се, че е означавал звука „ц“ или „ч“, характерен за този диалект.


Едно от местата, считани за родни на [[Зевс]], е планина [[Ликеум]] в Аркадия. Също Ликеум се считал за родното място на сина на Зевс – [[Хермес]].
Едно от местата, считани за родни на [[Зевс]], е планината [[Ликеум]] в Аркадия. Ликеум също се считал за родното място на сина на Зевс – [[Хермес]].


Първият цар на Аркадия е [[Ликаон (Аркадия)|Ликаон]], владетел на [[пеласги]]те, който бил трансформиран във [[върколак]] от Зевс. Дъщерята на Ликаон се казвала [[Калисто (митология)|Калисто]].
Първият цар на Аркадия е [[Ликаон (Аркадия)|Ликаон]], владетел на [[пеласги]]те, който бил трансформиран във [[върколак]] от Зевс. Дъщерята на Ликаон се казвала [[Калисто (митология)|Калисто]].
Ред 42: Ред 42:
Аркадия по-късно е присъединена към [[Древен Рим|Римската империя]] и по-късно към [[Византия|Византийската]]. Аркадия остава живописен, откъснат регион, а нейните обитатели стават пословични като скотовъдци, водещи прост, но щастлив селски живот, до степен, че по време на Античността ([[Буколики|Еклогите]] на [[Вергилий]]) и по-късно през Ренесанса Аркадия става символ на идиличен рай, тема на редица литературни и картинни творби.
Аркадия по-късно е присъединена към [[Древен Рим|Римската империя]] и по-късно към [[Византия|Византийската]]. Аркадия остава живописен, откъснат регион, а нейните обитатели стават пословични като скотовъдци, водещи прост, но щастлив селски живот, до степен, че по време на Античността ([[Буколики|Еклогите]] на [[Вергилий]]) и по-късно през Ренесанса Аркадия става символ на идиличен рай, тема на редица литературни и картинни творби.


През средата на [[15 век]] регионът попада под властта на [[Османска империя|Османската империя]], като с няколко изключения през [[16 век]] (под [[Венецианска република|венецианска]] [[Власт (обществено отношение)|власт]]), е в продължение на 4 века под османско владичество. През този период в Аркадия са създадени много нови градове и села.
През средата на [[XV век]] регионът попада под властта на [[Османска империя|Османската империя]], като с няколко изключения през [[XVI век]] (под [[Венецианска република|венецианска]] [[Власт (обществено отношение)|власт]]), е в продължение на 4 века под османско владичество. През този период в Аркадия са създадени много нови градове и села.


След 400 години окупация от [[турци]]те, Аркадия става център на [[Гръцка война за независимост|гръцката война за независимост]], която донася много победи в битките срещу османците, от които една е в Триполи. След победоносната революционна война, Аркадия влиза в новосъздадената гръцка държава. През [[19 век]] Аркадия бележи икономически прираст и малко [[емиграция]].
След 400 години окупация от [[турци]]те, Аркадия става център на [[Гръцка война за независимост|гръцката война за независимост]], която донася много победи в битките срещу османците, от които една е в Триполи. След победоносната революционна война Аркадия влиза в новосъздадената гръцка държава. През [[XIX век]] Аркадия бележи икономически прираст и малко [[емиграция]].


През [[20 век]] Аркадия изживява силно намаление на населението от емиграция, предимно в [[САЩ]]. Много аркадски селища губят почти половината си жители. Аркадия сега има по-малко популация от [[Коринт]].
През [[XX век]] Аркадия изживява силно намаление на населението от емиграция, предимно в [[САЩ]]. Много аркадски селища губят почти половината си жители. Аркадия сега има по-малко популация от [[Коринт]].


{{Областни единици в Гърция}}
{{Областни единици в Гърция}}
{{Нормативен контрол}}

[[Категория:Аркадия| ]]
[[Категория:Аркадия| ]]

Версия от 13:42, 26 февруари 2019

Вижте пояснителната страница за други значения на Аркадия.

Аркадия
Αρκαδία
областна единица в Гърция
Местоположение на Аркадия в ГърцияМестоположение на Аркадия в Гърция
СтранаГърция
ОбластПелопонес
ЦентърТриполи
Площ4419 km²
Население86685 души (2011)
19,6 души/km²
ISO 3166-2GR-12
Официален сайтNA
Аркадия в Общомедия

Аркадия Шаблон:Lang-el е областна единица (административна единица) в Гърция, част от полуостров Пелопонес. Името ѝ произлиза от митологичният герой Аркас. Аркадия е с население от 100 611 жители (2005 г.) и обща площ от 4419 km². Граничи с областните единици Арголида на изток, Лакония на юг и Месения на запад.

Днес столица на областна единица Аркадия е Триполи.

Аркадия е предимно земеделски район, включващ ферми за отглеждане на домати (доминиращи в северната и централна Аркадия), смесено фермерство, както и маслинови плантации, гори и пасища, които доминират в равнините и специално в района на своеобразния мегалополис между Триполи и Левид.

Климат

Климатът е с горещо лято и мека зима в източната, южната, централната част и на места под 1000 метра надморска височина. Земята се напоява от дъждовете предимно през есенните и зимни месеци. Сняг се появява предимно в планинските райони.

История

По време на дорийската инвазия, когато дорийският гръцки се разпространява в Пелопонес, в Аркадия се запазва по-старият диалект, развивайки се в аркадо-кипърски диалект по време на класическата Античност. Аркадо-кипърският диалект никога не се развива като литературен език, но за неговото съществуване се знае от надписи. Специфично за аркадския диалкет е използването на вариант на буквата сан с форма, подобна на кирилското главно „И“. Предполага се, че е означавал звука „ц“ или „ч“, характерен за този диалект.

Едно от местата, считани за родни на Зевс, е планината Ликеум в Аркадия. Ликеум също се считал за родното място на сина на Зевс – Хермес.

Първият цар на Аркадия е Ликаон, владетел на пеласгите, който бил трансформиран във върколак от Зевс. Дъщерята на Ликаон се казвала Калисто.

Аркадия по-късно е присъединена към Римската империя и по-късно към Византийската. Аркадия остава живописен, откъснат регион, а нейните обитатели стават пословични като скотовъдци, водещи прост, но щастлив селски живот, до степен, че по време на Античността (Еклогите на Вергилий) и по-късно през Ренесанса Аркадия става символ на идиличен рай, тема на редица литературни и картинни творби.

През средата на XV век регионът попада под властта на Османската империя, като с няколко изключения през XVI век (под венецианска власт), е в продължение на 4 века под османско владичество. През този период в Аркадия са създадени много нови градове и села.

След 400 години окупация от турците, Аркадия става център на гръцката война за независимост, която донася много победи в битките срещу османците, от които една е в Триполи. След победоносната революционна война Аркадия влиза в новосъздадената гръцка държава. През XIX век Аркадия бележи икономически прираст и малко емиграция.

През XX век Аркадия изживява силно намаление на населението от емиграция, предимно в САЩ. Много аркадски селища губят почти половината си жители. Аркадия сега има по-малко популация от Коринт.