Пирон от Елида: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
{{lang-grc}} => {{lang|grc}}
Ред 23: Ред 23:
Веднъж кораб, на който бил и Пирон, попаднал в силна буря: хората се суетели как ще се спасят, а Пирон видял в трюма едно прасе, което спяло, посочил го и казал: ''„Това е мъдрецът!“.''
Веднъж кораб, на който бил и Пирон, попаднал в силна буря: хората се суетели как ще се спасят, а Пирон видял в трюма едно прасе, което спяло, посочил го и казал: ''„Това е мъдрецът!“.''


Пирон изглежда не е писал книги, но неговите възгледи изложил Тимон от Флиунт, пишейки сатири; от тях обаче е запазена незначителна част. Като основен източник се приема книгата на [[Секст Емпирик]] ''Пиронови основоположения'' ({{lang-grc|Πυῤῥώνειοι ὑποτύπωσεις}})), при все че е писана четири века след смъртта му.
Пирон изглежда не е писал книги, но неговите възгледи изложил Тимон от Флиунт, пишейки сатири; от тях обаче е запазена незначителна част. Като основен източник се приема книгата на [[Секст Емпирик]] ''Пиронови основоположения'' ({{lang|grc|Πυῤῥώνειοι ὑποτύπωσεις}})), при все че е писана четири века след смъртта му.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 03:26, 27 февруари 2019

Пирон от Елида
древногръцки философ

Роден
Починал
ПогребанГърция
Философия
РегионЗападна философия
ЕпохаАнтична философия
ШколаСкептицизъм
Пирон от Елида в Общомедия

Пирон е древногръцки философ, смятан за първия представител на скептицизма. Пирон проповядвал пълно въздържание от емоция и чувства. Само така светът може да се възприеме правилно. Диоген Лаерций[1] споменава, че учениците на Пирон са следвали неотлъчно своя учител и са следели да не се самонарани от това, че се въздържа дори и от предпазване примерно от животни и каруци. С дни е седял неподвижен на улицата или на някоя поляна.

Веднъж кораб, на който бил и Пирон, попаднал в силна буря: хората се суетели как ще се спасят, а Пирон видял в трюма едно прасе, което спяло, посочил го и казал: „Това е мъдрецът!“.

Пирон изглежда не е писал книги, но неговите възгледи изложил Тимон от Флиунт, пишейки сатири; от тях обаче е запазена незначителна част. Като основен източник се приема книгата на Секст Емпирик Пиронови основоположения (на старогръцки: Πυῤῥώνειοι ὑποτύπωσεις)), при все че е писана четири века след смъртта му.

Източници

  1. Диоген Лаерций, Животът на философите, кн.9, гл 11.60 – 108

Шаблон:Философ-мъниче Шаблон:Древна Гърция-мъниче