Същински забулени сови: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 25: Ред 25:


== Размножаване ==
== Размножаване ==
Периода на размножаване е около средата на Май. Женската мъти яйцата 32-34 дни.


== Устройства ==
== Устройства ==

Версия от 18:06, 16 май 2019

Същински забулени сови
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Двустранно симетрични (Bilateria)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
(без ранг):Ръкоперки (Sarcopterygii)
(без ранг):Тетраподоморфи (Tetrapodomorpha)
клас:Птици (Aves)
разред:Совоподобни (Strigiformes)
семейство:Забулени сови (Tytonidae)
род:Същински забулени сови (Tyto)
Научно наименование
Billberg, 1828
Същински забулени сови в Общомедия
[ редактиране ]

Забулените сови (Tyto) са род нощни грабливи птици, който включва 14 вида.

Разпространение

Срещат се по всички континенти без Антарктида, а в Азия обиватат само южните части на континента около Арабския полуостров, Индийския полуостров и Индокитайския полуостров и островите около тях. В България се среща вида Забулена сова (Tyto alba).

Начин на живот и хранене

   Тези божествени творения на природата могат да бъдат видени през деня рядко, но е съвсем възможно. Те са нощни птици и щом става дума за лов на тъмно са експерти. Совата не е като прилепите, нейното нощно зрение е перфектно, затова не са й нужни ултра звуци за да се ориентира в мрак. Но това не означава, че слуха й е лош. Напротив. Слуха й е един от най-съвършените в природата, но за обонянието не може да се каже същото, защото при тях липсва.

Размножаване

Периода на размножаване е около средата на Май. Женската мъти яйцата 32-34 дни.

Устройства

Зрение

  • Едно от нещата, които правят совите съвършени в убийствата е зрението. Очите им тежът около 5% процента от теглото им. Но това не е единственото. Те могат да променят размера на зениците си според далечината на предмета, който гледат и светлината, която им е нужна. Ако запалена свещ е поставена на 500 метра от тях, в пълен сумрак те със сигурност ще я видят ясно. Очите им не могат да се местят на страни, могат да гледат само напред, но това не им пречи, защото могат да си завъртат главата на 270 градуса. Интересен факт е, че цвета на очите им се променя според околната среда; светло жълт- дневно време; оранжев- в неясно време; тъмно кафяв или черен- нощно виждане.

Слух

  • Слуха на тези създания е перфектен. Той се дължи на оперението по главата, от което произлиза името им- Забулена. То наподобява сателитна чиния, която може да хване звукове идващи от огромно разстояние с височина 2 децибела, а хората долавят хай-много 16. Пръстена около лицето им е с по- различни пера, които спомагат за по-бързото и по-добро хващане на звуците. Ушните кухини се намират под този пръстен. Те не са на еднакви места. Обикновено лявото ухо е по-надолу от дясното, но при всички е различно. Благодарение на тези приспособления те могат да чуят и да определят точно от къде идват звуковете. Също могат да чуят през сняг дебел 30 сантиметра.

Списък на видовете


Източници

  • Симеонов, Симеон. Совите – наши тайнствени приятели. БАН, София, 1988

Шаблон:Птици-мъниче