Архидам II: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
+изт
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{Личност|цар}}
'''Архидам II''' (Αρχίδαμος Β΄, ''Archidamos II'') е [[Царе на Спарта|цар на Спарта]] от династията [[Еврипонтиди]] през [[469 пр.н.е.]] – [[427 пр.н.е.]]. Син е на Зевксидам (син на цар [[Леотихид II]]), който умира преди баща си<ref name="Пав">{{Павзаний|3.7.10}}</ref>.
'''Архидам II''' (Αρχίδαμος Β΄, ''Archidamos II'') е [[Царе на Спарта|цар на Спарта]] от династията [[Еврипонтиди]] през [[469 пр.н.е.]] – [[427 пр.н.е.]]. Син е на Зевксидам (син на цар [[Леотихид II]]), който умира преди баща си.<ref name="Пав">{{Павзаний|3.7.10}}</ref>


Архидам II потушава въстанието на [[илот]]ите през 464 пр.н.е. В началото на [[Пелопонеска война|Пелопонеската война]] от 431 пр.н.е. до 427 пр.н.е. той нахлува с неговите [[хоплит]]и всяка година (431, 430 и 428) в [[Атика]] и опустошава полетата, а жителите се скривали зад „[[Дълги стени|дългите стени]]“ (''τὰ μακρὰ τείχη'') между [[Атина]] и пристанището [[Пирея]].[[Павзаний]] пише: „Този Архидам причинил най-много щети на страната на атиняните, като нахлувал в Атика всяка година, и колчем нахлувал, извършвал опустошителни набези из цялата земя, като с обсада завзел и града на платейците, които били благоразположени към атиняните“<ref name="Пав"/>. Само през 429 пр.н.е. той се отказва от нападение, заради бушуващата Атинска [[чума]], в която умира и атинският политик [[Перикъл]].
Архидам II потушава въстанието на [[илот]]ите през 464 пр.н.е. В началото на [[Пелопонеска война|Пелопонеската война]] от 431 пр.н.е. до 427 пр.н.е. той нахлува с неговите [[хоплит]]и всяка година (431, 430 и 428) в [[Атика]] и опустошава полетата, а жителите се скривали зад „[[Дълги стени|дългите стени]]“ (''τὰ μακρὰ τείχη'') между [[Атина]] и пристанището [[Пирея]].[[Павзаний]] пише: „Този Архидам причинил най-много щети на страната на атиняните, като нахлувал в Атика всяка година, и колчем нахлувал, извършвал опустошителни набези из цялата земя, като с обсада завзел и града на платейците, които били благоразположени към атиняните“.<ref name="Пав"/> Само през 429 пр.н.е. той се отказва от нападение, заради бушуващата [[чума]], в която умира и атинският политик [[Перикъл]].


Първата фаза на Пелопонеската война от 431 пр.н.е. до 421 пр.н.е. се нарича често също на него ''Архидамска война'', въпреки че Архидам искал по възможност да се избегне войната. Архидам II обсажда и съюзения с Атина [[полис]] [[Платея]] (429 – 427 пр.н.е.)
Първата фаза на Пелопонеската война от 431 пр.н.е. до 421 пр.н.е. се нарича често също на него ''Архидамска война'', въпреки че Архидам искал по възможност да се избегне войната. Архидам II обсажда и съюзения с Атина [[полис]] [[Платея]] (429 – 427 пр.н.е.)
Ред 10: Ред 11:
<references />
<references />


* Cartledge, P. A., Art. ''Archidamus'', OCD (31996), 145.
* Cartledge, P. A., Art. ''Archidamus'', OCD (31996), 145
* Karl-Wilhelm Welwei, ''Sparta''. Stuttgart 2004.
* Karl-Wilhelm Welwei, ''Sparta''. Stuttgart 2004


[[Категория:Спартански царе]]
[[Категория:Спартански царе]]

Версия от 12:35, 10 януари 2020

Архидам II
Ἀρχίδᾱμος
Роден
Починал
Семейство
РодЕврипонтиди
ДецаАгезилай II
Архидам II в Общомедия

Архидам II (Αρχίδαμος Β΄, Archidamos II) е цар на Спарта от династията Еврипонтиди през 469 пр.н.е.427 пр.н.е.. Син е на Зевксидам (син на цар Леотихид II), който умира преди баща си.[1]

Архидам II потушава въстанието на илотите през 464 пр.н.е. В началото на Пелопонеската война от 431 пр.н.е. до 427 пр.н.е. той нахлува с неговите хоплити всяка година (431, 430 и 428) в Атика и опустошава полетата, а жителите се скривали зад „дългите стени“ (τὰ μακρὰ τείχη) между Атина и пристанището Пирея.Павзаний пише: „Този Архидам причинил най-много щети на страната на атиняните, като нахлувал в Атика всяка година, и колчем нахлувал, извършвал опустошителни набези из цялата земя, като с обсада завзел и града на платейците, които били благоразположени към атиняните“.[1] Само през 429 пр.н.е. той се отказва от нападение, заради бушуващата чума, в която умира и атинският политик Перикъл.

Първата фаза на Пелопонеската война от 431 пр.н.е. до 421 пр.н.е. се нарича често също на него Архидамска война, въпреки че Архидам искал по възможност да се избегне войната. Архидам II обсажда и съюзения с Атина полис Платея (429 – 427 пр.н.е.)

Архидам е баща на Агис II, който го последва на трона и на Агезилай II.

Източници

  1. а б Павзаний. Описание на Елада, Кн. І-Х (Валерий Русинов – превод). София, Център по тракология „Проф. Александър Фол“ – БАН, 2004. с. 3.7.10.
  • Cartledge, P. A., Art. Archidamus, OCD (31996), 145
  • Karl-Wilhelm Welwei, Sparta. Stuttgart 2004