Това е пълен списък на предстоятелите на сръбското православие, които през отделните исторически периоди носели различни титли. Предстоятелят на Сръбската православна църква носи титлата „архиепископ печки, митрополит белградско-карловачки и патриарх сръбски”. От 18 февруари 2021 г. неин предстоятел е Негово Светейшество патриарх Порфирий Сръбски.
Хумски епископ. Книжовник и дипломат посетил Търново с цел уреждане по мирен път на претенциите на Михаил III Шишман. Архиепископ Никодим I е негов ученик и протеже.
Игумен на Студеница и рашки епископ. В периода 1451-1453 години е Охридски архиепископ. Като антиуниат ръкополага за митрополит на Молдова Теоктист през 1452 г.
Последен печки патриарх, а предходно – смедеревски митрополит.
В периода от 1463 г. до възстановяването на Печката патриаршия през 1557 г., диоцезът ѝ е част от Охридската архиепископия, т.е. възстановено е статуквото отпреди учредяването на нарочна Сръбска архиепископия в Жича и Печ. Смедеревският митрополит Павел Смедеревски прави несполучливи опити за възстановяването на патриаршията по това време.
Охридски архиепископи и сръбски предстоятели (1463—1557)
Преди него има други предстоятели, като той се титулова „по милост Божия архиепископ на Първа Юстиниана [и] на всички българи, сърби и прочие“, като под пастирския му жезъл са и Влашко и Молдова. По негово време смедеревския митрополит Павле изявява претенциите си за сръбски пастир.
По негово време е възстановена Печката патриаршия. През 1566 г. се титулова „по Божия милост архиепископ на Първа Юстиниана-Охрид и на цяла България, Сърбия и прочие“.
През 1557 г. Диванът решава да възстанови старата Душанова печка патриаршия, в чийто диоцез да влязат целокупните сръбски земи, които по това време са под властта на султана. Това решение се налага заради отпочналата католическа пропаганда в сръбските земи от Дубровник и по/през военната граница, която е следствие от Контрареформацията.
Предстоятели на Печката патриаршия в изгнание в Свещената Римска империя, Австрийската империя, Австро-Унгария и Кралството на сърби, хървати и словенци (1690—1920)
По време на Голямата турска война, хабсбургската армия начело с генерал Пиколомини достига до Велес, опожарявайки Скопие. Голяма част от компрометираното християнско население на юг от Дунава в диоцеза на Печката патриаршия се изтегля с хабсбургската армия във Войводина на територия под властта на австрийските Хабсбурги. Начело на целия този православен народ е печкият патриарх Арсений III Църноевич, а събитието остава в историята като голямото сръбско преселение. По този начин се получа двувластие сред православното паство, разделено между Османската и Хабсбургската империи. Статутът на преселниците спрямо диоцеза и юрисдикцията на патриаршията е уреден на нарочен църковно-народен събор в Крушедолския манастир.
По негово време се стига до помирение между православните от Османската и Хабсбургската империи, в резултат от което се създава Белградско-карловачка митрополия.
Като печки патриарх, в резултат от отвоюването на Хабсбургска Сърбия по време на австро-турската война, взима под предстоятелството си Белградско-карловачката митрополия.
Като печки патриарх, в резултат от отвоюването на Хабсбургска Сърбия по време на австро-турската война, взима под предстоятелството си Белградско-карловачката митрополия, а след Белградския мир е само карловачки митрополит.
предходно епископ на Осиек и на Карансебеш. Притискан от Мария Терезия да закрие руско-славянските училища във Войводина. Спомоществовател за книгоиздаване и гравьорство, включително подпомага Христофор Жефарович.
предходно епископ на Тимишоара. По негово време митрополията е подложена на огромен натиск от имперското правителство за униатство, поради Кючуккайнарджийския мирен договор и трайното навлизане на руското влияние на Балканите.
предходно епископ на Буда. Най-младият избиран за митрополит. Меценат, който благодарение на спомоществователството на Димитър Атанасиевич полага образователния фундамент във Войводина – гимназията и семинарията в Сремски Карловци и гимназията в Нови Сад. Решителен противник на реформата на Вук Караджич.
Австрийско имперско протеже, за което е награждаван многократно с австрийски ордени. За първи път в историята на Карловацката митрополия през 1842 г. австрийският император назначава митрополит, именно Йосиф Раячич, който е издигнат в архиепископ. Благодарение на него е създадена Сръбска Войводина, прераснала във Войводство Сърбия и Тамишки Банат. Предходно е епископ на Далмация и на Вършац.
предходно епископ на Тимишоара. По време на неговото митрополитско предстоятелство се отделят православните епархии на Банат и Трансилвания от диоцеза на Карловацката архиепископия. Влиза в остър конфликт с Омладината, и в частност със Светозар Милетич.
предходно е епископ на Арад и митрополит на Сибин (Сибиу), след отделянето на диоцеза им от Карловацката архиепископия. Вторият православен митрополит на Сибин след Андрей Шагуна (с произход от Горно Грабово, както и Кирил Български). Не се ползва с подкрепата на австро-унгарския имперски двор, но все пак изборът му е утвърден за разлика от този на Арсений Стойкович. Принудително пенсиониран и в продължение на две години архиепископията е без титуляр след освобождението на България.
Най-непопулярният митрополит. Получава 12 гласа, докато с 53 гласа изборът печели епископа на Буда Арсений Стойкович, но австрийския император го утвърждава за митрополит. Предходно епископ на Бачка. Упрекван в симпатии към униатството. След смъртта му, до новия избор, начело на архиепископията е Арсений Стойкович.
Последният митрополит на Сремски Карловци. Роднина по майчина линия на предходния Георгие Бранкович. Компромисно утвърден, след два отказани избора заради унгарското правителство в Австро-Унгария. Убит, като тялото му е намерено в река през октомври 1913 г. След неговото убийство, от 1913 г. до 1920 г., когато се създава Кралството на сърби, хървати и словенци и се издига Сръбска патриаршия, предстоятелството на архиепископията на Сремски Карловци е вакантно.
Зетската епископия е от първите установени през 1219 г. с учредяването на Сръбската архиепископия от Сава Сръбски и това има своите исторически основания във властта от областта на Войславлевичи. На 16 април 1346 г. на църковно-народния събор в Скопие е издигната в сан митрополия. След закриването на Печката патриаршия през 1766 г. нейната бивша черногорско-приморска митрополия има особен статус по тази причина.
През 1766 г. за погребението на Василий III Петрович Негош в Черна гора е бившия печки патриарх Василий Бъркич. По това време идва вестта за закриването на Печката патриаршия и всички местни са на мнение, че при това положение те имат правото да ръкополагат, поради което Арсений Пламенац още от 1766 г. е съпредстоятел, а след смъртта на Сава Петрович Негош и самостоятелно такъв.
Митрополията е вакантна 7 години преди хиротинията му в Русия през декември 1858 г. Първият епископ след разделянето на светската и църковната власт в Княжество Черна гора.
По време на австро-унгарската окупация (1916-1918 г.) е единствения представител на Черна гора останал в страната. След създаването на Кралството на сърби, хървати и словенци се включва активно в създаването на Сръбска патриаршия.
След закриването на Печката патриаршия, поради струпалото се православно население във Войводина, емигрирало от бившия ѝ диоцез от османските предели, изключително много нараства значението на белградските митрополити. Освен това диоцезът на тази православна митрополия на Печката патриаршия е в Хабсбургска Сърбия (1718—1739) предходно, което налага и усилия за усмиряване на бунтовните настроения сред раята ѝ, инспирирани от имперската политика на Виена.[2]
предходно е свещеник в Ниш. Дионисий със светско име Димитрие е нишлия и драгоман на Хуршид Ахмед паша. Доведен в Белград от Хуршид паша за да умиротвори раята.
първият белградски архиепископ и митрополит след хатишерифа за автономност на санджака. Предходно е на два пъти временно предстоятел – след смъртта на Дионисий II и след избора на Агатангел на вселенски патриарх. Протеже на Милош Обренович.
по негово време митрополията става автокефална. Като убеден русофил решително се обявява срещу австро-сръбската конвенция, поради което е принуден да се оттегли.
Носи светското име Витомир Проданов. През 1955 г. Сръбската православна църква признава възстановената на 10 май 1953 г. Българската патриаршия и започва каноническо общение с нея. Умира мистериозно след отказ от признание на Македонска православна църква.
Едно от най-дългите предстоятелства, а с оглед на времето му е наричан "червения патриарх". Успява да опази религиозния мир в Югославия. Започва строителството на катедралния храм "Свети Сава". Погребан в църквата „Свети Марко“, където е кивота с тленните останки на цар Стефан Душан.