Старе Место
Предлага се тази статия да се обедини със страницата Старе место. |
Старият град на Прага (на чешки: Staré Město pražské) е средновековното и ренесансово селище в Прага, Чехия. Отвън то е било отделено посредством полукръгъл ров и стена, свързана с река Вълтава в двата си края. Ровът вече е покрит от днешните улици Revoluční, Na Příkopě и Národní, които остават официалната граница на кадастралния район Старе Место, административна част от Прага 1.
Забележителности на Стария град са Стария градски площад и Астрономическия часовник. Старият град е заобиколен от Новия град Прага. От другата страна на река Вълтава през Карловия мост, се намира бившия град Мала Страна, а бившия еврейски град Йозефов се намира в северозападния край на Стария град, към Вълтава.
История[редактиране | редактиране на кода]
От началото на своето съществуване, около IX век, Старе Место възниква около просторното тържище на брега на Вълтава. Документи, датиращи от 1100 г., показват, че там се провежда пазар всяка събота, а също така мястото служи и за военно сборище. Благодарение на търговията живущите в района се замогват и крал Вацлав I им дава градски привилегии (Město pražské). Според по-късни записи, средновековният град има 13 порти и широк ров, осигуряващ неговата защита.
През 1338 г. градския съвет на Прага получава разрешение от краля на Бохемия Ян Люксембургски да закупи патрицианския дворец от семейството Волфин от Камене и да се настани кметството в нея. Сградата все още съществуваща днес и е известна като Старата Градска община. [1][2] В средата на XIV век значението на Стария град на Прага се увеличава бързо. Градът процъфтява благодарение на развитието на търговията и занаятите и се превръща в една от най-важните централноевропейски метрополии. Неговият блясък и слава още повече се е увеличава, когато бохемският крал Карл IV (Свещена Римска империя) става свещен римски император през 1355 година. Съвсем внезапно вниманието на цяла средновековна Европа се обръща към Прага, резиденцията на главата на Свещената Римска империя. Оригиналното кметство е разширено с каменна кула през 1364 г., а когато е завършена, тази кула е най-високата сграда в града. [2]
След като градът е разширен през XIV век от Карл IV с основаването на Новия град Прага, ровът е запълнен, а стената е демонтирана.
През 1348 г. Карл IV създава Университета в Прага. От края на XIV век негово седалище е Каролинум в стария град на Прага. През 1357 г. Карл IV започва изграждането на нов мост над река Вълтава, свързващ Стария град с Мала Страна. През 1391 г. в Стария град е построен Витлеемският параклис за проповеди и служба на чешки език. Параклисът е изиграл важна роля в Бохемската реформация и хуситското движение. През 1402 – 1413 там проповядва църковният реформатор Ян Хус. [1]
През 1689 г. голям пожар (наречен Френския пожар) поврежда голяма част от Стария град, включително и еврейския град. През 1784 г. четирите Пражки града се обединяват с обща администрация в Кралската столица Прага.
Галерия[редактиране | редактиране на кода]
Източници[редактиране | редактиране на кода]
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Old Town (Prague) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |