За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел.
Топът (или Турът) в шахмата е фигура, която се движи (и взема фигурите на противника) по хоризонталите и вертикалите. Печатното изображение на топа в шахматната литература наподобява бойна кула. Максималният брой полета, на които може да отиде топът, ако на пътя му няма други фигури, е точно 14, независимо от мястото му на дъската. Топът не може да прескача нито свои, нито противникови фигури. Всеки играч започва играта с по два топа, разположени както следва: белите топове на а1 и h1, а черните – на a8 и h8. Топът участва в рокадата. В българската шахматна нотация се обозначават с буквата „Т“. В общоприетата международна шахматна нотация се обозначава с буквата „R“ (от английски Rook). Топът спада към тежките фигури. Той е втората по сила фигура след дамата. По отношение стойността на сравнителната сила на фигурите топът е равен на 5 пешки. По пътя на еволюционното шахматно развитие, топът произхожда от колесницата.
a
b
c
d
e
f
g
h
8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1
a
b
c
d
e
f
g
h
Начална позиция на топовете
a
b
c
d
e
f
g
h
8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1
a
b
c
d
e
f
g
h
Белият топ може да отиде на всяко поле, маркирано с бяла точка. Черният топ може да отиде на полетата с черна точка или да вземе пешката на е7.
Тази статия за игра все още е мъниче. Помогнете на Уикипедия, като я редактирате и разширите.