Търговска война
Търговската война (на английски: trade war) е форма на търговско съперничество между две или повече страни в хода на борбата за овладяване или преразпределяне на външни пазари (агресивна търговска война) или с цел да се предотврати търговската „окупация“ на националната икономика (отбранителна търговска война).
Търговската война е въпрос на геоикономика, а в по-широк план може да прерасне и в икономическа война, както и в икономически тероризъм.
Основни способи за провеждане на офанзивна търговска война са:
- намаляване на износните мита;
- по-високи квоти за износ;
- използване на дъмпингови цени;
- в изключителни случаи – търговско ембарго.
Основен метод за водене на отбранителна търговска война е изграждането на търговски бариери (англ. trade barriers) посредством:
- повишаване на вносните мита (включително използването на изравнителното мито – англ. соuntervailing duty), които предвиждат увеличение на цените на внасяните стоки до нивото на цените на вътрешния пазар с цел предотвратяване на дъмпинга);
- намаляване на квотите за внос;
- въвеждането на нетарифни бариери (англ. non-tariff restrict), т.е. бариери, свързани със сложност на лицензионните процедури и усложняване на митническите формалности;
- въвеждане на технически бариери, свързани с трудности, внасяните стоки да отговорят на национални стандарти и спецификации.
Често търговските войни прерастват във въоръжен конфликт, особено в случаите на опити за преодоляване на търговско ембарго.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]
|