Направо към съдържанието

Уикипедия:Разговори/Архив/2018/юни

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Архив Това е архив на стари обсъждания в Уикипедия:Разговори. Моля, не редактирайте съдържанието на страницата! Ако желаете да започнете нова дискусия или да подновите стара, направете го на текущата страница.

ЦИЕ пролет 2018

Здравейте, завърши ЦИЕ пролет 2018, което се оказа изключително продуктивно. Уикипедия на български е на 4-то място с 555 нови и подобрени статии сред всички 28 участващи страни и езици. Пред нас са Украйна, Сърбия и Полша. Поздравления за всички! Благодаря на (по ред на записване) Ilikeliljon, Litev, Eola, Mmm-jun, Молли, Alexander.D.Hristov, Олегов, Спири, Мико, PowerBUL, Алиса Селезньова, Justine.toms, Simin и Nikos745. На тяхното внимание, моля, проверете дали всички ваши приноси са в таблиците. Сигнализирайте до 15 юни 2018 г., ако нещо липсва или не е точно. Вземете участие в предложението и гласуването на двете най-добри нови статии, защото ще ми е трудно сам да реша, а и няма да е най-коректно. По тези данни се вижда, че няма нови потребители сред участниците, което означава, че в тази категория няма да бъдат присъждани награди. Те ще бъдат разпределени сред останалите категории. Благодаря още веднъж! --Спасимир (беседа) 08:18, 1 юни 2018 (UTC)

Неточност в съдържанието на история на министерствата на България

Министерство на външната търговия на България е съществувало 60 години в администрацията на страната. Защо е пропуснато и няма никаква информация за това министерство. По този начин добре се изкривява икономическата ни действителност за периода на съществуването му. Макар, създадено след 9 септември 1944 г. и ликвидирано официално на 8 ноевмри 1991г. по време на правителството на Филип Димитров, участието му в общото икономическо развитие на страната не е никак маловажно. Съзнателното изкривяване и/или скриване на информация не е похвална постъпка за създателите или редакторите (не съм запозната точно) на този раздел на Уикипедия. Мисля, че при добро желание този пропуск може да се отстрани. --Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 80.72.85.93 (беседа) 3 юни 2018‎ (UTC

Благодаря за Вашето предложение! Ако смятате, че дадена статия трябва да бъде написана или подобрена, моля чувствайте се свободни да направите тези подобрения. Уикипедия е уики, така че всеки може да редактира почти всяка статия просто като щракне бутона редактиране отгоре. Дори не е нужно да сте влезли (въпреки, че има много причини да го направите). Уикипедианската общност Ви окуражава да бъдете смели, когато редактирате статии. Не се притеснявайте, ако от време на време допускате неволни грешки – вероятно те ще бъдат открити и оправени бързо. Ако не сте сигурни как се редактира, вижте тук или потренирайте в пясъчника.
— Luchesar • Б/П 15:01, 3 юни 2018 (UTC)
Чувствайте се свободна да създадете статия за това министерство, на базата на надеждни източници на информация и съобразно правилата на Уикипедия. Иначе, министерството нито е ликвидирано, нито това е станало на 8 ноември 1991 г., а е закрито с Указ № 221 от 28 януари 1986 г., когато е създадено Министерство на търговията. --Стан (беседа) 15:03, 3 юни 2018 (UTC)

Technical Advice IRC Meeting

[Sorry for writing in englisch. If this is the wrong place for this announcement, feel free to move it.]

I'd like to introduce you the weekly Technical Advice IRC meeting – a possibility to talk with developers working on MediaWiki. The Technical Advice IRC meeting is open for all volunteer developers, topics and questions. This can be anything from "how to get started" over "who would be the best contact for X" to specific questions on your project. The Technical Advice IRC meeting is every Wednesday 3-4 pm UTC (6pm OESZ). From time to time – including this week – we can also answer your questions in Bulgarian.

If you know already what you would like to discuss or ask, please add your topic to the next meeting: https://www.mediawiki.org/wiki/Technical_Advice_IRC_Meeting

Cheers, -- Michael Schönitzer (WMDE) (беседа) 10:55, 4 юни 2018 (UTC)

ВАЖНО: Редактирането няма да бъде възможно...

...на 13 юни, (следващата) сряда, между 9:00 и 9:30 българско време (6:00 - 6:30 UTC). Уикипедия ще се отваря, но запазването на редакции ще бъде невъзможно. Причината е поддръжка във връзка с дефектирало оборудване.
— Luchesar • Б/П 17:50, 4 юни 2018 (UTC)

This Month in Education: May 2018

Wikipedia Education globe
Wikipedia Education globe
This Month in Education

Volume 4 | Issue 5 | May 2018

This monthly newsletter showcases the Wikipedia Education Program. It focuses on sharing: your ideas, stories, success and challenges. You can see past editions here. You can also volunteer to help publish the newsletter. Join the team! Finally, don't forget to subscribe!


In This Issue
From the Community

Creating and reusing OERs for a Wikiversity science journalism course from Brazil

Inauguration Ceremony of Sri Jayewardenepura University Wiki Club

Wiki Education publishes evaluation of Fellows pilot

The first students of Russia with diplomas of Wikimedia and Petrozavodsk State University

Selet WikiSchool

From the Education Team

A lofty vision for the Education Team

UNESCO Mobile Learning Week 2018, Digital Skills for Life and Work

Свободният интернет, в това число и Уикипедия, е под заплаха!

Здравейте на всички читатели и почитатели на уикиновини. Аз съм прост коментатор по темата - ,,Онлайн филтрирането ще сложи край на свободния интернет". До някъде е добре ,че ще има контрол защото ще има по-малко хакери, ще сме по-Safe от тези така наречени логове(архиви),но до някъде ще има и повече хаквания защото всичко ще се архивира в някаква база данни въпреки ,че казаха че ще е автоматизирана и ще се трие(според мен не е вярно,искат само да откраднат някой лев от някоя кредитна/дебитна карта). Също така мисля ,че това ще попречи на някои сайтове и хора, работата на някои сайтове даже може и да спре също така и буквално се навлиза в личното пространство на хората. Аз лично съм съгласен с поста на авторите Ана Лазарова, Сиянна Лилова и редактора Вася Атанасова. Ето и линк към публикацията: https://blog.wikimedia.bg/2018/05/06/online-filtering-prevents-free-internet/ . И вие може да си изградите някакво мнение. Мисля ,че също ще има и много недоволни. Нека да влезнем в следната анкета \ <изтрито> \ и да покажем своето лично мнение по въпроса. Скоро време ще направим и страница в Facebook(които са съгласни с онлайн филтрирането) където можете да коментирате свободно по темата и да изразите мнението си! Страницата най-вероятно ще се казва <изтрито>. Това най-вероятно ще подразни Facebook ,но ще се опитаме да държим страницата на лице възможно най-дълго за да покажем на Facebook ,че не искаме да ни контролира и следи. Благодаря за отделеното време и вниманието. Пак да повторя аз съм прост коментатор и който не е съгласен с мен в най-скоро време ще може да коментира в Facebook страницата - ТОВА МИ Е МНЕНИЕТО ОТ МИНАЛАТА МИ НОВИНА,ТУК МОЖЕ ДА ОБСЪЖДАМЕ ВСИЧКО ПО ТАЗИ ТЕМА ,ДОБРЕ ДОШЛИ СТЕ! --Предният неподписан коментар е направен от Бойчо Бойчев (приноси • беседа) 07:30, 6 юни 2018‎ (UTC)}

Уикипедия не е трибуна, това не е „уикиновини“, тук се стараем да пишем грамотно и не крещим. Ако не искате да загубите привилегията си за редактиране, моля работете (добросъвестно) над енциклопедията.
— Luchesar • Б/П 08:44, 6 юни 2018 (UTC)

This Month in GLAM: May 2018





Headlines
  • Armenia report: GLAM meetings and collaborations
  • Australia report: GLAM Peak having impact & International Museum Day edit-a-thon
  • Belgium report: Public domain month celebration; Edit-a-thon Amnesty International Vlaanderen; Upcoming photo contest: Wiki Loves Heritage
  • Brazil report: New milestones for Brazilian GLAMs
  • France report: Bibliothèque universitaire de la Sorbonne; Laboratoire Latmos; Study day on photographic as heritage
  • Germany report: Two fantastic weekends with science fiction literature and the history of mining made audible
  • Ireland report: First Irish GLAM upload to Wikimedia Commons; Hunt Museum is first Irish GLAM to donate images to Wikimedia Commons
  • Italy report: Contests, webinair and meetings
  • Macedonia report: GLAM activities
  • Netherlands report: Women Tech Storm, GWToolset workshop and Wiki goes Caribbean
  • Norway report: Bodil Biørn and human rights
  • Portugal report: FEM's GLAM and Guinea-Bissau
  • Russia report: GLAM in Russia: need more contests
  • Serbia report: Wikipedian in residence in the Museum of Yugoslavia
  • Sweden report: Democracy; Museum of World Culture
  • UK report: Scottish Library and Information Council
  • USA report: AfroCROWD Wikipedia Editor's Article on Doria Ragland Tops Wiki Search List For UK Royal Wedding: Libraries Key in her Wikipedian Journey
  • Wikipedia Library report: Books & Bytes
  • Wikidata report: EuropeanaTech conference, Lexicographical data, plus all your usual news
  • WMF GLAM report: Recent travels; Structured Data on Commons updates
  • Calendar: June's GLAM events
Read this edition in fullSingle-page

To assist with preparing the newsletter, please visit the newsroom. Past editions may be viewed here.

CEE Newsletter - May 2018


CEE Newsletter
Volume 2 • Issue 5 • May 2018



Delivered by: MediaWiki message delivery (беседа) 19:08, 10 юни 2018 (UTC)

Обучение в Шумен

Здравейте днес и утре може да се появят множество статии от новорегистрирани редактори, което е свързано с обучение за въвеждане на съдържание в Уикипедия, така че не приемайте това за вандализъм. Аз ще се занимавам с редакторите и ще оправяме каквото се появи. Благодаря!--Ilikeliljon (беседа) 11:13, 11 юни 2018 (UTC)

Ilikeliljon: Хубаво е, кого се правят подобни обучения, да се информират участниците да регистрират сметки на себе си, а не на институциите/организациите в които работят. --Стан (беседа) 09:56, 12 юни 2018 (UTC)
Добре, друг път ще го имам предвид. По принцип досега така съм процедирал.--Ilikeliljon (беседа) 10:09, 12 юни 2018 (UTC)
Браво за обучението!--Спасимир (беседа) 12:18, 12 юни 2018 (UTC)

Update on page issues on mobile web

CKoerner (WMF) (talk) 20:58, 12 юни 2018 (UTC)

Wiki Loves Yerevan International edit-a-thon

For the purpose of increasing the number of Yerevan related content in the Internet, Wikimedia Armenia announces international one-month edit-a-thon from June 15 – July 15, 2018. You are kindly invited to get involved and start editing and improving articles about Yerevan.

Hope you'll enjoy editing and have fun during this interesting process.

One participant from the first 15 most written language Wikipedias with the most points will be invited to Yerevan to join the events organized in the frames of Yerevan 2800th anniversary. For more details please visit the edit-a-thon page on Meta.

See you soon in sunny Yerevan!--Lilit (WM AM) (беседа) 11:40, 14 юни 2018 (UTC)

Бележки и Източници

Здравейте,

каква е логиката зад последните размествания на цитирани източници в "източници" и "бележки"? Пример - https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B0&curid=418345&diff=8550077&oldid=8539896 Поздрави, --Dido3 (беседа) 16:55, 17 юни 2018 (UTC)

За мен, за съжаление, е просто глупост, и неразбиране що е бележка в книга, и що е източник в Уикипедия. Многократно дискутирано с едни и същи лица. --Rumensz (беседа) 17:18, 17 юни 2018 (UTC)
Явно ще да е така. Гледам набъбват статиите с перфектни тирета и двойката Бележки-Източници. Поздрави, --Dido3 (беседа) 17:10, 18 юни 2018 (UTC)
„Едни и същите лица“, разбира се, смятат обратното за „глупост“. :-) --Мико (беседа) 08:21, 19 юни 2018 (UTC)
В конкретния случай в "източници" са нецитираните в текста източници, които трябва да се махнат от статията - може би е за улеснение на този процес. ухилване --Спас Колев (беседа) 12:54, 19 юни 2018 (UTC)
Тук, в 'Пример за групиране на пояснителни текстове на две места извън текста', в последната таблица се вижда ясно какво са пояснителни бележки, както и разликата им от 'Източници'. Бележките са еквивалент на бележки под линия (footnotes) в печатните книги, най-често на преводача или авторови. Поздрави, --Dido3 (беседа) 14:37, 19 юни 2018 (UTC)
Това не е български стандарт, който може да се види при отваряне на произволна научна книга, а е нечия измислица - вероятно превод от английски. --Мико (беседа) 03:50, 20 юни 2018 (UTC)
Така е, но въпросният стандарт работи, когато имаме печатно издание. В уики няма отделни страници в рамките на статия, обикновено не се правят бележки в рамките на една глава и всички източници отиват в края на статията (т.е. припокрива се с "печатния" библиографски списък на източниците). Поздрави, --Dido3 (беседа) 10:43, 20 юни 2018 (UTC)
Това не е вярно - бележки се правят редовно и също отиват под линия. --Мико (беседа) 12:35, 20 юни 2018 (UTC)
Не ме разбра вероятно - правят се, но отиват в края на статията, не в края на секцията (като най-близко подобие на бележка под линия в рамките на печатна страница).--Dido3 (беседа) 12:43, 20 юни 2018 (UTC)
Сега виждам този разговор, благодаря за забележките. Ще го имам предвид. Поздрави, Спасимир (беседа) 08:44, 20 юни 2018 (UTC)
За мен разликата е, че източниците са препратки към външно съдържание на информация, които подкрепят дадено твърдение, а бележките са разяснение към текста.--ikonact (беседа) 13:00, 20 юни 2018 (UTC)
Източниците също са вид разяснение към текста, значи частен случай на бележки. усмивка Дали двете трябва да се разделят е въпрос на преценка, обикновено има смисъл при големи статии с много бележки от двата вида. --Спас Колев (беседа) 13:24, 20 юни 2018 (UTC)
Лично за мен източниците не са разяснения. Те само подкрепят дадено твърдение с информация от някъде. Например на скоро имах случай със знамето на Сърбия. Жълтият цвят е дефиниран като Pantone 123C според закона, но знамето няма жълта ивица, а се използва в герба. Според мен, в твърдението, че жълтият е дефиниран като Pantone 123C, цитирането на закона е източник, а информацията, че се използва в герба, е бележка. --ikonact (беседа) 13:34, 20 юни 2018 (UTC)
Формално погледнато, таговете <ref> и <references> са „препратки“ (references) към „бележки под линия“ (footnotes). mw:Extension:Cite наистина е създадено главно заради нуждата да бъдат цитирани източници, но целта не променя същността: бележките могат да бъдат произволни. Точно поради тая причина за себе си предпочитам универсалното „Бележки“. Ако разделът е именуван „Източници“, веднага възниква въпросът „а къде да сложим пояснителни бележки под линия?“ Технически наистина е възможно да се направи разделение чрез използване на групи (ref group="..."), но това е леко тромаво, а и не съм сигурен колко редактори въобще знаят за тази възможност.
— Luchesar • Б/П 14:28, 20 юни 2018 (UTC)
Някак си, мотиви от рода „виж нещо си“ и „предпочитам“ нямат особена тежест. Уикипедия категорично изисква посочване на източници. Поради това разделът е съвсем логично да се именува „Източници“. А и те са си 99% такива. Хубаво е по-малките да вземат пример от по-големите. Затова кликнах произволни статии от Английската езикова част на Уикипедия:
При колегите в 99% от статиите си пише „Източници“.
Един случай, при който името е обединено, нещо нормално, защото е възможно смесване поради необходимостта към някоя информационна част да има „пояснителна бележка“, а не само връзка с източник. При нас тези линкове и бележки винаги се нареждат под тага <references>.
Рядък случай, който показва как се разделят Бележките и Източниците. Това, че ние го нямаме като практика, не значи, че не е правилно.
Не би трябвало да се бъркат бележките в книгите (авторови, преводачески или редакторски) с изискванията на Уикипедия за посочване на източници. Също и изискването източниците да се структурират като „бележки под линия“, което е структурна форма, а не определение, дадено на източниците. --Rumensz (беседа) 17:25, 20 юни 2018 (UTC)
References не означава „източници“. — Luchesar • Б/П 20:39, 20 юни 2018 (UTC)
Според Английско-българския речник (Английско-български речник в два тома, Снежана Боянова, Лена Илиева) Reference може да е както забележка (в книга), така и библиография, използвани източници (в книга). Може би е безсмислено да се спори дали трябва да е едното или другото. Това, което е ясно е, че в Уикипедия трябва да се цитират източниците. Дали тези източници ще се наричат Източници или Бележки е въпрос на лично мнение. Според мен също има логика, ако се наричат Източници, да са в раздел Източници. Едни държат на това, други не, но използването на тага <references> не би трябвало да е водещо в определението на името на български. Това, което повдигна дискусията тук е примерът в който източници, които са директно цитирани в статията се наричат бележки, а източници, които не са цитирани, а само посочени, се наричат източници. В двата случая са си източници, но в зависимост от употребата първите се наричат бележки, вторите източници. Аз лично избягвам да слагам източници без конкретно посочване в текста, защото "проверяемостта" става много трудна, особено в големи статии. По тази логика за мен всички трябва да са бележки, но ако това е приетата практика не би трябвало да е проблем. В края на краищата важното е твърденията да могат да бъдат проверени. --ikonact (беседа) 21:19, 20 юни 2018 (UTC)
en:Reference не е „източник“ (en:Source, разд. Research), а в en:Help:Footnotes много ясно е описано, че става дума за бележки под линия (en:Note (typography)#Academic usage), които могат да бъдат препратки към допълнителна полезна информация, библиографско цитиране на източници, пояснителен или допълнителен текст, който по различни причини не би бил на място в основния текст, и други подобни. Не е редно бележките под линия да бъдат именувани просто „Източници“, защото препращането към източници е само една от възможните им употреби - може би най-честата, но не единствена.
— Luchesar • Б/П 08:58, 21 юни 2018 (UTC)
„References“ значи „Справки“ или „Препратки“, чрез които всъщност означаваме източниците. Ако говорим за нещо нередно, още по-нередно е да именуваме раздела „Бележки“, а 99% в него да са източници. А за допълнителна информация имаме „Външни препратки“ (допълнителни линкове). Ако съпоставим бележките в книгите – ролята на тези бележките в Уикипедия играят вътрешните препратки. Ако искаме да посочим други общи справки по темата, има раздел „Литература“. --Rumensz (беседа) 09:41, 21 юни 2018 (UTC)
И какво правим, когато наистина е нужно да сложим нещо друго, освен източник, в бележките под линия?
— Luchesar • Б/П 09:58, 21 юни 2018 (UTC)
Ами ако са само линкове за източници, какво правим? --Rumensz (беседа) 12:56, 21 юни 2018 (UTC)
Може просто разделът да се казва "Бележки и Източници" --ikonact (беседа) 10:12, 21 юни 2018 (UTC)
Няма никакъв смисъл - в бележки под линия са цитирани източници. Просто източниците са цитирани по този начин с този шаблон - вътрешно цитиране на източници в бележка под линия. Както се спомена някъде горе, такъв е българският стандарт.--Алиса Селезньова (беседа) 11:23, 21 юни 2018 (UTC)
За кой български стандарт става дума? Аз успях да намеря БДС ISO 690:2011, но за съжаление текстът не може да се намери онлайн. --ikonact (беседа) 13:42, 21 юни 2018 (UTC)
ikonact, КАК ДА ЦИТИРАМЕ? Ръководство за оформяне на списък с използвана литература и библиографско цитиране, с. 12:
Цитиране след текста

Това е форма, при която всички описания на източниците се извеждат
под формата на библиографски списък след основния текст на книгата, или
на статията. В самия текст те се посочват обикновено с продължаващи
номира: 1, 2, 3 и т.н. Списъкът носи наименованието „Цитирана
литература” или „Бележки”.
Вторият вариант се използва, когато библиографските описания се
придружават с допълнителни текстове, които доизясняват съответното
обстоятелство, или посочват биографични и творчески сведения за дадения
автор.

Това е нашият случай, тъй като имаме обособен раздел в края на статията. Също е обяснено защо бихме предпочели „Бележки“ (алтернативата тъй или инак не е „Източници“, а „Цитирана литература“).
— Luchesar • Б/П 14:24, 21 юни 2018 (UTC)
ОК, благодаря. Източници е почти еквивалентът на Цитирана литература в Уикипедия :-) Още повече, самият текст, който цитираш казва описания на източниците се извеждат под формата на библиографски списък. --ikonact (беседа) 14:41, 21 юни 2018 (UTC)
А и материалът е лична разработка и виждане, а не стандарт на Уикипедия. --Rumensz (беседа) 14:44, 21 юни 2018 (UTC)
Е, „почти“ не е „съвсем“, а и не е „лична“, а „академична“. :-)
— Luchesar • Б/П 17:08, 21 юни 2018 (UTC)
Е, то и Уикипедия не е точно научна литература, но да не задълбаваме ;-)--ikonact (беседа) 20:18, 21 юни 2018 (UTC)
  • „Бележки“ е семантичното означение, значи че има нещо отбелязано някъде, знак, който да бъде разтълкуван някакси; при книги и У знакците са малки цифри или символи, които препращат към нарочен раздел „под линия“.
  • „Източници“ в У е функционалното означение, указва какво и защо е отбелязано.

Ако така гледаме нещата става по-разбираемо. Аз лично нямам никакви възражения кое означение да използваме, ако изобщо тръгнем да формализираме. Едното, другото, смесено и поотделно – аз се радвам ако изобщо има посочени източници. --Поздрави, Петър Петров 11:56, 21 юни 2018 (UTC)

До колкото разбирам от тази дискусия всички референции в текста, отбелязани с малки цифри или символи (технически погледнато всичко, което е означено с <ref>) се слагат в един раздел наречен "Бележки". Всички препратки от Интернет се слагат в раздел "Външни препратки". Всякаква литература, която има връзка с текста или служи като общ източник, но не е цитирана в текста се слага в раздел "Източници". --ikonact (беседа) 12:35, 21 юни 2018 (UTC)

Спорът е много стар и явно не можем да стигнем до единодушие. По-добре е да се грижим въобще да има източници, което е много по-съществено от това как да ги наричаме - източници или бележки. --Молли (беседа) 13:08, 21 юни 2018 (UTC)
Повечето спорове тук си умират така, без никой да иска да мръдне на милиметър и да се замисли за аргументите на другите. След това всеки си продължава както си знае. Не че този е много важен, и е ясно, че по-добре да има източници, но е показателен. --ikonact (беседа) 13:20, 21 юни 2018 (UTC)
ikonact, да, за мен това е добро обобщение. Само бих допълнил, че „Външни препратки“ са връзки, свързани по принцип с обекта на статията, а не с конкретни пасажи в текста, например личен или организационен сайт, галерии със снимки, които не може да бъдат качени в Общомедия и т.н. И също, че раздел с източници, които не са цитирани конкретно, е възможен, но не особено желан (може да се спори, че в такъв случай няма възможност за проверка).
— Luchesar • Б/П 14:14, 21 юни 2018 (UTC)
И аз това казвам. Само че, според мен, в нормална статия не е нужно да има нецитирани/общи източници. --Спас Колев (беседа) 11:47, 22 юни 2018 (UTC)
И аз така си мислех по едно време, но имах случаи, в които цяла глава или дори цяла статия е базирана на един източник. В такъв случай слагането на бележки не е много уместно. --ikonact (беседа) 11:54, 22 юни 2018 (UTC)
Тук статиите никога не са окончателни. Не че не може да има общ източник, но ми се вижда по-удобно за последващото редактиране. Ако пиша нещо в момента, предпочитам да наслагам бележки навсякъде - иначе някой след десет години ще се чуди дали източникът все още се отнася за всичко (дали някой междувременно не е дописал два абзаца), трябва да рови в историята и да прави предположения и т.н. --Спас Колев (беседа) 13:57, 22 юни 2018 (UTC)
Абсолютно съм съгласен - нема източници без бележка под линия. Всички източници или са цитирани под линия или не са никви източници. (В този смисъл - има много редактори, които за красота вероятно бият нови редове на разни места и параграфи увисват без източници, статията се развива и източникът се губи - оттука ровене в историята и хаос.) --Мико (беседа) 14:58, 22 юни 2018 (UTC)
Малко отклонение от темата, но за мен не е много ясно как точно да цитирам един единствен източник в бележка, когато се отнася за цял параграф или дори за цяла глава. Трябва ли във всяко изречение да слагам <ref>, в края на параграфа ли или на края на главата? Дори съм си мислел дали да не го сложа в заглавието на главата... --ikonact (беседа) 10:41, 25 юни 2018 (UTC)
Това е добър въпрос. Ако ставаше дума за печатно издание или сайт, различен от уики, бих казал, че по една бележка с източник за абзац би била достатъчна. Но Спас правилно беше отбелязал, че когато с времето статията се редактира и от други потребители, може да настъпи тотално разместване в съдържанието. Затова например в последната статия, която писах, сложих бележки след всяко изречение (което е основано на съответните източници, разбира се). Може би, в крайна сметка, това би била добрата практика, предвид характера на уикитата, „които всеки може да редактира“.
— Luchesar • Б/П 11:06, 25 юни 2018 (UTC)
Според en:Wikipedia:Citing sources The citation should be added close to the material it supports, offering text–source integrity. If a word or phrase is particularly contentious, an inline citation may be added next to that word or phrase within the sentence, but it is usually sufficient to add the citation to the end of the clause, sentence, or paragraph, so long as it's clear which source supports which part of the text. When new text is inserted into a paragraph, make sure it is supported by the existing or a new source. --ikonact (беседа) 22:22, 25 юни 2018 (UTC)
Моят подход за момента: ако е за цял абзац - в края на абзаца; ако е за цял раздел - на всеки абзац (според мен това не е чест случай - ако източникът е толкова обемен, вероятно трябва да се цитират и страници и бележките за отделните абзаци няма да са еднакви); ако в даден абзац има повече от един източник - на всяко изречение. Но действително, от гледна точка на поддръжка, на всяко изречение е по-сигурният начин. --Спас Колев (беседа) 10:30, 26 юни 2018 (UTC)

Раздел за улеснение

Дали източниците ще се събират под линия в "Източници" или "Бележки" няма никакво значение. Също така не е грешно да се събират източници в "Източници" и авторови бележки в "Бележки". И трите варианта се ползват в печатните издания. Грешно е обаче източници да се листват едновременно в "Източници" и "Бележки" без разумно обяснение за това деление. В случая исках да наблегна точно на тази грешка, която очевидно замърсява ненужно статиите. Бих призовал също да се вкара автоматика за засичане на този проблем, както и такава за привеждане на източниците по стария стил (звезда-свободен текст) към формализираните шаблони цитат-уеб или цитат-книга. Поздрави, --Dido3 (беседа) 17:55, 21 юни 2018 (UTC)

Добавям подраздел за улеснение на редактирането. С това съм съгласен: ако може да е еднотипно, а не „източници да се листват едновременно в "Източници" и "Бележки"“. За автоматиката: всичко може, но трябва ясно да се определи първо какво искаме точно да постигнем. Какви формални критерии и какво да се случва ако са налице, и оттам е лесно. --Поздрави, Петър Петров 09:30, 22 юни 2018 (UTC)

Advisor.js

От няколко дни не успявам да направя промените, препоръчани от Адвайзора - уж се извършват, но на практика нищо не се записва, а и не виждам резултата както преди още в прозореца за редактиране на кода, който ползвам. Работя с Mozilla Firefox Quantum 60.0.2 - той ли е причината? Освен това ми изчезна проверката на правописа (добавката Bulgarian Dictionary си я има, но не работи в прозореца за редактиране на кода, а само във визуалния редактор). Има ли някой подобни проблеми?--Ket (беседа) 08:19, 19 юни 2018 (UTC)

Тествах с "Firefox Quantum 60.0.2 (64-битово издание)" – проверката на правописа и Advisor-а си работят: [1] --Стан (беседа) 08:28, 19 юни 2018 (UTC)
Може да е някакъв проблем с кеша на бразузъра, може да е вследствие на активация на джаджи или др. функционалност, особено бета. Спомни си какво е променено по настройките на Уикипедия преди да се счупи. --Стан (беседа) 08:33, 19 юни 2018 (UTC)
Благодаря на Стан, нещата се оправиха с натискане на бутона "Оцветяване на синтаксиса", който изобщо не бях забелязала досега - когато е включен, срещам горните проблеми--Ket (беседа) 09:24, 19 юни 2018 (UTC)
Това е очаквано, тъй като оцветяването на синтаксиса променя това, което Съветникът вижда като „уикикод“. Хубаво е, че сте го забелязали, така че да се има предвид.
— Luchesar • Б/П 11:15, 19 юни 2018 (UTC)

Снимки към страницата 2018

Здравейте. От доста време редактирам раздела „Починали“ към страницата за 2018. Старая се всеки един присъстващ човек да бъде добавен с достоверен източник. Въпросът, който желая да Ви задам е кой смятате трябва да получи снимка встрани. Засега има снимки на певицата Долорес О'Риърдън, артистът Джон Махоуни, Дядо Добри, Стивън Хоукинг, артистът Чък Маккан и бившата първа дама Барбара Буш. Засега само аз ги избирам и слагам. В интереса на демокрацията, нека се чуе мнението на повече потребители. Предварително Ви Благодаря за отговора. Извинявам се, ако това е дискусия за беседата на страницата, а не за тук. Просто исках повече души да изкажат мнението сиRadiohist (беседа) 00:57, 20 юни 2018 (UTC)

Когато съм слагал и аз снимки в този раздел съм избирал на най-известните от тях, колкото и да е относително това, и да имат снимка в Общомедия.--Спасимир (беседа) 08:46, 20 юни 2018 (UTC)
За мен е според личната преценка, като приоритет следва да имат лицата с награди, широка известност и налични статии. И да не се претоварва със снимки. --Rumensz (беседа) 08:56, 20 юни 2018 (UTC)
Източници за починали според мен не са необходими, така или иначе информация за това има в статиите за тях. Снимките е добре да са на най-значимите от тях по лична преценка. Изобщо ръководи се от английската Уикипедия – там мислят много глави и решенията им са добри. --Стан (беседа) 09:25, 20 юни 2018 (UTC)
Сърдечно благодаря за the feedback. Да, ръководя се по това как изглеждат нещата в английската, но все пак трябва ние да добавим и нашите български личности в нашата, както е редно. Леко съм изненадан, че никой не даде конкретно предложение. Отново благодаря!Radiohist (беседа) 13:47, 20 юни 2018 (UTC)
Предложения би било излишно да даваме - то си е лична преценка и свобода за корекции. За мен даже са излишни в такива списъци, защото има статии, но с тях е по-представително. --Rumensz (беседа) 16:24, 20 юни 2018 (UTC)

Kartographer

Здравейте, имам два въпроса относно Kartographer. Как се визуализира картата в шаблона на инфо кутията, както е тук: Алеко (остров). И има ли възможност за изобразяване на полигон. Благодарности! --Спасимир (беседа) 08:42, 20 юни 2018 (UTC)

Ето как се визуализира: [2] Принципно може да се маркират части от картата с произволна форма, но е доста ресурсоемко според мен и изисква доста работа с Уикиданни: [3]. Нека да правим малки стъпки с Картографър-а, за да не се налага после да правим множество промени. Като за начало ще предложа по-долу почистване на Шаблон:Карта, който така или иначе не функционира на страниците и да го използваме за да интегрираме в него Шаблон:Kartographer т.е. в Шаблон:Карта да се извиква Шаблон:Kartographer. --Стан (беседа) 09:12, 20 юни 2018 (UTC)

Шаблонът може ли да изобрази друга онлайн-карта? Поздрави, --Dido3 (беседа) 10:33, 20 юни 2018 (UTC)

Шаблон:Kartographer е съвсем базов шаблон, направен по-скоро за тест. Разширението Kartographer използва само OpenStreetMap. --Стан (беседа) 11:18, 20 юни 2018 (UTC)
Доколкото видях разширението ползва тайлъсрвъра на maps.wikimedia.org. Дали е възможно да се допълни разширението с поддръжка на алтернативен тайлсървър, съответно редактора на статията да може да избира през шаблона кой тайл сървър да ползва? Поздрави, --Dido3 (беседа) 12:00, 20 юни 2018 (UTC)
Разширението се разработва от един руснак и е тясно свързано maps.wikimedia.org т.е. с OpenStreetMap. Това гарантира стабилност. Технически има възможност да го реализираме и с други карти, но няма никаква гаранция, че утре няма да ни баннат, да стане платена услугата и др., и да се налага да променяме множество статии, за да ползва Kartographer. Не случайно е избран OpenStreetMap. --Стан (беседа) 12:15, 20 юни 2018 (UTC)
Да отбележа само, че тайловете на OpenStreetMap не са лицензирани за свободна употреба. maps.wikimedia.org заобикаля това ограничение, рендирайки собствени тайлове. За изобразяване на български географски обекти доста често е по-удачно да се ползват тайлове от други български свободни източници заради по-високото ниво на детайл. Поздрави, --Dido3 (беседа) 12:39, 20 юни 2018 (UTC)
Формално погледнато, и за OSM никой не може да гарантира, че ще съществува вечно. Освен това, въпросът на Дидо съм сигурен, че е свързан с други отворени решения, и тогава закономерно възниква въпросът защо за едни отворени решения може, а за други не може. Честно казано, аз бих подкрепил инициатива Kartographer да позволява ползването и на други тайлови сървъри, стига картите зад тях да са с отворен лиценз.
— Luchesar • Б/П 12:25, 20 юни 2018 (UTC)
Dido3, може би най-добре би било да пишеш на mw:Talk:Map improvements 2018 или дори директно да го предложиш във Фабрикатор (phab:/project/view/1692/). Между другото, и в момента съществува възможност от вече отворена карта да се прехвърлиш във външна - mw:Extension:Kartographer#/map/0 и External maps - но това не е същото като показването на тези външни карта в статиите, разбира се.
— Luchesar • Б/П 12:21, 20 юни 2018 (UTC)
Спасимир: Чрез визуалният редактор могат да се добавят многоъгълници от Вмъкване > Карта > многоъгълника в ляво, но е доста бъгаво все още. --Стан (беседа) 07:26, 29 юни 2018 (UTC)

Промяна на предназначението на Шаблон:Карта

Както знаете, вече имаме активирано разширението Kartographer за визуализация на карти с редица екстри. За тази цел имаме Шаблон:Kartographer, който е за директна интеграция с разширението. От друга страна имаме Шаблон:Карта, който в момента на практика не функционира (вж. Типографски карти в Искър). Идеята ми е да се почисти употребата му от статиите и да се използва за визуализиране на карти чрез Шаблон:Kartographer. Предимството на 2 шаблона, като единия ползва другия е гъвкавостта. Шаблон:Kartographer ще е само за директна интеграция с разширението, а Шаблон:Карта ще обработва параметрите и ще извиква Шаблон:Kartographer. Възможно е в Шаблон:Карта и да интегрираме "fallback" вариант т.е. ако не може да се генерира карта, да се използва тази, която в момента е в шаблона, като тази за населено място тук: Скребатно. Ако случайно се наложи да се смени разширението Kartographer с друго или се промени интерфейса му, ще е много по-лесно и логично да го адаптираме, като цяло според мен ще е по-лесно и да го доразвиваме, да не говорим, че звучи логично карта да се визуализира с {{Карта}}. Моля, за мнения, за да можем другата седмица да задействаме нещата и да започнем да използваме „живи“ карти в статиите. --Стан (беседа) 10:05, 20 юни 2018 (UTC)

Ако идеята е просто да се вземе името, предполагам, че е ок. Дори би имало единност в имената, например все още недовършеният от мен {{Карта с обекти}}. В същото време обаче не подкрепям сегашният шаблон да бъде просто премахнат от статиите. Той дава връзки към топографски карти, които Kartographer няма как да замени. Това, че в момента тези връзки не работят, може да бъде поправено. Поне когато става дума за България, Македония и околностите, вероятно най-добре ще бъде връзките да бъдат към картите на Ведрин (https://web.uni-plovdiv.net/vedrin/ или, още по-добре, https://kade.si/, когато най-сетне се организирам да оправя някои нужни неща). Може би ще е удачно това да бъде специален шаблон.
Накратко, ако се приеме „освобождаването“ на Шаблон:Карта, предлагам шаблонът да бъде преименуван (примерно Шаблон:Карта-ГЩ-СССР) и съответно в статиите да се променят извикванията му (това мога да направя с моя бот), а не да бъдат изтривани. В някакъв следващ момент може вече да подменя наработещите връзки с такива към картите на Ведрин.
— Luchesar • Б/П 11:49, 20 юни 2018 (UTC)
Това с преместването е добър вариант. Статиите ползващи шаблона са малко над 1000. Ще имаме малко излишни редакции, но пък ще се освободи името за основния вид карти. --Стан (беседа) 12:20, 20 юни 2018 (UTC)
Малко си взех беля на главата с преместването, защото шаблонът използва доста подшаблони, но мисля, че успях да го направя. Шаблон:Карта е вече свободен. Също видях и защо не е работел и ще оправя и това след малко.
— Luchesar • Б/П 13:19, 20 юни 2018 (UTC)
Също така можем връзките към тези външни типографски карти да ги сложим в Инфокарето. --Стан (беседа) 12:24, 20 юни 2018 (UTC)
Принципно звучи добре като идея, но не знам доколко би било лесно за стандартизиране.
— Luchesar • Б/П 09:59, 21 юни 2018 (UTC)

Какъв е критерият за триене на статии

Здравейте! Казвам се Магдалена Гигова и на два пъти се опитвам да кача статия за една дама, която е продуцент, адвокат, писател и експерт по гемология и смятам, че заслужава да има място в Уикипедия. Първият път виждам, че статията е изтрита от доста анонимния ShockD с аргумента, че е реклама. Предполагам, защото съм упоменала, че е бизнесдама. Окей, тъй като смятам, че продуцирането на български филм и писането на детска книга под егидата на УНИЦЕФ са по-важни от пряката й работа направих нова статия. Този път постоя малко в инкубатора и следите й се губят. Не съм подозрителен човек, но започвам да виждам нещо преднамерено. Очаквам коментарите ви с интерес

--Предният неподписан коментар е направен от Mgigova (приноси • беседа) 14:55, 23 юни 2018‎ (UTC)

 от доста анонимния ShockD 
Никой не е длъжен да разкрива своята самоличност в Уикипедия. Това, че Вие или аз сме решили да го направим, по никакъв начин не прави „по-анонимните“ ни колеги по-малко достойни, кадърни или полезни за проекта.
 на два пъти се опитвам да кача статия за една дама 
Въпросната дама има ли име или трябва да използваме телепатичните си способности?
 ...реклама. Предполагам, защото съм упоменала, че е бизнесдама 
Съвсем не само бизнесдамите биха могли да имат полза от популяризиране чрез Уикипедия.
 Не съм подозрителен човек, но започвам да виждам нещо преднамерено. 
Абсолютно права сте. В Уикипедия си имаме правила и изключително преднамерено ги спазваме.
 Какъв е критерият за триене на статии 
Ако бяхте си направили труда да прочетете помощната информация, щяхте да спестите време и на двама ни. Най-важната страница е Уикипедия:Значимост, както и по-специфичната Уикипедия:Значимост (хора).
П.С. И за да спестя на колегите си време, въпросната „статия“ очевидно е Уикипедия:Инкубатор/Статии/Нели Беширова - писател, продуцент на филми, адвокат. Уикипедия не е справочник „Кой кой е“.
— Luchesar • Б/П 15:48, 23 юни 2018 (UTC)

Здравейте! Силно ме развесели коментара за неподписания коментар от mgigova, след като още в първото изречение се представям с двете си имена. Продължавам да се питам какъв е критерият за Значимост (хора), след като на цар Киро е посветена обширна статия. вероятно, поради голямата му значимост в обществения живот. --Предният неподписан коментар е направен от Mgigova (приноси • беседа) 18:54, 24 юни 2018‎ (UTC)

Подобрен списък за наблюдение

Привет, колеги! Колко от вас са се сблъсквали със следните проблеми, преглеждайки списъка си за наблюдение?

  • Някой особено активен редактор така е задръстил списъка Ви, че не можете да видите ничии други редакции.
  • Трудно откривате редакциите на определен(и) интересуващи Ви потребител(и) сред огромния си списък.
  • Пропускате редакция на някоя особено важна за Вас страница, която се е загубила сред многото други.
  • Иска Ви се да можехте да имате отделни списъци за наблюдение за различни групи от страници.

Тези проблеми вече могат да бъдат лесно решени чрез джаджата Подобрен списък за наблюдение!

Въпреки, че горното звучи като реклама от 50-те години на миналия век, джаджата може наистина да се окаже полезна за вас. Прегледайте документацията (използването е доста по-просто, отколкото може би изглежда на пръв поглед), включете джаджата в настройките си (в края на раздел „Интерфейс“) и я изпробвайте. Ако имате някакви въпроси или срещнете проблеми, не се колебайте да ми пишете.

Джаджата е дело на потребителя от английската Уикипедия UncleDouggie. Моят принос е единствено в приспособяването ѝ към българския интерфейс и някои съвсем малки поправки и допълнения.
— Luchesar • Б/П 16:05, 23 юни 2018 (UTC)

Привет, колеги! Направени са следните промени в У:СИ:

  1. Вече има възможност да се избере дали се прави предложение за изтриване или за възстановяване на страница.
  2. В зависимост от направения избор се визуализират различни инструкции и поле за въвеждане на името на страницата.
  3. При предложение за възстановяване автоматично се добавят нужните шаблони с инструкции за гласуване и връзки.
  4. При предложение за изтриване автоматично се добавя връзка за търсене на предишни обсъждания.
  5. Предложенията вече се записват не като У:СИ/име-на-страница, а като У:СИ/година/месец/име-на-страница.

Точка (5) в частност означава, че както предлагането за възстановяване, така и повторното предлагане за изтриване вече ще става значително по-лесно и ще бъде по-дуракоустойчиво. Досега това беше проблем, тъй като при наличие на предишно обсъждане по дадена страница, новото предложение реално отваряше това старо обсъждане. По-неопитните потребители започваха да пишат по него, а по-опитните се принуждаваха да създават ръчно нова страница и съответно да я вграждат в У:СИ. Сега вече всяко ново предложение със сигурност ще има отделна страница за обсъждане, освен в случаите на повторно предлагане на една и съща страница в рамките на един календарен месец (но това според мен също е добре – подобни предложения биха били безсмислени, и аз лично ще ги разглеждам или като грешки, или дори като вандализъм). Тази схема вероятно ще направи много по-лесно и архивирането, но това ще направя на следваща стъпка.

Ако срещнете някакви проблеми с новата схема, не се колебайте да ми пишете.

NB: Borislav, Nk: може би вече сте забелязали, че преместих кода, с който автоматично се вграждат подстраници, в МедияУики:Gadget-Mwbot.js. Мисля, че ще е хубаво постепенно да прехвърлим всичкия подобен код от Common.js в джаджи. Така и много по-лесно се правят и следят промените, освен евентуалните ползи за бързодействието на сайта. Когато ми остава време, ще гледам едно по едно да местя, каквото успея. Пишете, ако мислите нещо друго.
— Luchesar • Б/П 16:06, 24 юни 2018 (UTC)

Промених {{Изтриване}}, така че името на страницата с обсъждане да бъде намирано автоматично, както и преди (при продължило над три месеца обсъждане това няма да работи и ще се покаже предупредителен надпис). Направих също шаблона по-близък до {{бързо изтриване}}. Надявам се да бъде по-ясен и лесен за възприемане (преди бърках коя е връзката към страницата с обсъждане).
Относно архивирането на стари обсъждания: вече няма да бъде нужно. След приключване само е желателно да се добави {{архив уикипедия изтриване|бс}} и да бъде махнато от У:СИ. Самите архиви изглеждат така.
— Luchesar • Б/П 10:28, 7 юли 2018 (UTC)

Напомняне за помощника за борба с вандалите

Напомням, че един лесен начин за справяне с вандали е като добавите техните IP адреси и/или потребителски имена в страницата У:9! (по едно на ред, но можете да добавите колкото искате наведнъж). Ботът изпълнява заявки, направени от всички администратори и бюрократи, както и от следните патрульори: User:Мико, User:Сале, User:Dido3, User:Jingiby, User:Ket, User:Mmm-jun, User:Ted Masters (ако има и други желаещи, да пишат). Ботът забелязва и връщанията на редакции (ако не забележи самите вандализми), но така е по-лесно, а и по-сигурно, че също ще се погрижи да върне и всички други вандализми на съответния редактор, както и да изтрие евентуално създадени от него страници.
— Luchesar • Б/П 21:50, 24 юни 2018 (UTC)

Уикисреща

От последната среща останаха едни 35 лева, които беха поверени на мен. Ще се радвам да се освободя от това изкушение, но най-вече разбира се да се видим. Затова предлагам да се възползваме от почивката в световното, и да се видим тоя петък, 29 юни, на обичайното място под липите към 19:00 часа. Ако има идеи за други дни, часове или места, пишете. Инак вероятно най-късно утре заран ще гледам да направя резервация.
— Luchesar • Б/П 09:40, 25 юни 2018 (UTC)

Изкушение за последно в 1988. :-) Аз засега ще дойда. --Мико (беседа) 14:39, 25 юни 2018 (UTC)
Хаха, напоследък всъщност нерядко си повтарям „ако може, нека ме отмине тая чаша“, но после си викам „абе, който не пие, не ще се развие“. Супер! :-D — Luchesar • Б/П 14:48, 25 юни 2018 (UTC)
+1. --Спас Колев (беседа) 10:30, 26 юни 2018 (UTC)
Направих резервация, та да не стане некой сакатлък. Ако имате време и желание, ще се радвам да ви видя в „Под липите“. :) Използвайте моето име, щот кодовата дума „Уикипедия“ не хвана дикиш.
— Luchesar • Б/П 14:42, 25 юни 2018 (UTC)
Това е добра новина. :-) Ще гледам да дойда. --Спасимир (беседа) 19:36, 25 юни 2018 (UTC)
И аз бих дошла, да се запозная на живо. Може ли?--Mmm-jun (беседа) 08:54, 26 юни 2018 (UTC)
Не... Шегувам се, разбира се. Много ще се радвам, страхотно! :-)
— Luchesar • Б/П 09:11, 26 юни 2018 (UTC)
О! Дано не се разочаровате! Аз съм само една горда баба на 5 внучета! :-)--Mmm-jun (беседа) 09:19, 26 юни 2018 (UTC)
Е, то пък понеже всичките останали на по-малко от церемония за „Оскар“ не можеш да ни видиш. А бабите всъщност поначало са си опасни. ;-)
— Luchesar • Б/П 09:42, 26 юни 2018 (UTC)
Ограничение за възрастова граница тук мисля че няма. Пък и не само тук. Всеки влак си има пътник, даже и товарният. ;-) - Незнайният войн (беседа) 10:06, 26 юни 2018 (UTC) --Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 84.252.26.91 (беседа) 10:06, 26 юни 2018‎ (UTC)
-1 За съжаление точно този петък няма да съм в София. Жалко, но все пак пожелавам приятно изкарване.--Ilikeliljon (беседа) 11:30, 26 юни 2018 (UTC)
+1 --Ket (беседа) 08:28, 27 юни 2018 (UTC)

ЦЕИ сезони, Фондацията и едни нейни слабости

Най-напред да поздравя участниците, техните постижения и ентусиазъм. Пожелавам им това им (и предишни) участие да доведе до развитие на собствени проекти. А постоянните лични и групови проекти са по-устойчиви и резултатни.

Сезонните проекти инициирани от други уикипедии, в които участваме, показват някои системни слабости на управлението от страна на Фондацията – интерационална координация и работа с доброволци.

Координация

Уикипедия, като широкообхватен и интернационален проект, следва да има и съответното управление, което да е базирано на нейната същност – сбор от различни езикови части. В администрирането на проекта, по отношение на българската езикова част, е задължително да има административно лице, което да координира проекта и да комуникира на български език с участниците в него. Това лице трябва да е назначено в администрацията (независимо къде – дали в Лос Анджелис, в София, или другаде по света, Интернет е навсякъде). То, подчертавам, не може да има нищо общо с чаптъри или други форми на местни и езикови групи, то не е доброволец. То трябва да отговаря за политиката на Уикимедия/Уикипедия по развитие на проекта и правилата за участие. Именно това лице следва да организира подобни конкурси, да прави отчети всякакви, да отговаря на въпроси и спорове, консултирайки се с по-висшестоящите във Фондацията.

Когато правиш интернационален проект и поставяш изискване, примерно, участниците да комуникират с администрацията само на английски език, означава че подлагаш на езикова дискриминация другите езикови групи.

От друга страна липсата на такова лице позволява на местни лица да „овладеят“ управлението на езиковата част и да налагат собствените си разбирания за проекта, същността му, демокрацията, и пр., и не се дава възможност на останалите да се обърнат към корективен орган.

Работа с доброволци

Изпълняваните проекти по някакъв начин се опитват да стимулират участниците доброволци – добре! Но какво е отношението на Фондацията към останалите постоянни участници доброволци – Никакво! Това е сериозна слабост, която в известна степен ги демотивира. Ето защо е препоръчително да има постоянен администратор, който да следи за това.

Помислете за това.--Rumensz (беседа) 14:04, 29 юни 2018 (UTC)

Ок. --Поздрави, Петър Петров 08:30, 3 юли 2018 (UTC)
За мен лично не е нужно друго стимулиране, освен че У съществува:-D--Ket (беседа) 08:33, 3 юли 2018 (UTC)
Не става въпрос за пари или нещо значително. Важен е жестът. Например Уикиданни ми благодариха за 10 000-ната редакция. Но трябва да има баланс между участие в инцидентно състезание и текуща дейност. От българчето-координатор. --Rumensz (беседа) 08:43, 3 юли 2018 (UTC)
Ти наистина вършиш много работа и останалите го виждаме и оценяваме, дори да не го казваме. — Luchesar • Б/П 09:30, 3 юли 2018 (UTC)
По темата не става въпрос за мен (дадох само пример). А за това, че Фондацията проявява дискриминация към по-малките езикови части, че събира пари за собственото си местно бъдеще, без да осигурява задължителната административна координация, че с подобни състезания се заблуждаваме, че се набират нови доброволци, че се "налива вода" в чужди проекти, и пр. Знам, че не е особено приятно да има подобна критика, но ... --Rumensz (беседа) 12:07, 3 юли 2018 (UTC)
Аз съзирам едно дълбоко неразбиране в случая. По-лошото е, че и опитите да се внесе яснота още повече ще задълбочат неразбирането. Спири ··· - - - ··· 17:46, 3 юли 2018 (UTC)
Бихте ли пояснили в какво се състои неразбирането, моля! --Rumensz (беседа) 17:54, 3 юли 2018 (UTC)

This Month in Education: June 2018

Wikipedia Education globe
Wikipedia Education globe
This Month in Education

Volume 4 | Issue 6 | June 2018

This monthly newsletter showcases the Wikipedia Education Program. It focuses on sharing: your ideas, stories, success and challenges. You can see past editions here. You can also volunteer to help publish the newsletter. Join the team! Finally, don't forget to subscribe!

In This Issue


Featured Topic Academia and Wikipedia: the first Irish conference on Wikipedia in education
From the Community

Ashesi Wiki Club: Charting the cause for Wikipedia Education Program in West Africa

Wikimedia Serbia has received a new accreditation for the Accredited seminars for teachers

Côte d'Ivoire: Wikipedia Classes 2018 are officially up and running

Basque secondary students have now better coverage for main topics thanks to the Education Program

What lecturers think about their first experience in the Basque Education Program

From the Education Team Education Extension scheduled deprecation
In the News

Wikipedia calls for participation to boost content from the continent

Wikipedia in the History Classroom

Wikipedia as a Pedagogical Tool Complicating Writing in the Technical Writing Classroom

When the World Helps Teach Your Class: Using Wikipedia to Teach Controversial Issues