Направо към съдържанието

Флипер, 1973

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Флипер, 1973
1973年のピンボール
АвторХаруки Мураками
Първо издание1980 г.
 Япония
ИздателствоKodansha International
Оригинален езикяпонски
Жанрлитературен сюрреализъм
Страници215 за САЩ
207 за Япония
ISBNISBN 4-06-186012-7 (първо издание в САЩ)

Флипер, 1973[1] (на японски: 1973年のピンボール) е роман от японския писател Харуки Мураками, публикуван през 1980 г.

Това е втората книга от „Трилогията за Плъха“, като преди и след нея се появяват Чуй как пее вятърът (1979) и Преследване на дива овца (1982). Това е и вторият роман в кариерата на Мураками.

Първите две книги на Мураками не намират широко разпространение по света, а авторът казва, че никога не е планирал те да бъдат издавани извън Япония. Поради тази причина те се различават като обем и стилистика от по-късните му произведения, които се превръщат в основната част от творчеството му.

Представяне на сюжета

[редактиране | редактиране на кода]

Въпреки че е едно от ранните му произведения, Флипер има сходни елементи с по-късните творби на Мураками. Романът изследва теми като самотата и приятелството, липсата на цел и съдба. Както при другите книги от „Трилогията за плъха“, три от героите включват безименен разказвач, представящ историята от първо лице, приятелят му Плъха и Джей, собственикът на бара, в който те прекарват голяма част от времето си.

Сюжетът се развива около краткото, но напрегнато вманиачаване на разказвача по флипер машина, живота му като преводач на свободна практика и по-късните му усилия да се събере със старата флипер машина, на която някога е играл. Той описва живота си с чифт идентични, безименни близначки, които мистериозно се появяват в апартамента му една сутрин и изчезват в края на книгата. С историята се пресичат спомените му за японското студентско движение и старата му приятелка Наоко, която се самоубива. Сюжетът редува описание на живота на разказвача с това на приятеля му, Плъха. Много познати елементи от по-късните романи на Мураками са налице. Кладенецът е често споменаван и играе важна роля за развитието на сюжета в Хроника на птицата с пружина. Кладенецът е споменат на няколко пъти и във Флипер, 1973. Такъв елемент е и краткият разговор за насилието над котка, който се появява и на други места в творбите на Мураками, особено в Кафка на плажа и Хроника на птицата с пружина (в която търсенето на изгубена котка е важна част от сюжета). Дъждът и морето също са важни елементи.

Подобно на много други творби на Мураками, разказвачът е отдалечен, апатичен персонаж, чието поведение или съвпада, или е в ярък контраст с това на останалите. Сюжетът, отдалечен от материалния свят и силно интроспективен, създава сюрреалистичния тон на романа. В него героят не изглежда разтревожен от факта, че живее с близначки, които не различава и чиито имена не знае. Романът също подсказва за наличието на свръхестествени събития.

  1. Pinball, 1973 // complete-review.com. Архивиран от оригинала на 2020-02-17. Посетен на 22 януари 2020.