Фредерика Хановерска

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Фредерика Хановерска
Friederike von Hannover
кралица на Гърция
Frederika of Greece 1.jpg
Родена
Фредерика Луиза Тира Виктория Маргарет София Олга Сесилия Изабела Кристина
Починала
ПогребанаГърция
Управление
Период1947 – 1964 г.
Други титлипринцеса на Хановер;
принцеса на Великобритания и Ирландия;
херцогиня на Брауншвайг-Люнебург
Семейство
РодХановерска династия
БащаЕрнст Август (Брауншвайг)
МайкаВиктория Луиза Пруска
СъпругПавлос I (9 януари 1938 – 6 март 1964)
ДецаСофия Гръцка
Константинос II
ПодписFrederika of Hannover signature.svg
Фредерика Хановерска в Общомедия

Фредерика Хановерска е германска принцеса и кралица на Гърция, съпруга на крал Павлос I.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Произход[редактиране | редактиране на кода]

Родена е на 18 април 1917 г. в Бланкенбург ам Харц, Германия, като Фредерика Луиза Тира Виктория Маргарет София Олга Сесилия Изабела Кристина, принцеса на Хановер, принцеса на Великобритания и Ирландия и херцогиня на Брауншвайг-Люнебург (на немски: Friederike Luise Thyra Victoria Margarita Sophia Olga Cecilia Isabella Christa Prinzessin von Hannover, Prinzessin von Großbritannien und Irland, Herzogin zu Braunschweig-Lüneburg). Дъщеря е на Ърнест Август III, херцог на Брауншвайг и внук на английския крал Джордж V, и на принцеса Виктория Пруска. Майката на Фредерика е единствената дъщеря на германския император Вилхелм II и на императрица Августа Виктория.

Брак с Павлос I[редактиране | редактиране на кода]

През 1936 г. в Берлин Фредерика получава предложение за брак от гръцкия принц Павлос, който е на посещение в германската столица заради летните олимпийски игри. Официално годежът им е обявен за 28 септември 1937 г. Двамата са близки братовчеди, тъй като майката на Павлос, София Хоенцолерн, е сестра на германския император Вилхелм II. Фредерика и Павлос се венчават на 9 февруари 1938 г. в Атина и се установяват да живеят във вила Психико, в покрайнините на гръцката столица. Десет месеца по-късно, на 2 ноември 1938 г., Фредерика ражда първото си дете – София, бъдещата кралица на Испания. На 2 юни 1940 г. двойката се сдобива и със син, бъдещия гръцки крал Константинос II. През април 1941 г. германската инвазия в Гърция, принуждава гръцкото кралско семейство да се евакуира на остров Крит, след което то се установява в Южна Африка. Там на 11 май 1942 г. Фредерика ражда и най-малката си дъщеря, принцеса Ирина Гръцка.

След края на войната монархията в Гърция е реставрирана чрез референдум и през 1946 г. Фредерика и семейството ѝ се връщат в Гърция.

Кралица на Гърция[редактиране | редактиране на кода]

Фредерика Хановерска

На 1 април 1947 умира крал Георгиос II и престолът на Гърция е зает от съпруга на Фредерика, Павлос II, а тя получава титлата Кралица на гърците. Започналата обаче гражданска война принуждава кралското семейство да се евакуира от Атина и да се установи повторно в Южна Гърция.

По време на гражданската война Фредерика организира 56 лагера за деца, жертви на войната, т.н Детски селища (Педополис), в които са приети предимно деца на бедни семейства. В тези лагери децата получават грижи и образование. Ролята на лагерите обаче е остро дискутирана. Комунистите обвиняват лагерите в осъществяване на монархическа пропаганда. Някои комунистически източници до последно твърдят, че много деца са били незаконно осиновени от американски семейства, докато са се намирали в Педополисите.

След края на гражданската война монархията в Атина е закрепена, а кралят и кралицата осъществяват няколко официални посещения в чужбина – те посещават Югославия, Италия, ФРГ, Индия, Ливан, Етиопия, Великобритания и САЩ. В Гърция обаче политическите противници на монархията обвиняват Фредерика, че като девойка е била член на нацистката Хитлерюгенд, докато монархистите оправдават Фредерика, че участието ѝ в Хитлерюгенд е резултат от политическия климат в Германия преди войната.

На 6 март 1964 г. крал Павлос II умира и престолът е зает от Константинос II. През 1967 г. търканията между краля и правителството на Георгиос Папандрео-старши довеждат до военен преврат и установяване на военен режим в Гърция. Първоначално кралят сътрудничи на военните, но отношенията им се влошават бързо. След опит да извърши контрапреврат и да възстанови демократичния порядък в страната крал Константинос и семейството му са изгонени от военната хунта, а с него Гърция напуска и кралицата майка Фредерика. През 1973 г. хунтата официално, но незаконно, отменя монархията. На следващата година е проведен и плебисцит по въпроса. От чужбина Константинос II обещава на гръцкото общество, че ако бъде върнат на престола, ще управлява, като пазител на демокрацията, и че няма да позволи на майка си да се завърне в Гърция и щя я държи на страна от гръцката политика. Въпреки това 70 % от допитаните се обявяват за република.

Смърт[редактиране | редактиране на кода]

Фредерика умира в изгнание на 6 февруари 1981 г. по време на офталмогична операция в Мадрид. Според официалните източници причина за смъртта на бившата кралица е масивен инфаркт, който е получила по време на операция на катаракта.

Погребана е в гробницата на гръцките крале в бившата резиденция Татои край Атина. На семейството ѝ е позволено да присъства на погребението, но при условия, че напуснат страната веднага след това.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Frederica of Hanover в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​