Хари Потър и Философският камък (филм)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Disambig.svg Тази статия е за филма. За книгата вижте Хари Потър и Философският камък.

Хари Потър и Философският камък
Harry Potter and the Philosopher's stone
Harry-potter-and-the-sorcerers-stone-logo.svg
РежисьориКрис Кълъмбъс
ПродуцентиДейвид Хейман
СценаристиСтив Клоувс
Базиран наХари Потър и Философският камък“ на Джоан Роулинг
В ролитеДаниъл Радклиф
Ема Уотсън
Рупърт Гринт
Ричард Харис
Маги Смит
Алън Рикман
Роби Колтрейн
МузикаДжон Уилямс
ОператорДжон Сийл
МонтажРичард Франсис-Брус
Филмово студиоХейдей Филмс
1492 Pictures
РазпространителWarner Bros.
Жанрфентъзи
Премиера4 ноември 2001 г.
Времетраене152 минути[1]
СтранаFlag of the United Kingdom (3-5).svg Великобритания
Flag of the United States.svg САЩ
ЕзикАнглийски
Бюджет$ 125 млн.[2]
Приходи$ 1, 009 млрд.[3]
Хронология
Хари Потър и Стаята на тайните
Fleche-defaut-droite-bord.svg
Външни препратки
IMDb Allmovie
Хари Потър и Философският камък в Общомедия

„Хари Потър и Философският камък“ (на английски: Harry Potter and the Philosopher's Stone) е фентъзи филм от 2001 г., режисиран от Крис Кълъмбъс и разпространяван от Уорнър Брос Пикчърс, базиран на едноименния роман на Дж. К. Роулинг. Продуциран от Дейвид Хейман със сценарий от Стив Клоувс, това е първият филм от филмовия франчайз Хари Потър. Във филма участват Даниел Радклиф като Хари Потър, Рупърт Гринт като Рон Уизли и Ема Уотсън като Хърмаяни Грейнджър. Действието проследява първата година на Хари в Училището за магия и вълшебство „Хогуортс“, когато той открива, че е известен магьосник и започва своето магьосническо образование.

През 1999 г. Уорнър Брос купува правата върху филма за 1 милион британски паунда (около 1,65 млн. долара). Производството започва през 2000 г., когато Крис Кълъмбъс е избран да режисира лентата от списък с режисьори, включващ Стивън Спилбърг и Роб Райнър. Роулинг настоява целият актьорски състав да бъде британски и ирландски, като трите водещи роли (Хари, Рон и Хърмаяни) са избрани през август 2000 г. след открити покани за кастинг. Филмът е заснет във филмовото студио Лийвсден и в различни исторически сгради в Обединеното кралство от септември 2000 г. до март 2001 г.

Филмът е издаден в кината в Обединеното кралство и Ирландия на 10 и 11 ноември 2001 г. Излъчен е на 16 ноември в САЩ, Канада и Тайван, както и официално в Обединеното кралство и Ирландия. Лентата се получава критичен и търговски успех, спечелвайки 974 милиона долара в боксофиса в световен мащаб по време на първоначалното му издаване и над 1 милиард долара с последващи преиздавания, като става най-касовият филм на 2001 г. и вторият най-касов филм по онова време. Филмът е номиниран за много награди, включително Оскар за най-добра оригинална партитура, най-добра режисура и най-добри костюми. Следват седем продължения, започващи с Хари Потър и Стаята на тайните от 2002 г. и завършващ с Хари Потър и Даровете на Смъртта – част 2 през 2011 г., десет години след излизането на първия филм.

Сюжет[редактиране | редактиране на кода]

Късно през нощта, Албус Дъмбълдор и Минерва Макгонагъл, професори в Училището за магия и вълшебство „Хогуортс“, заедно с пазителя на дивеча на училището Рубиъс Хагрид, оставят наскоро осиротяло бебе на име Хари Потър пред входната врата на единствените му роднини – семейство Дърсли.

Десет години по-късно Хари живее труден живот с Дърсли. След като по невнимание предизвиква инцидент по време на семейно пътуване до лондонския зоопарк, в което пострадва и братовчед му Дъдли, момчето започва да получава писма по сови. Тъй като чичото и лелята на Хари не искат той да разбере за своя произход, и четиримата се установяват на един остров, за да избягат от писмата. Хагрид обаче ги намира и разкрива на Хари, че е магьосник и е приет в „Хогуортс“, въпреки нежеланието на Дърсли. След като отвежда Хари на „Диагон-Али“, за да си купи всичко необходимо за предстоящата учебна година в „Хогуортс“ и сова на име Хедуиг, която му е подарък за рождения ден, Хагрид го информира за миналото му: родителите на Хари, Джеймс и Лили Потър, умират поради проклятие от ръцете на черния и могъщ магьосник Лорд Волдемор. Хари, единственият оцелял, по този начин става известен в магьосническия свят като „Момчето, което оживя“.

Младият магьосник пристига на гара „Кингс Крос“, за да се качи на влака за „Хогуортс“, и малко след като започва пътуването си, той среща още трима ученици: Рон Уизли, с когото бързо се сприятелява; Хърмаяни Грейнджър, интелигентна вещица, родена от родители мъгъли (не-магьосници); и Драко Малфой, момче от богато магьосническо семейство, с което веднага се създава съперничество. След като пристигат в училището, учениците се събират в Голямата зала, където всички първокурсници биват разпределени от Разпределителната шапка между четирите дома на училището: Грифиндор, Хафълпаф, Рейвънклоу и Слидерин. Въпреки че Разпределителната шапка обмисля поставянето на Хари в Слидерин с Драко, той е поставен в Грифиндор заедно с Рон и Хърмаяни.

В „Хогуортс“ Хари започва да изучава магьоснически дисциплини и открива повече за миналото и родителите си. След като помага на своя съученик от Грифиндор Невил Лонгботъм, Хари е взет в отбора по куидич на Грифиндор като търсач, изключително рядък подвиг за ученици от първа година. Една нощ, докато вървят към кулата на Грифиндор, стълбите се преместват, и пътят, по който Хари, Рон и Хърмаяни са тръгнали, ги отвежда до забранения етаж на замъка. Тримата откриват гигантско триглаво куче на име Пухчо в забранена зона на училището. По-късно Рон обижда Хърмаяни, след като е засрамен от нея в урок по вълшебство, което кара момичето да се заключи в тоалетната. Тя е нападната от планински трол, но Хари и Рон я спасяват, като постепенно се сприятеляват с нея.

Тримата по-късно разбират, че Пухчо пази Философския камък, предмет, който има силата да превърне всеки метал в злато и да произведе отвара, която дава безсмъртие. Хари подозира, че учителят по отвари и ръководител на Слидерин Сивиръс Снейп се опитва да получи камъка, за да върне Волдемор във физическа форма. Хагрид случайно разкрива на тримата, че Пухчо ще заспи, ако му се пусне музика. Хари, Рон и Хърмаяни решават през нощта да опитат да намерят камъка преди Снейп. Те откриват вече заспал Пухчо и се сблъскват с редица предпазни мерки, включително смъртоносно растение, известно като Дяволската примка, стая, пълна с агресивни летящи ключове, и гигантска игра на магьоснически шах.

След като преодолява задачите, Хари открива, че учителят по защита срещу черните изкуства Куиринъс Куиръл се опитва да открадне камъка; Снейп всъщност през цялото време защитава Хари. Куиръл маха тюрбана си и разкрива слаб Волдемор, живеещ на тила му. Чрез магия, направена от Дъмбълдор, момчето намира камъка в джоба си. Черния Лорд се опитва да се договори с Хари за камъка в замяна да съживи родителите му, но той отказва. Тогава Куиръл се опитва да го убие, но вместо това той самият е убит, след като Хари в крайна сметка изгаря кожата му. Куиръл се превръща в прах и кара душата на Волдемор да се издигне от пепелта. Хари изпада в безсъзнание, когато душата на злия магьосник минава през него.

Хари се възстановява в болничното крило на училището, като Дъмбълдор е до него. Директорът обяснява, че камъкът е унищожен и че Рон и Хърмаяни са в безопасност. Дъмбълдор също разкрива как момчето успя да победи Куиръл: когато майката на Хари умрира, за да го спаси, нейната саможертва от любов дава защита на Хари. По-късно Хари, Рон и Хърмаяни са възнаградени с точки за героичните си изпълнения, които ги изравняват в борбата за Купата на домовете със Слидерин. Тогава Дъмбълдор присъжда десет точки на Невил за опита да спре тримата да нарушат правилата, като по този начин Грифиндор печели купата. Хари се връща у дома за лятото, щастлив, че най-накрая има истински дом в „Хогуортс“.

Актьорски състав[редактиране | редактиране на кода]

Синхронен дублаж[редактиране | редактиране на кода]

Озвучаващи артисти[редактиране | редактиране на кода]

РоляИзпълнител
ХариНиколай Сугарев
РонАнтон Пиперов
ХърмаяниМарина Димитрова
ДъмболдорВасил Димитров
ХагридСтефан Сърчаджиев
МакгонагълНели Монеджикова
Снейп

Проф. Флитуик

Георги Тодоров
КуирълАлександър Воронов
ДъдлиВиктор Георгиев
ВърнънСава Пиперов
ПетунияВасилка Сугарева
НевилДимитриан Иванов
Фред и ДжорджПламен Цветанов
Мадам ХуучБойка Велкова
Оливандър

Филч

Георги Новаков
Оливър УудЯвор Ралинов
Г-жа УизлиСветлана Смолева
ПърсиВиктор Василев

Допълнителни дубльори[редактиране | редактиране на кода]

Анатолий Каназирев
Божана Кацарова
Димо Мезеклиев
Елена Саръиванова
Георги Георгиев
Ивац Станев
Мария Карел
Миряна Мезеклиева
Николай Николов
Николай Вътов
Станимир Гъмов
Станислав Стайков
Стефан Йорданов
Васил Банов
Васил Новаков
Виктор Стоянов
Владимир Пенев

Екип[редактиране | редактиране на кода]

ОбработкаАлександра Аудио
Режисьор на дублажаЕлена Саръиванова
ПреводачХристо Дерменджиев
ТонрежисьориСтамен Янев
Николай Вътов
Пост-продукцияPinewood Studios
Изпълнителен продуцентВасил Новаков
Продуцент на българската версияАЛЕКСАНДРАГРУП ХОЛДИНГ

Телевизионена версия[редактиране | редактиране на кода]

На 14 февруари 2010 г. Нова телевизия излъчи с първи български дублаж на Арс Диджитал Студио. Ролите се озвучават от артистите Елена Русалиева, Силвия Русинова, Йорданка Илова, Николай Николов и Здравко Методиев.

На 5 ноември 2011 г. BTV излъчи филма с втори български дублаж за телевизията. Екипът се състои от:

ПреводачРалица Ботева
Режисьор на дублажаАлбена Павлова
ТонрежисьорНаско Кошаров
Озвучаващи актьориДаниела Йорданова
Венета Зюмбюлева
Елисавета Господинова
Емил Емилов
Стефан Димитриев

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]