Хек карта
Хек карта е дизайн за игри на дъска, обикновено използван за военни игри. Картата е разделена на еднакви хексагони (шестоъгълници).
Предимства и недостатъци
[редактиране | редактиране на кода]Основно предимство пред традиционната квадратна карта е, че разстоянието между центъра на всяко поле и центъра на кое да е от шестте съседни полета се запазва едно и също. В сравнение, разстоянието от центъра на квадратно поле до центъра на кое да е от четирите диагонални полета, споделящи общ ъгъл, е по-голямо от това на четирите полета, споделящи страна. Постоянното разстояние на хек картата е желателно за игри, в които измерването на движение е фактор. Друго предимство е, че съседните полета винаги споделят страна, а няма две полета с контакт само в една точка.
Един от недостатъците на хек картата е, че има съседни полета само в шест посоки, за разлика от осемте в стандартната квадратна карта. Обикновено полетата формират непрекъснат път, „горе“ и „долу“ или „север“ и „юг“, в този случай другите четири съседни полета лежат на „северозапад“, „североизток“, „югозапад“ и „югоизток“. В резултат, няма съседни полета на „изток“ и „запад“, което прави придвижването в права линия, в тези посоки, по-сложно от това на квадратна карта. Пътя в тези посоки криволичи, тъй като е невъзможно да се придвижиш напред, без да се върнеш малко назад в другата посока.
Игри традиционно използващи, четири главни посоки или по друг начин отговарящи на квадратната мрежа, могат да се пригодят към шестоъгълна мрежа по различни начини. Пример е хексагоналния шах.
Приложение
[редактиране | редактиране на кода]Използва се в различни игри, включително и компютърни игри, като например: Heroes of Might and Magic III, Age of Wonders, Panzer General II, The Battle for Wesnoth, Civilization V и други.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Hex map в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |