Христо Боев
Христо Боев | |
---|---|
съветски и български разузнавач, генерал-лейтенант | |
Звание | Военен инженер 2-ри ранг в РККА, Генерал-лейтенант в БНА |
Години на служба | 1916 – 1918, 1920 – 1938, 1945 – 1962 |
Служи на | РККА Българска армия |
Дата и място на раждане | |
Дата и място на смърт |
Христо Боев Петашев е съветски и български разузнавач, генерал-лейтенант, смятан за „бащата“ на българското външнополитическо разузнаване. С работата си като заместник-вътрешен министър през 1952 – 1956 година играе активна роля в политическите насилия и извършваните от министерството противозаконни дейности.[2]
Биография[редактиране | редактиране на кода]
Ранен живот и образование[редактиране | редактиране на кода]
Христо Боев е роден на 7 януари 1896 година в село Одърне, Плевенско. Средно образование завършва в Априловската гимназия в Габрово (1914). Владее шест езика. Завършва Школата за запасни офицери с военно звание поручик (1915). [3] Член на БРСДП (т.с.) от 1914 г.
Военна кариера[редактиране | редактиране на кода]
Участва в Първата световна война като ротен командир в Петдесет и седми пехотен драмски полк. Военно звание капитан. [4]
Един от водачите на Войнишкото въстание през 1918. Командир на втори въстанически ешелон. След разгрома му край Владая минава в нелегалност. Софийският военно-полеви съд му издава доживотна присъда. Бяга в Румъния, където попада в затвора. [5] Член на БКП от 1919 г.
Професионална кариера[редактиране | редактиране на кода]
През април 1920 г. осигурява пътуването с лодка до СССР на първия български представител в Коминтерна Иван Недялков-Шаблин. Същата година организира пътуването на делегацията на БРП/к за Втория конгрес на Коминтерна. Лодката, в която пътува с Георги Димитров и Васил Коларов е спряна от румънските власти. Тримата са арестувани и престояват месец в румънски военен затвор.
Учи във Военната акдемия на РККА (1920 – 1921). През 1921 г. е привлечен за сътрудник на Главното разузнавателно управление на Червената армия. Започва да работи под ръководството на заместник-началника на военното разузнаване Ян Берзин (1924 – 1937). [6]
Възложено му е да създаде нелегална разузнавателна организация в България под прикритието на фиктивното дружество за мореплаване и търговия „Матеев, Кремаков и сие“ в Бургас. Действа като нелегален под името Фьодор Русев. Финансиран от съветското военно разузнаване, купува в Истанбул бързоходен кораб „Иван Вазов“. Служи за осъществяване на връзка с Коминтерна и за пътувания до Одеса и Севастопол, за пренасяне на информация, хора, оръжие, литература. Изградената от него нелегална резидентура е определена като най-ефикасната от всички съществуващи по това време в страните на Балканите. [7] Поради уменията му на бизнесмен е наричан от съветското военно разузнаване „търговски гений“.
Член на ВКП (б) от 1925 г. [8]През 1926 г. е вицеконсул в съветската мисия в Прага под името Христофор Иванович Димов, откъдето е изгонен, след като полицията разкрива дейността на ръководената от него нелегална група. Действа като нелегален в Австрия, Турция, Берлин, Париж. Под легендата на австрийски търговец предприема пътуване със съпругата си до Китай. Там разузнава движението на войските в Китай след манджурския конфликт.
Завършва Военна академия за механизация и моторизация на Съветската армия (октомври 1931 – декември 1935) с диплома на инженер и звание полковник. При Сталинските чистки неговият водещ офицер Ян Берзин е арестуван и разстрелян, а Боев е освободен от разузнаването (1938). [9] Заема се с преводаческа дейност. От юли 1941 г. служи в състава на ОМСБОН и разузнаването на Черноморския флот. Редактор по българска литература в Издателството за чуждестранна литература (1943 – 1945). Военно звание Военен инженер 2-ри ранг.[10] Между юли 1941 и февруари 1943 г. е сътрудник на IV-то управление на Народния комисариат на вътрешните работи на СССР. След това до май 1945 г. е отговорен редактор в книгоиздателството за чужди езици.
В България се завръща 1 юни 1945 г. и постъпва в Дирекция на Народната милиция като завеждащ Културно-просветния отдел. Остава там до декември 1946 г. Между декември 1946 и юни 1947 г. е началник на канцеларията при председателя на НРБ и сътрудник на Васил Коларов. Заедно с вътрешния министър Руси Христозов е един от хората, които са обвинени от Политбюро за извращенията в следствието в края на 40-те години. Боев отговаря на обвиненията с открито писмо до ЦК на БКП, в което протестира срещу намесата на съветските съветници в работата на следствието:
„В средата на ноември 1949 г. доложих на Коларов, че извращенията в следствието стават главно поради това, че съветските съветници дават нареждания на нашите следствени работници, без да ги съгласуват предварително с мен... На мен ми беше казано да видя някак си да се оправят работите. Това указание по най-очебиен начин показва безсилието на нашето партийно и държавно ръководство пред съветските съветници...“ [11]
Началник и министър[редактиране | редактиране на кода]
От август 1949 г. е заместник-директор на Държавна сигурност.[12]. В периода 1949 – 1952 г. е началник на Външнополитическо разузнаване, като до 1956 г. е и заместник-министър на вътрешните работи. [13] Генерал-майор от 9 февруари 1951 г.[14] Военно звание генерал-лейтенант. Сочен е за човека извършил същинското изграждане на разузнаването по съветски образец.[15] Като дългогодишен агент на руското военно разузнаване добре познава структурата на специалните служби на СССР. [16]
През периода 1947 – 1949 е легационен съветник в Англия, откъдето е обявен за персона нонграта. Посланик в ГДР (1954 – 1957) и Полша, а от 1960 до 1962 г. в Япония[17].
През 1962 г. е наказан със снемане от партийна и държавна работа, пенсиониран и оставен в забвение. Нелегалната му дейност е призната от Кремъл, чак през 1967 г. когато е награден с Орден „Ленин“. Посмъртно е награден с Орден „Георги Димитров“ (1969). [18]
Дъщеря му е съпруга на генерал-майор Петър Илиев.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Ген.-лейт. Христо Боев – Началник на „Външнополитическото разузнаване“
- ↑ Огнянов, Любомир. Политическата система в България 1949 – 1956. София, „Стандарт“, 2008. ISBN 978-954-8976-45-9. с. 290.
- ↑ www.e-reading.mobi
- ↑ archive.is
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ www.e-reading.mobi
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ www.e-reading.mobi
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ Протокол № 133 от 22 април 1954 г. на Политбюро на ЦК на БКП, с.67
- ↑ Димитър Иванов – Кой кой е в Държавна сигурност
- ↑ Методиев, Момчил и Мария Дерменджиева. Държавна сигурност – предимство по наследство. Професионални биографии на водещи офицери (София: ИИБМ и изд. Сиела, 2015), с. 184.
- ↑ Методиев, Момчил. Държавна сигурност: опората на комунистическата държава. // Знеполски, Ивайло (ред.). История на Народна република България: Режимът и обществото. София, „Сиела софт енд паблишинг“, 2009. ISBN 978-954-28-0588-5. с. 220.
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
- ↑ Димитър Иванов – Кой кой е в Държавна сигурност
- ↑ Христо Христов[неработеща препратка]
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
|
- Съветски офицери
- Български разузнавачи
- Български комунисти до 1944 година
- Хора от област Плевен
- Генерали от Държавна сигурност
- Генерал-лейтенанти от НРБ
- Възпитаници на Военната академия на бронетанковите войски от България
- Посланици на България в Полша
- Посланици на България в Япония
- Посланици на България в ГДР
- Носители на орден „Георги Димитров“
- Починали в София
- Членове на БКП
- Възпитаници на Априловската гимназия