Чаталхьоюк

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Чаталхьоюк
Местоположение
37.6675° с. ш. 32.8283° и. д.
Чаталхьоюк
Местоположение в Турция
Страна Турция
ОбластКония провинция
Археология
КултураНовокаменна епоха, Каменно-медна епоха
Сайтwww.catalhoyuk.com
Световно наследство на ЮНЕСКО
ИмеNeolithic Site of Çatalhöyük
РегионЕвропа
ТипКултурно
Критерийiii, iv
Вписване2012
ID1405
Чаталхьоюк в Общомедия
Основи на неолитни къщи от Чаталхьоюк
Възстановка на място на характерен интериор

Чаталхьоюк (на турски: Çatalhöyük, от думите çatal – вилица и höyük – хълм) е голям древен град от новокаменната и каменно-медната епоха, намиращ се в южната част на Анадола, на територията на днешна Турция. Датира от периода 7500-5700 г. пр.н.е.[1] Той е най-големият и най-добре запазен неолитен град, открит досега. Включен в Списъка на ЮНЕСКО през 2012 г.[2]

Чаталхьоюк е разположен над пшеничените полета на Конийската низина, югоизточно от днешния град Кония (древният Икониум) в Турция, на около 140 км от двукратерния вулкан Хасанда. Източното селище формира хълм, висок около 20 m над низината по време на най-късното заселване в новокаменната епоха. Също така има и още едно селищно хълмче на изток и малко византийско селище на няколкостотин метра на изток. Праисторическите хълмови селища са изоставени преди началото на бронзовата епоха. Река Чаршамба тече между двете хълмчета, така че къщите са построени върху наносна глина, която може би е била важна за земеделието по това време.

През различните периоди градът имал от 5000 до 8000 жители. Археолозите не откриват следи от големи различия в общественото положение и имуществото им. Жените и мъжете били равнопоставени. Помещенията със стенописи служели за религиозни обреди или за съвещания на родовите първенци. Най-почитана била Богинята Майка – покровителка на растителния, животинския и човешкия свят. Мъжкото божество било почитано в образа на бик.

Източници

  1. The Site // Посетен на 28 ноември 2018. (на английски)
  2. Neolithic Site of Çatalhöyük

Вижте също

Шаблон:Турция-мъниче