Шайен (река)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Шайен.

Шайен
Cheyenne River

Басейна на река Шайен
Общи сведения
МестоположениеСАЩ, Уайоминг и Южна Дакота
Дължина475 km
Водосб. басейн62 800 km²
Начало
МястоУайоминг от сливането на Антилоуп Крийк и Драй Форк Крийк
Устие
МястоРека Мисури, в езерото Оахе
Шайен в Общомедия

Река Шайен (на английски: Cheyenne River), (на езика на сиуксите Уакпа Уаште (Wakpá Wašté) – „Добра река)“[2]), също изписвано и като Шион (Chyone),[3] е кръстена на индианците шайени, които някога са живели по нейните брегове.[4] Реката е приток на река Мисури, която тече в Уайоминг и Южна Дакота, САЩ. Дълга е 295 мили (475 км) и има водосборен басейн от 24 240 квадратни мили (62 800 км2).[5] около 60% от водосборния басейн се намира в Южна Дакота, а останалата част в Уайоминг.[6]

Реката се образува от сливането на Антилоуп Крийк и Драй Форк Крийк в Уайоминг, тече през североизточната част на Уайоминг в Национални пасища Басейн Тъндър в окръг Канвърс. Тя тече на изток, в Южна Дакота, преминава през Еджмонт и покрай южната част на Блек Хилс. От източната страна на Черните хълмове тя тече на североизток, преминава през Орал, Бъфало Гап Национален пасища, и покрай северозападната граница на индианския резерват Пайн Ридж и Националния парк Бед Лендс. След това тя се слива с река Бел Фурш окръгМийд, след което се влива в река Мисури в езерото Оахе, на около 32 мили (50 км) северозападно от Пиер, Южна Дакота.

Река Бел Фурш е най-големият приток на Шайен. Други притоци са: Рапид, Сълфър, Плъм, Чери и Аул Крийк. Пълноводието на реката зависи от снеготопенето в Блек Хилс. Поради близостта до Черните хълмове и минната индустрия в тях, Шайен е съдържала големи количества цинк, арсен и цианиди. Тези замърсители вече не са сериозна заплаха за качеството на водата. Шайен има също и високо съдържание на разтворени минерални, повече от всяка друга река в Южна Дакота.

Водосборен басейн[редактиране | редактиране на кода]

Водосборният басейн на река Шайен е част от водосбония басейн на река Мисури. Той включва планинския запад и Големите равнини на североизточен Уайоминг, югозападна, южна и централна Южна Дакота, а също и малки части от северозападна Небраска, и югоизточна Монтана.[7] През 2001 г. басейна на реката съдържа пасища (62,8%), следвани от смесени дървета и храсти (16,3%) и горските площи (11,9%). Основните населени места включват Рапид Сити, Южна Дакота и Жилет, Уайоминг.

С население от около 4,5 милиона души общо в тези два щата[8] използваната вода е средно 5,254 милиона галона на ден през 2010 година.[9] Това е повече от 1170 галона на човек на ден. 

Търсенето на вода в селското стопанство за напояване и повишението на температурите и изпаренията са голяма заплаха за жизнеспособността и местообитанията на застрашени видове диви животни.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. encyklopedia.pwn.pl.
  2. New Lakota Dictionary. 2nd. Bloomington, IN, Lakota Language Consortium, 2011. ISBN 978-0-9761082-9-0. с. 607, 626, 883.
  3. The life and papers of Frederick Bates. St Louis MO, Missouri Historical Society, 1923.
  4. Federal Writers' Project. South Dakota place-names, v.3. University of South Dakota, 1940. с. 4.
  5. Archived copy. // Архивиран от оригинала на 15 юли 2011. Посетен на 14 ноември 2010.
  6. Hogan, Edward Patrick, Fouberg, Erin Hogan. The Geography of South Dakota. Third. Sioux Falls, SD, The Center for Western Studies – Augustana College, 2001. ISBN 0-931170-79-6.
  7. USGS EDNA-Derived Watershed Characteristics. // edna.usgs.gov. Посетен на 10 октомври 2016.
  8. US Census Data 2015. // Посетен на 1 октомври 2016.
  9. Estimated Use of Water in the United States in 2010. // Посетен на 1 октомври 2016.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Cheyenne River в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​