Nepenthes attenboroughii

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Nepenthes attenboroughii
Природозащитен статут
CR
Критично застрашен[1]
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophyta)
(без ранг):Покритосеменни (Angiospermae)
(без ранг):Еудикоти (eudicots)
разред:Карамфилоцветни (Caryophyllales)
семейство:Непентесови (Nepenthaceae)
род:Непентес (Nepenthes)
вид:N. attenboroughii
Научно наименование
A.S.Rob. et al., 2009
Nepenthes attenboroughii в Общомедия
[ редактиране ]

Nepenthes attenboroughii е хищно планинско растение от род Nepenthes. Кръстено е на британския натуралист и водещ на научнопопулярни предавания сър Дейвид Атънбъро[2][3], който е ревностен почитател на представителите от рода. Видът е открит във Филипините.

История на откриването[редактиране | редактиране на кода]

Nepenthes attenboroughii е открит от младите учени Alastair S. Robinson, Stewart R. McPherson и Volker B. Heinrich през месец юни 2007 година. Това става по време на двумесечна изследователска експедиция целяща да открие и опише нови видове хищни растения от Филипините[4]. Мисията е продиктувана от съобщения на двама мисионери изкачили района на планината Виктория на остров Палаван. Те били тук през 2000 година и съобщават за наличието на огромни стомнообразни хищни растения[3][5]. Официално резултатите от проучването са оповестени през февруари 2009 г.

Описание[редактиране | редактиране на кода]

Ларви на комари в изпълнената с течност камбана

Растението е храстовидно с височина до 1,5 m. Листата са месести, без дръжка, продълговати до елипсовидни. Притежава камбановидни образувания с височина до 30 cm и широчина при гърлото до 16 cm. Това е едно от най-големите приспособления за улавяне на жертви, източници на хранителни вещества за растението. Обемът му е около 1,5 литра, но са наблюдавани и камбанки с обем около 2 литра.

Камбанките са с отворени капачета и обикновено са изпълнени с течност, в която често се развиват ларви на комари. В тях се улавят насекоми и дребни животни. Наблюдавани са и случаи на улавяни гризачи с размер на плъх. Според авторите обаче случаите на улавяне на гризачи се дължи по-скоро на нещастни случаи, отколкото на честа практика за растението. Смята се, че растението улавя предимно едри насекоми[6][7].

Разпространение[редактиране | редактиране на кода]

Nepenthes attenboroughii е ендемичен вид във Филипините. Среща се единствено в планината Виктория на остров Палаван на надморска височина над 1600 m. Видът е тясно свързан с видовете Nepenthes deaniana и Nepenthes mantalingajanensis от Палаван, Nepenthes mira и Nepenthes peltata от Минданао и Nepenthes rajah от Борнео. Смята се, че всички тези видове имат общ прародител, обитавал остров Борнео.[6]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Nepenthes attenboroughii (A.S.Rob. et al., 2009). // IUCN Red List of Threatened Species. International Union for Conservation of Nature. Посетен на 3 януари 2023 г. (на английски)
  2. George, A. & K. Austen 2009. #AskAttenborough: Your questions answered. New Scientist, 15 май 2009.
  3. а б Smyth, C. 2009. Giant rat-eating nepenthes plant named after David Attenborough. Times Online, 18 август 2009.
  4. European botanists find new Palawan plant. Manila Bulletin, 16 октомври 2007.
  5. Walker, M. 2009. Giant 'meat-eating' plant found. BBC Earth News, 11 август 2009.
  6. а б Robinson, A.S., A.S. Fleischmann, S.R. McPherson, V.B. Heinrich, E.P. Gironella & C.Q. Peña 2009. A spectacular new species of Nepenthes L. (Nepenthaceae) pitcher plant from central Palawan, Philippines. Botanical Journal of the Linnean Society 159(2): 195–202.
  7. Robinson, A.S. 2009. Nepenthes attenboroughii in the press. CPUK Forum, 19 август 2009.