Silent Hill 3
Silent Hill 3 | |
Производител | Konami, Team Silent |
---|---|
Издател | Konami |
Разпространител | Konami |
Издадена на | 6 август 2003 г. САЩ |
Жанр | сървайвал хорър |
Режим на игра | самостоятелна игра |
Платформа | PS2, PC |
Рейтинг | ESRB: Mature (M), BBFC: 15, PEGI: 18+, CERO: 15/C |
Носител | CD (5), DVD (1) |
Игрови контролер | джойстик, клавиатура, мишка |
Други части | Silent Hill 1, Silent Hill 2, Silent Hill 4: The Room |
Уебсайт | Официален сайт за Европа Официален сайт за Япония Официален сайт за САЩ |
Silent Hill 3 в Общомедия |
Silent Hill 3 е третата видеоигра от поредицата Silent Hill на японската компания „Конами“. Играта излиза през 2003 г., две години след предходната Silent Hill 2 и е най-амбициозния проект от поредицата. Сюжетно Silent Hill 3 е свързана с Silent Hill 1, чието продължение е. Подобно на всички игри от поредицата е в жанр сървайвал хорър. Не се препоръчва за непълнолетни.
Сюжет
[редактиране | редактиране на кода]Играта започва в лунапарк, където главната героиня Хедър се озовава посред нощ. В ръцете си държи нож. Очевидно не знае откъде се е взел той, нито какво прави тя тук. След като е атакувана от чудовищни създания, Хедър умира. Събуждайки се в заведение за бързо хранене, тя открива, че всичко е било просто лош сън. Докато говори с баща си от уличен телефон, забелязва странен човек който я следи. Той се представя като детектив Дъглас Картлант и твърди, че има да и казва нещо много важно. За да се спаси от натрапника, Хедър се затваря в женската тоалетна на търговския център. Тук започват странните неща. Вратата на тоалетната се оказва заключена и момичето може да излезе единствено през прозореца. Озовавайки се отново в търговския център, тя го заварва пуст и зловещо притихнал. Скоро Хедър се сблъсква със създания каращи я да мисли че отново сънува кошмар. Истината е обаче, че се е озовала в света на Сайлънт Хил. Какво я е привлякло тук, където никой не попада без причина? Оказва се, че Хедър е бебето което Хари Мейсън получава от Алеса в Silent Hill 1 и отглежда като свое дете. Сега демонът на града я привлича обратно, защото му е необходима. Наред с кошмарните създания Хедър се сблъсква и с лидерите на култа, Клаудия и Винсънт. Единственият и приятел е старият детектив, но в крайна сметка тя ще трябва да разчита главно на себе си.
Финали
[редактиране | редактиране на кода]Докато в първите две игри за постигането на даден финал са от особено значение постъпките на главния герой, в Silent Hill 3 създателите са предпочели точкова система. За всеки убит противник се дават по 10 точки а за всяка степен загубено здраве по 1 точка. Ако Хедър прости на жената в изповедалнята печели 1000 точки. Крайният финал зависи от сбора на точките.
- Нормален (Normal) – Убивайки последния си враг, Хедър се връща в лунапарка при ранения детектив. В ръката си държи нож. Когато Картланд я пита дали всичко вече е приключило, тя отговаря, че не е защото той още е жив. Замахва с ножа към него, после се дръпва и се смее обяснявайки, че просто се шегува. Накрая виждаме Хедър на гроба на баща си. Звучи Hometown. За да бъде получен този финал сборът от точките не трябва да надхвърля 4000.
- Обсебване (Possessed) – Същото, но този път обсебената от демона на Сайлънт Хил Хедър наистина убива стария детектив. Финална мелодия – Hometown. За получаване на този завършек са необходими над 4000 точки.
- Отмъщение (Revenge) – Абсурден край, аналогичен на НЛО финалите от първата и втората игра. Връщайки се у дома си Хедър заварва баща си жив и здрав. Той пие чай в компанията на извънземни, а иззад завесата наднича Джеймс от Silent Hill 2. След като изслушва оплакванията на дъщеря си, Хари Мейсън се ядосва и заплашва Сайлънт Хил с отмъщение. Рояк летящи чинии атакува града и го разрушава. Финалната мелодия е шеговита песничка на японски, в която се говорят нелепици за съдбата на героите. Този завършек може да бъде получен ако в една игра Хедър успее да убие 333 чудовища. Тогава става достъпно специално оръжие (Heather beam), с което при нова игра трябва да бъдат убити 31 противника в който Хедър се прибира у дома си.
Персонажи
[редактиране | редактиране на кода]- Хедър (Heather) – Седемнадесет годишно момиче, което винаги е смятало себе си за нормална тийнейджърка. Оказва се, че не е така. Името и е взето от актрисата Хедър Морис озвучила ролята.
- Дъглас Картланд (Douglas Cartland) – Възрастен частен детектив. Някога е бил полицай, но е напуснал службата си след като синът му е бил убит при опит да извърши обир на банка.
- Клаудия Улф (Claudia Wolf) – Жрица на култа към „Бога“ на Сайлънт Хил. Тя знае повече за миналото и отколкото самата Хедър.
- Отец Висънт (Father Vincent) – Млад мъж, уверяващ Хедър, че и е приятел. В същност лидер на култа към „Бога“, отговорен за събитията в Silent Hill и неговите трансформации. Директор и ръководител на сиропиталището поддържано от култа.(Silent Hill 4)
Чудовища
[редактиране | редактиране на кода]- Двуглавия (Double Head) – Куче с раирана окраска в черно и бяло. Главата му е разцепена вертикално и с нея захапва.
- Затваряч (Closer) – Донякъде човекоподобен гигант чиято безформена глава завършва със смукало. Ръцете му прерастват в огромни бухалки, с които нанася удари. Много е тромав, но е силен. За Хедър е най-добре да пробяга покрай него, но това същество се среща обикновено на тесни пространства и прегражда пътя и, от където идва и името му. За пръв път Хедър го среща в търговския център, на няколко пъти ще си има работа с двойка от този вид.
- Махало (Pendulum) – Подобно е на огромен комар. Много е бърз и опасен.
- Вкочанено тяло (Numb Body) – Двукрако, нечовекоподобно същество, срещано в две разновидности — голямо и малко. Навярно най-слабия противник в играта.
- Психорак (Insane Cancer) – Подобен е на сумо борец покрит със струпеи и съсиреци. За пръв път се среща в метрото. Психоракът лежи по гръб на земята и при приближаване на жертвата се активира. Извънредно тромав но и мощен враг. Често Хедър може да го заобиколи и избегне сблъсък с него.
- Медицинска сестра (Nurse) – Задължителните за поредицата медицински сестри тук се срещат само в болницата. Освен с тръби в Silent Hill 3 те са въоръжени понякога с револвери. Когато са две или три са опасни.
- Мляскащия (Slurper) – Отчасти човек, отчасти къртица. Това същество пълзи по земята и хапе Хедър по краката.
- Стържещия (Scraper) – Хуманоид въоръжен с два инструмента подобни на ножове.
- Разцепен червей (Split Worm) – Това е първия „бос“, с който ще се сблъска Хедър. Огромният червей обитава подземие в търговския център. С хладно оръжие не може да бъде убит, но са му достатъчни 30 куршума от пистолет.
- Мисионер (Missionary) – Подобен на „Стържещия“. Героинята се среща с него на покрива на сградата в която живее. Чудовището е бързо, но не особено силно.
- Леонард (Leonard) – Има бегла прилика с човек. Обитава пълно с вода подземие в болницата. Опасен противник.
- Паметта на Алеса (Memory of Alessa) – Външно прилича на Хедър, но е с мръсни и окървавени дрехи и тяло. Напада последователно с нож, метална тръба, пистолет и автомат. Хедър трябва да я победи четири пъти.
Графика и геймплей
[редактиране | редактиране на кода]Геймплеят на играта следва утвърдените традиции на жанра. Отчитайки недоволството на играчите от фиксираната видеокамера във втората игра, авторите са се върнали към подхода от Silent Hill 1. Нов предмет е защитната жилетка, която донякъде предпазва Хедър, но я прави по-бавна. Сред множеството достойнства на играта е необходимо да бъде отбелязано нейното графично оформление. Светлинните ефекти от фенерчето на Хедър, богатството на текстурите, детайлността на предметите и интериора, убедителността на движенията и мимиките на героите са впечатляващи. Поради факта, че е едно от малкото заглавия за времето си поддържащо като съществен елемент от графичното оформление DX 8.1 ефекти и технологии е сред първите задължително изискващи графичен ускорител с хардуеърна поддръжка на модули за обработка на комплексна светлосенъчна информация (advanced shading modules), не особено разпространени по време на издаването сред масовия потребител.
Саундтрак
[редактиране | редактиране на кода]Музиката на Silent Hill 3, нерядко е определяна като най-добра в цялата поредица. За пръв път тук наред с инструменталните изпълнения се появяват и вокални. Те са изпълнени от Мери Елизабет Мак Глийн (с псевдоним Мелиса Уилямсън) и Джо Ромерса. Композитор отново е Акира Ямаока. Саундракът излиза в няколко варианта:
- Silent Hill 3 Original Soundtrack (OST) – Издаден през 2003 г. Включва 25 изпълнения с продължителност 71 минути. В японската версия – 26 с продължителност 76 минути.
- Silent Hill 3 Limited Edition Soundtrack (LE) – Излиза през 2003 г. Съдържа: "You're Not Here", "Breeze ~ In Monochrome Night", "Dance with Night Wind" и "Letter ~ From the Lost Days".
- Silent Hill 3 Special Mini Soundtrack – 2003 г. Съдържа: "You're Not Here", "Heads No1 (Unreleased)", "Breeze ~ In Monochrome Night", "Letter ~ From the Lost Days" и "Life (Unreleased)".
В допълнение към тези саундтракове, в мрежата са достъпни още два саундтрака, съдържащи неиздавани изпълнения които са били достъпни единствено по време на игра или алтернативни версии на вече издавани композиции и са записвани от феновете на поредицата.
- Silent Hill 3 Complete Soundtrack (CST) – Издаден през 2004 г. Състои се от 47 изпълнения с продължителност 1 час и 18 минути. (Автор: SecorKaffee)
- Silent Hill 3 Complete Soundtrack (CST) – Издаден през 2006 г. Състои се от 47 изпълнения с продължителност 1 час и 22 минути. (Автор: MEMDB)
Silent Hill 3 Original Soundtrack (OST) (Версия за Япония)
- Lost Carol (0:37)
- You're Not Here (1:26)
- Float Up from Dream (1:22)
- End of Small Sanctuary (1:42)
- Breeze — in Monochrome Night (4:14)
- Sickness Unto Foolish Death (3:06)
- Clockwork Little Happiness (3:24)
- Please Love Me... Once More (1:54)
- A Stray Child (5:28)
- Innocent Moon (1:38)
- Maternal Heart (3:02)
- Letter — from The Lost Days (3:54)
- Dance With Night Wind (5:21)
- Never Forgive Me, Never Forget Me (2:19)
- Prayer (1:40)
- Walk on Vanity Ruins (2:44)
- I Want Love (2:45)
- Heads No. 2 (4:29)
- Memory of The Waters (1:46)
- Rain of Brass Petals (3:39)
- Flower Crown of Poppy (2:13)
- Sun (1:47)
- Uneternal Sleep (1:00)
- Hometown (3:09)
- I Want Love (Studio Mix) (4:40)
- Rain of Brass Petals (Three Voices Edit) (5:01)
Създатели
[редактиране | редактиране на кода]- Сценарист – Хироюки Оуаки
- Режисьор – Казаиде Наказава
- Главен художник- Масахиро Ито
- Композитор – Акира Ямаока
- Звукови ефекти – Акира Ямаока
- Виртуални ефекти – Масахиро Ито, Морио Кишида
- Аниматори – Минако Асано, Сачико Шугавара, Шинго Юри
Минимални системни изисквания
[редактиране | редактиране на кода]- Операционна система: Windows XP
- Процесор: Pentium III 1 GHz
- Оперативна памет: 256 MB
- Свободно пространство на твърдия диск: 4700 MB
- Видеопамет: 32 MB DX 8.1 Hardware Support
Български превод
[редактиране | редактиране на кода]През месец юли 2007 г. е издаден неофициален пач, превеждащ играта изцяло на български.
Български превод на Silent Hill 3.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]- Сайлънт Хил – филм от 2006 г.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ((ru)) Silent Hill 3 на руски сайт nightmarish-dream.ru Архив на оригинала от 2008-02-13 в Wayback Machine.
- ((ru)) Silent Hill 3 на руски сайт silenthill.ru Архив на оригинала от 2008-02-07 в Wayback Machine.
- ((ru)) Silent Hill 3 на руски сайт ag.ru
- ((en)) Silent Hill 3 в gamespot.com
- „Всички тайни на Сайлън Хил“, електронен наръчник, автор Владислав Буряченко.
- IMDb