The Fame

от Уикипедия, свободната енциклопедия
The Fame
Албум на Лейди Гага
Записан2006 – 2008
Издаден19 август 2008
Жанрелектропоп, синтпоп, денс-поп
Времетраене50:20
Музикален издателStreamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Пореден албум1
Езиканглийски
Хронология на Лейди Гага
The Fame
(2008)
The Fame Monster
(2009)
Сингли от The Fame
  1. Just Dance
    Издаден на 8 април 2008 г.
  2. Poker Face
    Издаден: 23 септември 2008 г.
  3. Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)
    Издаден: 10 януари 2009 г.
  4. LoveGame
    Издаден: 23 март 2009 г.
  5. Paparazzi
    Издаден: 29 май 2009 г.

„The Fame“ (от английски: „Славата“) е дебютният студиен албум на американската певица Лейди Гага. Издаден е на 19 август 2008 г. от лейбъла Interscope Records. След присъединяването си към Kon Live Distribution и Cherrytree Records през 2008 година, Гага започва работа по дебюта си с редица продуценти, най-вече RedOne, Мартин Киршенбаум и Роб Фусари. Албумът е електропоп, синтпоп, денс-поп проект с влияния от музиката на 1980-те. Текстовете загатват за любовта на певицата към славата и дискутират теми като секс, пари, наркотици и сексуална идентичност. Албумът е промотиран чрез турнето The Fame Ball Tour, както и няколко телевизионни появи. Преиздаден е като делукс версия под името „The Fame Monster“ на 18 ноември 2009 г.

Критиците реагират положително на проекта, като мнозина хвалят текстовете, музикалния усет на Лейди Гага, както и вокалните ѝ умения. Албумът се оказва тотален успех, като достига челната позиция в класациите на няколко държави, сред които Обединеното кралство, Канада, Германия, Ирландия, Полша и Швейцария. В САЩ, „The Fame“ успява да се изкачи до второ място в Billboard 200, а в чарта за денс и електронни албуми е на върха цели 110 седмици. Проектът е определен като петия най-продаван албум през 2009 година и достига 4,9 млн. продадени копия през януари 2019 г. Заедно с делукс преиздаването „The Fame Monster“, продажбите възлизат на 15 млн. копия, според данни от май 2019 г.

Първите два сингъла от албума, „Just Dance“ и „Poker Face“, са международен успех, като успяват да достигнат първата позиция в класациите на редица държави. Следващите сингли, „LoveGame“ и „Paparazzi“, също добиват популярност на световно ниво, нареждайки се в топ 10 на чартовете на десетки територии по света. Песента „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ получава малко внимание като сингъл, докато „Beautiful, Dirty, Rich“ е представена като промоционален сингъл.

„The Fame“ печели голям брой награди от издаването си. Номиниран е в пет категории за наградите „Грами“ през 2010 година, като е награден в две от тях. Печели и в категорията „Най-добър международен албум“ на Британските музикални награди през същата година. През 2013 година, списание Rolling Stone включва проекта в класацията на 100-те най-добри дебютни албуми за всички времена. Според данни от 2018 година, „The Fame“ е 12-ият най-успешен проект в класацията Billboard 200 в САЩ.

Предистория и развитие[редактиране | редактиране на кода]

Лейди Гага представя дебютния си албум, докато все още доказва себе си като изпълнител и изнася концерти на клубната сцена в Ню Йорк.

„The Fame“ е за това как всеки може да се почувства известен. Поп културата е изкуство. Това да я мразиш не те прави готин; затова я приех и можете да го чуете в целия албум. Това е слава, която се споделя. Искам да поканя всички вас на това парти. Искам хората да се почувстват като част от този начин на живот.

Гага споделя, че работи върху албума в продължение на две години и половина и го завършва наполовина през първата седмица на м. януари 2008 г. Освен че пише текстове за албума, тя работи и върху мелодиите, заедно с продуцента RedOne.

Обложката на албума е заснета от холандския фотограф Питър Хенкет.

Певицата споделя, че първата песен, „Just Dance“, е весела и сърдечна, насочена към хора, които преминават през трудности в живота си. „LoveGame“ е вдъхновена от нейна забивка в нощен клуб, към когото се е обърнала с легендарната фраза „Искам да се повозя на диско стика ти“. Песента е написана за четири минути и цялостно се базира именно на тази идея. Вдъхновение за „Paparazzi“ Гага черпи от своята жажда за слава и любов. Замислена като любовна песен, хитът говори за съблазнителния имидж на медиите и повдига въпроса, дали човек може да има едновременно и любов, и слава. „Poker Face“ напомня за бившите гаджета на Лейди Гага, които са си падали по хазарта, и споделя личните ѝ преживявания, свързани с бисексуалността – в частност, това, че си е фантазирала за жени, докато е била с мъже. „Boys Boys Boys“, според Гага, е женска версия на „Girls Girls Girls“ на рок бандата Мотли Крю. „Beautiful, Dirty, Rich“ разказва за времето на себеоткриване, в което Гага се е отдавала на наркотици и купони. В „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ става въпрос за раздяла с бившия и намирането на нов. Песента „Brown Eyes“ е вдъхновена от творчеството на британската група Куийн и, според Лейди Гага, е най-уязвимата творба в албума.

Певицата споделя, че най-важната част от съвременната поп музика, която липсва в индустрията, е съчетанието на музиката с визуални изображения от изпълнителя. Гага използва голяма доза театралност в изпълненията на песни от „The Fame“ на живо. С това тя се надява, че останалите ще обърнат внимание на драматизма, който тя се опитва да върне с албума и песните в него.

Преиздаване[редактиране | редактиране на кода]

„The Fame Monster“ е преиздаденият вариант на „The Fame“, пуснат в продажба на 18 ноември 2009 г. Въпреки първоначалните планове версията да бъде пласирана на пазара единствено като делукс издание на дебютния албум на Гага, от Interscope Records по-късно решават да направят осемте нови песни достъпни и като самостоятелно EP издание в някои държави. Решението е породено и от убежденията на певицата, че преиздаването би могло да бъде твърде скъпо, както и концептуалните различия между албумите, които тя описва като „ин и ян“.

Делукс изданието на „The Fame Monster“ включва всички песни от „The Fame“, заедно с осем нови. Албумът изследва тъмната страна на славата, на която Лейди Гага е свидетел, докато пътува по света през 2008 и 2009 г., изразена чрез метафори за чудовища. Обложката е заснета от фотографа Хеди Слиман и представя Гага в готик образ, който тя е трябвало да убеди лейбъла си да ѝ позволи да представи. Проектът черпи вдъхновение от готик музиката и модни ревюта. Критиците дават положителна оценка на албума, като повечето от тях харесват песните „Bad Romance“, „Dance in the Dark“ и „Telephone“, която е дует с Бионсе. В някои държави, „The Fame Monster“ присъства в класациите като допълнение на „The Fame“, докато в други, като САЩ, Канада и Япония, е оценяван като отделен проект. Достига до топ 10 в голяма част от значимия музикален пазар. В подкрепа на албума, Лейди Гага представя турнето The Monster Ball Tour, което стартира на 27 ноември 2009 г. в Монреал, Канада и приключва на 6 май 2011 г. в Мексико Сити.

Влияние[редактиране | редактиране на кода]

С представянето на „The Fame“, Лейди Гага успява да възроди електронната денс музика и отново я прави популярна за радио аудиторията. Според Джонатан Богарт от The Atlantic, "жанрът не влезе през задната врата, а директно през главния вход с издаването на „Just Dance“ на Гага през 2008 г." и „не му е трябвало много време, за да набере популярност“. Според други професионалисти в индустрията, много успехи на изпълнители като Дейвид Гета и Блек Айд Пийс не биха били възможни, ако „The Fame“ не им беше проправил път в бизнеса.

Списък с песните[редактиране | редактиране на кода]

Оригинален траклист[редактиране | редактиране на кода]

  1. Just Dance“ (с Колби О'Донис) – 4:02
  2. LoveGame“ – 3:36
  3. Paparazzi“ – 3:28
  4. Poker Face“ – 3:57
  5. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:55
  6. „Beautiful, Dirty, Rich“ – 2:52
  7. „The Fame“ – 3:42
  8. „Money Honey“ – 2:50
  9. „Starstruck“ (със Спейс Каубой и Фло Райда) – 3:37
  10. „Boys Boys Boys“ – 3:20
  11. „Paper Gangsta“ – 4:23
  12. „Brown Eyes“ – 4:03
  13. „I Like It Rough“ – 3:22
  14. „Summerboy“ – 4:13

Дигитално и стрийминг издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Disco Heaven“ – 3:41

Канадско издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Beautiful, Dirty, Rich“ – 2:53
  2. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:57
  3. Poker Face“ – 3:58
  4. „The Fame“ – 3:43
  5. „Money Honey“ – 3:06
  6. „Again Again“ – 3:05
  7. „Boys Boys Boys“ – 3:22
  8. „Brown Eyes“ – 4:05
  9. „Summerboy“ – 4:14

Канадско дигитално и стрийминг и австралийско издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „I Like It Rough“ – 3:22

Британско и ирландско издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „I Like It Rough“ – 3:24
  2. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:57
  3. „Starstruck“ (със Спейс Каубой и Фло Райда) – 3:39
  4. „Beautiful, Dirty, Rich“ – 2:53
  5. „The Fame“ – 3:43
  6. „Money Honey“ – 2:52
  7. „Boys Boys Boys“ – 3:22
  8. „Paper Gangsta“ – 4:25
  9. „Brown Eyes“ – 4:05
  10. „Summerboy“ – 4:14
  11. „Disco Heaven“ – 3:41
  12. „Again Again“ – 3:05

Японско издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Retro Dance Freak“ – 3:23

Saturn делукс издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Poker Face“ (пиано и гласова версия) – 3:38
  2. „Just Dance“ (с Колби О'Донис) (Stripped Down версия) – 2:05
  3. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ (Electric Piano and Human Beat Box версия) – 3:03
  4. „Again Again“ – 3:05

Японско делукс издание (DVD)[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Just Dance“ (видеоклип) – 4:06
  2. „Poker Face“ (видеоклип) – 3:35
  3. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ (видеоклип) – 2:56
  4. „LoveGame“ (видеоклип) – 3:37
  5. „Paparazzi“ (видеоклип) – 7:37

USB издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Just Dance“ (с Колби О'Донис) – 4:02
  2. „LoveGame“ – 3:39
  3. „Paparazzi“ – 3:30
  4. „Poker Face“ – 3:59
  5. „I Like It Rough“ – 3:24
  6. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:57
  7. „Starstruck“ (със Спейс Каубой и Фло Райда) – 3:39
  8. „Beautiful, Dirty, Rich“ – 2:53
  9. „The Fame“ – 3:43
  10. „Money Honey“ – 2:52
  11. „Boys Boys Boys“ – 3:22
  12. „Paper Gangsta“ – 4:25
  13. „Brown Eyes“ – 4:05
  14. „Summerboy“ – 4:14
  15. „Disco Heaven“ – 3:41
  16. „Again Again“ – 3:05
  17. „Poker Face“ (пиано и гласова версия, на живо от The Cherrytree House) – 3:38
  18. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ (Pet Shop Boys Extended Remix) – 6:30
  19. „Just Dance“ (с Колби О'Донис) (Space Cowboy Remix) – 5:04
  20. „LoveGame“ (Robots to Mars Remix) – 3:12
  21. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix радио редактиран) – 3:19
  22. „The Fame“ (Glam as You Remix) – 3:57
  23. „Christmas Tree“ (със Спейс Каубой) – 2:22
  24. „Retro Dance Freak“ – 3:22
  25. „Just Dance“ (видеоклип) – 4:08
  26. „Poker Face“ (видеоклип) – 3:39
  27. „LoveGame“ (видеоклип) – 3:43
  28. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ (видеоклип) – 3:02

10-годишно USB издание[редактиране | редактиране на кода]

  1. „Just Dance“ (с Колби О'Донис) – 4:02
  2. „LoveGame“ – 3:39
  3. „Paparazzi“ – 3:30
  4. „Poker Face“ – 3:59
  5. „I Like It Rough“ – 3:24
  6. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:57
  7. „Starstruck“ (със Спейс Каубой и Фло Райда) – 3:39
  8. „Beautiful, Dirty, Rich“ – 2:53
  9. „The Fame“ – 3:43
  10. „Money Honey“ – 2:52
  11. „Boys Boys Boys“ – 3:22
  12. „Paper Gangsta“ – 4:25
  13. „Brown Eyes“ – 4:05
  14. „Summerboy“ – 4:14
  15. „Disco Heaven“ – 3:41
  16. „Again Again“ – 3:05
  17. „Retro Dance Freak“ – 3:22
  18. „Bad Romance“ – 4:54
  19. „Alejandro“ – 4:34
  20. „Monster“ – 4:10
  21. „Speechless“ – 4:31
  22. „Dance in the Dark“ – 4:49
  23. „Telephone“ (с Бионсе) – 3:41
  24. „So Happy I Could Die“ – 3:55
  25. „Teeth“ – 3:41
  26. „Just Dance“ (видеоклип) – 4:08
  27. „Poker Face“ (видеоклип) – 3:39
  28. „LoveGame“ (видеоклип) – 3:43
  29. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ (видеоклип) – 3:02
  30. „Beautiful, Dirty, Rich“ (видеоклип) – 2:48
  31. „Bad Romance“ (видеоклип) – 5:08
  32. „Alejandro“ (видеоклип) – 8:44
  33. „Telephone (с Бионсе)“ (видеоклип) – 9:31

Издаване[редактиране | редактиране на кода]

Държава Дата Формат Издател
Канада 19 август 2008 г. компактдиск, грамофонна плоча, дигитално сваляне Юнивърсъл Мюзик
Австралия 5 септември 2008 г. компактдиск, дигитално сваляне (стандартно издание)
28 октомври 2008 г. компактдиск, дигитално сваляне (международно издание)
САЩ 28 октомври 2008 г. компактдиск, грамофонна плоча, дигитално сваляне Streamline, Kon Live, Interscope, Cherrytree
Италия 31 октомври 2008 г. компактдиск, дигитално сваляне (стандартно издание) Юнивърсъл Мюзик
Германия 2 декември 2008 г. компактдиск, дигитално сваляне
Обединеното кралство 12 януари 2009 г. Polydor
Италия 30 януари 2009 г. компактдиск, дигитално сваляне (международно издание) Юнивърсъл Мюзик
Аржентина 16 февруари 2009 г. компактдиск
Испания 24 февруари 2009 г. компактдиск, дигитално сваляне
Бразилия 31 март 2009 г. компактдиск
Китай 4 май 2009 г.
Япония 20 май 2009 г.
22 юли 2009 г. компактдиск, DVD
САЩ 14 декември 2018 г. лимитирана USB флаш по случай 10-ата годишнина Streamline, Kon Live, Interscope, Cherrytree

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата The Fame в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​