Иван Гешев

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Иван Гешев
български прокурор
Роден

Учил вАкадемия на МВР
Политика
Главен прокурор на България
18 декември 2019 г. – 15 юни 2023 г.
Семейство
ПартньорДетелина Ханчева

Иван Стоименов Гешев е български юрист и политик. Работи последователно като полицейски инспектор, следовател и прокурор, а от 18 декември 2019 година до 15 юни 2023 година е главен прокурор на Република България. През юли 2023 г. обявява създаването на движение Справедливост за България.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Ранни години[редактиране | редактиране на кода]

Иван Стоименов Гешев е роден на 19 декември 1970 година[1] в Мирково, община Мирково, Софийска област[2] в семейството на служител в пътна полиция и акушерка.[3] Семейството на баща му Стоимен Гешев е от Златица и е част от голям род от разложкото село Годлево, към който принадлежи и революционерът – отец Партений Гешев.[1] Определя се като „българин от Македония“.[4]

Началното, основното и средното си образование (Техникум по електротехника) завършва в гр. София, където живее с родителите си от ранно детство.

През 1989 г. е приет в тогавашния Висш институт при МВР, във факултета „Държавна сигурност“.[5] През 1991 г. факултетът е закрит и Гешев продължава обучението си във факултета „Национална полиция“. Завършва там висшето си образование през 1994 година.[1] Придобива юридическа правоспособност през 1996 година.

Следовател[редактиране | редактиране на кода]

След дипломирането си работи в полицията и следствието в София – като оперативен работник (1994 – 1995) със звание лейтенант от МВР (приравнено понастоящем на Инспектор III-та степен), помощник-следовател (1995 – 1996) и следовател (1996 – 2006).[6][1]

Прокурор[редактиране | редактиране на кода]

През 2006 г. Гешев става прокурор в Софийската районна прокуратура.[1] Комисията по досиетата го проверява за принадлежност към ДС, но не установява такава.[7] От 2009 г. е командирован в Софийска градска прокуратура, а от 2012 г. е официално назначен там. През 2010 г. получава ранг на прокурор от ВКП/ВАП.[8] На 19 юли 2016 г. прокурорската колегия на ВСС го избира за административен ръководител на специализираната прокуратура с 9 гласа за и 1 против след като единственият друг претендент се оттегля от конкурса[9], на тази длъжност е до 16 юли 2018 г.

Дело за фалита на КТБ[редактиране | редактиране на кода]

В ролята си на ръководител на специализираната прокуратура, Гешев се представя като „лицето на екипа“, работил по делото за фалита на банката. Обвинителният aĸт, внесен в съда, се състои от рекордните над 10 000 страници, ĸaĸто и 1360 тома материали. Разпространено е и безпрецедентно „резюме“ от 155 страници, озаглавено „Oбщ поглед върху модела KTБ“.[10]

Заместник главен прокурор[редактиране | редактиране на кода]

От 16 юли 2018 г. до 18 декември 2019 г. е заместник на Главен прокурор на България при ВКП, предложен на 4 юли 2019 г лично от Сотир Цацаров като подходящ за наследник за Главен прокурор на България, и одобрен от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет с 9 гласа за, 0 против.

Избор за главен прокурор[редактиране | редактиране на кода]

Протест в София срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор, 25 юли 2019 г.

През юли 2019 г. номинацията на Гешев идва от всичките 11 прокурори във Висшия съдебен съвет, без Гешев да има реален конкурент, и е издигнат като единствена кандидатура за нов Главен прокурор на България за след края на мандата на Сотир Цацаров. Кандидатурата му е подкрепена от редица професионални организации.[11] Срещу кандидатурата му се организират протести в София.[12][13] Една от причините за протестите е изказаното в интервю пред БНТ от 23 юли 2019 г. мнение, че „не споделя виждането ..., че законодателната, изпълнителната и съдебната власти трябва да са разделени“.[14] Едновременно се провеждат и митинги в негова подкрепа.

За разлика от избираните през предходните 30 години главни прокурори, които са съдии, хабилитирани преподаватели или адвокати, неговият стаж е изцяло в правоохранителните институции. На 24 октомври 2019 г. Висшият съдебен съвет го избира за главен прокурор.[15] На 7 ноември 2019 г. президентът Румен Радев с указ връща предложението за избор на Иван Гешев за Главен прокурор на България на Висшия съдебен съвет с мотивите, че липсва алтернативна кандидатура и изборът е предварително решен.[16] След успешно повторно гласуване на кандидатурата му на 14 ноември 2019 г.[17] тя е внесена отново при президента за издаване на указ. След 12-дневно забавяне, на 26 ноември президентът Румен Радев издава указ за назначаването на Иван Гешев за Главен прокурор на България.[18]

Главен прокурор[редактиране | редактиране на кода]

Конфронтация с президента[редактиране | редактиране на кода]

След избора на Иван Гешев се пораждат съмнения за опит за негова намеса в политиката, понеже той сезира Конституционния съд с искане за тълкуване на текста, засягащ имунитета на президента. Според някои политически анализатори с това главният прокурор започва открита атака срещу Румен Радев.[19] Потърпевшият Радев също смята, че след избора на Гешев прокуратурата започва да се използва като инструмент за разчистване на политически сметки.[20] Това става в момент, в който президентът е отявлен институционален опонент на действащия конституционен модел, при който липсва реален контрол на действията на прокуратурата.[21] Според някои наблюдатели е налице и „двоен аршин“ в действията на главния прокурор.[22] Според него всичко е било наред, а държавата демократична до момента, в който прокуратурата им е повдигнала обвинения или е предприела проверки срещу тях. По повод атаките от страна на председателя на ВКСЛозан Панов, Гешев посочва, че ако прокуратурата е кучето пазач на държавата, то някой иска да ѝ сложи намордник.[23] Според Гешев за прокуратурата няма недосегаеми, независимо от позицията, която заемат.

Борба с битовата престъпност[редактиране | редактиране на кода]

Приоритетите на Иван Гешев като административен ръководител на Прокуратурата са борба с т.нар. битова престъпност, насочена към престъпленията по малките населени места.

Скандал „Осемте джуджета“[редактиране | редактиране на кода]

Името му е набъркано и в разразилия се през лятото на 2020 година корупционен скандал „Осемте джуджета“.[24] Скандалът уличава висши магистрати, като се пораждат и съмнения за противозаконна дейност извършвана в специализираната прокуратура. Потърпевши допускат, че Гешев също е бил в течение на тази дейност.[25] Въпреки че със случая е запознато американското посолство в страната,[26] впоследствие се пораждат съмнения, че прокуратурата прави опит той да се потули.[27] Самият Иван Гешев отрича всички тези твърдения и заявява, че по случая се извършва обективна и безпристрастна проверка от страна на прокуратурата.

Протести с искане за оставка[редактиране | редактиране на кода]

Поведението и действията на главния прокурор във връзка с конфронтацията му с президента са повод за започналите през юли 2020 г. продължителни протести в страната и чужбина с искане за неговата оставка и тази на премиера. Това се случва на фона на пасивността на прокуратурата спрямо изтекли в медиите серия от анонимни скандални аудио и видеозаписи и снимки, свързани данни за извършени престъпления.[28] Според експертизи извършени в САЩ те са автентични и в тях е записан министър-председателят Борисов.[29][30] Тези материали уличават премиера и в изключителен цинизъм спрямо българските и европейските институции.[31][32] Твърденията на главния прокурор, че протестите са акция главно на платени футболни агитки, които се използват от криминални елементи и от някои партии за прокарване на политическите им цели,[33] не намират подкрепа в общественото мнение.[34] Година след избирането му на този пост в края на 2020 година Гешев получава доверието на 10% от обществото.[35] В началото на 2021 година са приети законодателни промени, като е въведена фигура на специален прокурор, отговарящ за разследвания насочени срещу главния прокурор. Прокуратурата изразява несъгласието си с учредяването на тази нова длъжност.[36]. На 1 май 2023 г. (понеделник) около 11:45 ч. бомба избухна пред кортежа на Иван Гешев.

Атентат[редактиране | редактиране на кода]

На 1 май 2023 е извършен атентат срещу Гешев -джипа му е взривен. Появяват се противоречиви информации. Първоначално Гешев твърди, че е атакуван с 3 кг. тротил, а семейството му е било в джипа. Впоследствие става ясно, че количеството тротил е било в пъти по-малко, атентата най-вероятно е бил за сплашване, а семейството му не е било в джипа. Според експерти такова огромно количество тротил би изкопало ров на пъта, а бордюрите дори не са поклатени. Също така той твърди, че е трябвало да бъде убит, а впоследствие става ясно, че мястото е под пътя и с наклон в обратна посока, което прави убийство ако не невъзможно, то трудно постижимо

Затова се виждат следи от някакви сачми по дърветата надолу и никакви щети по пътя, до който е гръмнал взрив. Също така според Гешев взривът е вдигнал огнен стълб висок 4, 5 метра. В действителност дръвчето, под което е взривът, е цъфнало и даже не е обгоряло.

Конфликт със Сарафов.[редактиране | редактиране на кода]

В първите дни зам.главният прокурор и шеф на НСЛС Борислав Сарафов пламенно защитава Гешев и повтаря неговите изказвания. Впоследствие обявява, че е бил подведен, от думите на Гешев, че децата му се уплашили от взрива.[37] Той обяснява, че е поискал помощ от Европол и призовава ВСС да поиска оставката на Гешев, като го обвинява в натиск над прокурори, а също и че се разполага с прокуратурата като бащиния. Сарафов обявя, че се страхува за живота си и иска охрана[38]. Между двамата се разгаря истинска война, в продължение на няколко седмици двамата се обвиняват взаимно пред медиите.

Предсрочно освобождаване[редактиране | редактиране на кода]

На 25 май 2023 година, във ВСС влиза в ход процедура по предсрочното му освобождаване като главен прокурор.[39] Вследствие на обсъждания по процедурата, състояли се между 8 юни и 12 юни 2023 година, съдебния съвет решава да освободи Гешев от длъжността, с 16 гласа „за“ и 4 гласа „против“.[40] Президентът на Република България, Румен Радев подписва указа за освобождаване му на 15 юни 2023 година. [41]

Политик[редактиране | редактиране на кода]

На 05.07.2023 г. създава партия политическо движение "Справедливост за България" с консервативно-десен уклон. Движението е регистрано на 10.07.2023 г. [42] През септември 2023 той обявява, че няма да учавства на тези избори, но подкрепя независимите кандидати и малките партии[43] Впоследствие през ноември 2023 обявява, че сформира платформа "Граждански блок" и на следващите избори "Справедливост за България" ще се яви с независими кандидати.

Награди[редактиране | редактиране на кода]

Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за
  • Сертификат за специално признание на участниците в успешно проведената на 04.10.2016 г. операция, при която е разбита нелегална печатница за производство на неистински евро банкноти в град Пловдив, издаден от Европол.
  • Грамота и плакет „Джовани Фалконе“ от конкурса „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“ на Посолството на Република Италия и Община Благоевград за реален принос в ограничаване разпространението и употребата на наркотици, проституцията, детската порнография, корупцията, тероризма и изразена подкрепа на каузи в полза на обществото, за формиране на хуманни модели на поведение у подрастващото поколение.[44]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. а б в г д Заркова 2017.
  2. Комисия по досиетата: Иван Стоименов Гешев – неустановена принадлежност.
  3. Маскръчка 2020.
  4. Гешев бил „македонец по мъжка линия“ и подкрепя по-твърда позиция в спора с Македония // Дневник, 31 октомври 2020 г. Посетен на 14 юли 2021 г.
  5. Десислава Димитрова, Министърът на образованието: Няма проблем с юридическата диплома на Иван Гешев. Dir.bg., 12 август 2021.
  6. Иван Гешев – специалният заместник на Цацаров, в-к Сега
  7. www.comdos.bg
  8. Становище на Комисията по професионална етика към Прокурорската колегия на ВСС
  9. Иван Гешев е новият шеф на спецпрокуратурата, в-к 24 часа
  10. Прокурорът Гешев: Сравнението между КТБ и другите дела е като между вадене на апендицит и присаждане на глава!
  11. И асоциацията на прокурорите подкрепя Гешев
  12. Протест пред ВСС заради кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор, bTV новините, 25 юли 2019
  13. Граждани протестираха пред съдебния съвет срещу номинирането на Иван Гешев за главен прокурор, в. Дневник, 25 юли 2019
  14. Иван Гешев: Аз не бягам нито от битки, нито от отговорност, интервю на Иво Никодимов, БНТ, 23 юли 2019 (9'30")
  15. news.bnt.bg
  16. Указ № 253 от 7 ноември 2019 г. Обн. ДВ. бр. 89 от 12 ноември 2019 г.
  17. ВСС повторно избира Иван Гешев за главен прокурор с 20 гласа „за“ и 4 „против“
  18. Указ № 273 от 26 ноември 2019 г. Обн. ДВ. бр. 94 от 29 ноември 2019 г.
  19. Главен прокурор срещу президент – първи версии. 28 януари, 2020; Факти.бг.
  20. Радев: Прокуратурата се очертава като политически играч. 24 юни 2020, Mediapool.bg.
  21. Гешев срещу Радев: диагнозата потвърдена. 31 януари 2020; в-к Капитал.
  22. Новият фронт на прокуратурата срещу президентския секретар Узунов няма да разсее черните облаци над министър-председателя. 24.06.2020, Дойче Веле
  23. Иван Гешев: Божков има широкоспектърна криминална дейност. Полфрийман прави това, което го съветват неговите ментори, каза главният прокурор. 13 юни 2020, Dariknews.bg.
  24. Христо Иванов подаде сигнал за „8-те джуджета“. 3 юли 2020 г., Mediapool.bg.
  25. „Осемте джуджета“ 3: един плик с 550 000 евро за Еврото. Бизнесменът Димитър Ламбовски разказва: история от паркинга на Специализираната прокуратура// 31.07.2020, Клуб Z.
  26. На среща с Антикорупционния фонд Херо Мустафа приветства независимите разследвания. 01 юли 2020, в-к Дневник.
  27. Как прокуратурата претърси къщата на Илия Златанов и откри златни монети// в-к Дневник, 8 юли 2020 г.
  28. „Гардиън“: Бойко Борисов може да бъде разследван за заплаха да изгори евродепутат. 25 юни 2020 г. OFFnews.
  29. Експертна лаборатория потвърди, че записът на Борисов не е подправен или манипулиран.30.07.2020 Actualno.com.
  30. Автентичността на записа на Борисов е потвърдена от втора експертиза. Американската лаборатория Primeau Forensic ги потвърди. 30 юли 2020 г. Медиапул.
  31. Петър Чолаков, Новият фронт на Гешев. И черните облаци над Бойко Борисов. Дойче Веле 24.06.2020.
  32. Нов запис на Борисов: Корнела и Радев разправят, че си им гръб. 27 юни 2020 г. Mediapool.bg.
  33. Гешев: Прокуратурата застава зад МВР срещу платените агитки на Черепа. 11.07.2020, Actualno.com.
  34. Социологическо проучване: Над 50% смятат, че задкулисие контролира Гешев. 04.08.2020, Actualno.com.
  35. Главният прокурор Гешев се ползва с доверието на едва 10% от българите. 06.01.2021, Defakto.bg.
  36. Прокуратурата е против специален прокурор, който да разследва главния. 15 декември 2020, Свободна Европа.
  37. https://offnews.bg/temida/sarafov-se-razkaia-podvel-se-ot-dumite-na-geshev-che-detcata-mu-se-800456.html
  38. https://news.bg/politics/borislav-sarafov-se-strahuva-za-zhivota-si-poznaval-geshev.html
  39. Филева, Ина Друмева, Лора. Процедура за отстраняване на Гешев е в ход, съдебният съвет не изслуша Сарафов (хронология) // 2023-05-25. Посетен на 2023-06-15.
  40. ВСС отстрани Иван Гешев от поста главен прокурор – DW – 12.06.2023 // Посетен на 2023-06-15.
  41. Филева, Лора. Президентът Радев освободи главния прокурор Иван Гешев // 2023-06-15. Посетен на 2023-06-15.
  42. https://btvnovinite.bg/bulgaria/geshev-registrira-dvizhenieto-spravedlivost-za-balgarija.html
  43. https://www.dnevnik.bg/mestni-izbori-2023/2023/09/28/4533311_izborni_novini_28_septemvri/#4533324
  44. Наградиха достойни магистрати и полицаи в конкурса „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“ Архив на оригинала от 2020-10-08 в Wayback Machine., 26 март 2019
Цитирани източници