Лай: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
{{lang-grc}} => {{lang|grc}}
м overlinking
Ред 14: Ред 14:
Според [[Павзаний]] Лай е баща и на извънбрачната дъщеря [[Сфинкс]].
Според [[Павзаний]] Лай е баща и на извънбрачната дъщеря [[Сфинкс]].


Когато Едип тръгва за [[Фокида]] среща Лай в планината [[Китерон]], който го кара да направи място. Понеже Едип не отстъпва Лай убива един негов кон, след което Едип убива Лай, без да знае, че му е баща. Дамасистрат, цар на близката [[Платея]], намира убития и над него прави каменна камара. Цар на Тива става [[Креон (цар на Тива)|Креон]], братът на Йокаста. По времето на управлението на Креон [[Хера]] изпраща [[Сфинкс]]а в Тива. От благодарност, че победил [[Сфинкс]]а Едип получил Йокаста (своята собствена майка) за жена и сменя Креон като цар на Тива. Йокаста ражда на Едип два сина и две дъщери. Като разбира, че Едип е нейният изхвърлен син, се самоубива, като се обесва, а Едип си избожда очите със златните ѝ фиби.
Когато Едип тръгва за [[Фокида]] среща Лай в планината [[Китерон]], който го кара да направи място. Понеже Едип не отстъпва Лай убива един негов кон, след което Едип убива Лай, без да знае, че му е баща. Дамасистрат, цар на близката [[Платея]], намира убития и над него прави каменна камара. Цар на Тива става [[Креон (цар на Тива)|Креон]], братът на Йокаста. По времето на управлението на Креон [[Хера]] изпраща [[Сфинкс]]а в Тива. От благодарност, че победил Сфинкса Едип получил Йокаста (своята собствена майка) за жена и сменя Креон като цар на Тива. Йокаста ражда на Едип два сина и две дъщери. Като разбира, че Едип е нейният изхвърлен син, се самоубива, като се обесва, а Едип си избожда очите със златните ѝ фиби.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 07:56, 30 март 2020

Родословно дърво на Едип

Лай (на старогръцки: Λάιος, Laios) в древногръцката митология е цар на Тива в Беотия през 14 век пр.н.е., съпруг на Йокаста и баща на Едип.

Той е син на Лабдак, цар на Тива, който е син на Полидор и Никтеида, дъщеря на Никтей. Лай е правнук на Кадъм и богинята Хармония.

Когато Лай е на една година баща му умира. Затова Лик като опекун поема властта над Тива. Тива е завладяна от Амфион и Зет, които убиват Лик, и Лай изпратен за сигурност при Пелопс.

Лай е възпитаван от Пелопс. По-късно той учи Хрисип, красивият малък син на Пелопс, на състезания с коли. От обич той го завежда на сила в Тива. Пелопс го проклел да няма син и ако има да е убит от него. Според Херодот той получава това предсказание от оракула в Елеон при Танагра.

След смъртта на Амфион и Зет, предават властта на Лай. Лай се жени за Йокаста. Когато тя е бременна с първото си дете, той пита оракула на Делфи, който му казва, че син му е определен да го убие и да се ожени за майка си.

Йокаста ражда син Едип. Чрез един овчар Лай го оставя с прободени стъпала в планината Китерон. Детето било дадено на друг овчар, който пазел овцете на цар Полиб от Коринт. Понеже Полиб и Перибея нямат деца, го приемат и го отглеждат като тяхно. Дават му името Едип, заради подутите му крака.

Според Павзаний Лай е баща и на извънбрачната дъщеря Сфинкс.

Когато Едип тръгва за Фокида среща Лай в планината Китерон, който го кара да направи място. Понеже Едип не отстъпва Лай убива един негов кон, след което Едип убива Лай, без да знае, че му е баща. Дамасистрат, цар на близката Платея, намира убития и над него прави каменна камара. Цар на Тива става Креон, братът на Йокаста. По времето на управлението на Креон Хера изпраща Сфинкса в Тива. От благодарност, че победил Сфинкса Едип получил Йокаста (своята собствена майка) за жена и сменя Креон като цар на Тива. Йокаста ражда на Едип два сина и две дъщери. Като разбира, че Едип е нейният изхвърлен син, се самоубива, като се обесва, а Едип си избожда очите със златните ѝ фиби.

Вижте също

Източници

  • Херодот, Historien, 4, 149; 5, 43.
  • Павзаний, Reisen in Griechenland, 9, 26, 3 – 4.
  • Аполодор, Митологическа библиотека, 3, 40, 44, 48, 51 – 54, 209.
  • Smith, William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, London (1873). "Oe'dipus"
  • Heinrich Wilhelm Stoll: Chrysippos 2. Wilhelm Heinrich Roscher: Ausführliches Lexikon der griechischen und römischen Mythologie. Band 1,1, Leipzig 1886, Sp. 902–905.
  • Tripp, Edward (1970). "Pelops at Olympia". Crowell's Handbook of Classical Mythology. New York: Thomas Crowell Company. pp. 93–103.
  • Hard, Robin; Rose, Herbert Jennings (2004). The mythical history of Thebes. The Routledge handbook of Greek mythology, pp. 294 ff. Psychology Press, ISBN 9780415186360