Книжовник (село): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Inertia6084 (беседа | приноси)
Ред 15: Ред 15:


== География ==
== География ==
Село Книжовник се намира в полите на източните Родопи на 15 км от град Хасково. През него минава железопътната линия Димитровград-Подкова и път 5074. Съседни села са [[Манастир (област Хасково)|Манастир]], [[Жълти бряг]] и [[Долно Войводино]]. Отглеждат се предимно технически и зърнени култури. В близост до селото се намира язовир Книжовник.
Село Книжовник се намира в полите на източните Родопи на 15 км от град Хасково. През него минава железопътната линия [[Димитровград]]-Подкова и път 5074. Бивша гара, сега спирка по линията, разполага и с жп прелез, с бариера. Съседни села са [[Манастир (област Хасково)|Манастир]], [[Жълти бряг]] и [[Долно Войводино]]. Отглеждат се предимно технически и зърнени култури. В близост до селото се намира язовир Книжовник.


== История ==
== История ==

Версия от 15:54, 2 април 2020

Книжовник
Кметството на село Книжовник
Кметството на село Книжовник
Общи данни
Население588 души[1] (15 март 2024 г.)
31,5 души/km²
Землище18,689 km²
Надм. височина180 m
Пощ. код6390
Тел. код03719
МПС кодХ
ЕКАТТЕ37383
Администрация
ДържаваБългария
ОбластХасково
Община
   кмет
Хасково
Станислав Дечев
(ГЕРБ; 2019)
Кметство
   кмет
Книжовник
Зорка Даскалова
(ВМРО-НИЕ, ОЗ, БНД)
Книжовник в Общомедия

Книжовник е село в Южна България. То се намира в община Хасково, област Хасково.

География

Село Книжовник се намира в полите на източните Родопи на 15 км от град Хасково. През него минава железопътната линия Димитровград-Подкова и път 5074. Бивша гара, сега спирка по линията, разполага и с жп прелез, с бариера. Съседни села са Манастир, Жълти бряг и Долно Войводино. Отглеждат се предимно технически и зърнени култури. В близост до селото се намира язовир Книжовник.

История

Старото име на селото е било Нахутлии, което означава Първо село, по-късно е било преименувано на Идебик, а от 1911 година на днешното си име.

Религии

В центъра на селото, зад училището се намира църквата „Св. св. Кирил и Методий“.

Обществени институции

  • Основно училище „Васил Левски“
  • Народно читалище „Изгрев 1900-Книжовник“
  • Целодневна детска градина „Калинка“

Спорт

Стадионът в село Книжовник носи името на легендарния български футболист Петър Жеков.

Редовни събития

Всяка година на 2 август (Илинден по стар стил) се провежда местният събор. Свети Илия е считан за закрилник на селото. На него е кръстен параклисът, намиращ се до хижа Книжовник.

Туризъм

Хижа „Книжовник“ се намира на 0,5 км източно от язовир Книжовник. Представлява масивна триетажна сграда с 50 места в един апартамент и стаи с по 2, 3 и повече легла, с етажни санитарни възли и обща баня. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, с централно отопление. Разполага с ресторант, бюфет, видео уредба, телевизор, забавни игри. Районът е благоустроен със спортна площадка и плаж на язовира, а теренът е подходящ за къмпинг. Пътят до хижата е асфалтиран, има паркинг.

Хижата от доста време не действа; през 2008 г. е взета от частно лице за десет години. Язовирът също е под аренда.

Личности

Други

Паметникът на златната обувка

Хасковското село Книжовник влезе в Рекордите на Гинес с най-голямата златна обувка, направена за известната личност и гордостта на селото – Петър Жеков, носител на отличието „Златната обувка“ за 1969 година. Откриването ѝ е на празника на селото – 02.08.2010 г.[2]

Източници

Шаблон:Мъниче селища в България