Герб на Руската империя: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м смяна картинка
Ред 20: Ред 20:
[[Категория:Хералдика]]
[[Категория:Хералдика]]


[[en:National emblems of the Russian Empire]]
[[es:Escudo del Imperio Ruso]]
[[ru:Герб Российской империи]]
[[ru:Герб Российской империи]]

Версия от 00:26, 20 юни 2007

Файл:TyrzhesvenGerb RusImp.gif
Герб на Руската империя

Tържествената форма на държавния герб на Руската империя (1882-1917) представлява хералдическа композиция, представяща гербовете на всички земи в състава на империята.

Описание

В златен щит е поставен черен двуглав орел, коронован с две императорски корони, над които е поставена същата корона, но в голям размер, с две ленти на Андреевския орден. Държавният орел държи златен скиптър и държава. На гърдите на орела е поставен герба на Московското княжество : в червен, със златен край, щит на Свети великомъченик и победоносец Георги, в сребърно въоръжение и лазурна мантия, на сербърен кон, промушващ златен, със зелени крила дракон. Щитът е увенчан със шлемът на Светия Велик княз Александър Невски. Около щита е изобразен ордена на Св. Апостол Андрей Първозвани. От двете страни на щита са поставени светите ангели - Архистратег Михаил и Архангел Гавриил. Цялата композиция е поставена върху жълта балдахинова мантия, осеяна с руски орли и коронована с императорска корона. На нея има надпис:"Съ Нами Богъ!" Над балдахиновата мантия се издига държавна хоругва в златен цвят, на която е изобразен държавния герб, но без окръжаващите го девет по-малки щита.

Композиция на герба

Главният щит е обкръжен от девет щита, увенчани с принадлежащите им корони:

Герб на Казанското царство, Герб на Астраханското царство, Герб на Полското царство, Герб на Сибирското царство, Герб на Херсонско-Таврическото царство, Герб на Грузинското царство, съединените гербове на Киевското, Владимирското и Новгородското велики княжества, Герб на Великото Финландско княжество, Родовия герб на Негово Императорско Величество.


Над балдахиновата мантия са изобразени шест щита с гербовете на:

Великоруските княжествата и области, княжествата и областите на югозападните земи, белоруските и литовски княжествата и области, прибалтийските области, на североизточните области, Туркестан.