Венерина мухоловка: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
{{Taxobox}}
Adimi5 (беседа | приноси)
Етикети: добавен етикет nowiki в статията Визуален редактор
Ред 15: Ред 15:


== Отглеждане ==
== Отглеждане ==
Венерината мухоловка се нуждае от ярка, но не пряка светлина. Трябва да се предпазва от директните слънчеви лъчи и сухия въздух.


=== '''ВОДА / ПОЛИВАНЕ''' ===
При стайни условия отглеждането на венерината мухоловка е по-трудно, но не невъзможно. Отглеждащите дионеи твърдят, че в стайни условия те имат кратък живот, но това е по причина на грешките, които допускат любителите на екзотични растения. Ако се отглежда правилно, може да живее много дълго и да се размножава. Най-важното е влажността. Почвата трябва да е мокра, а въздуха около нея – с висока влажност също. За целта е най-добре растението да се отглежда в палудариум, терариум или аквариум с по-голям размер. Водата трябва да е мека – дъждовна, преварена или в краен случай дестилирана. Може да се използва и само филтрирана, но в този случай живота на венерината мухоловка е много кратък. Важно е водата в съда, в който е растението, да не застоява дълго. Може да се полива и от долната страна и от горната от където излизат сълбчетата.
Водата, която трябва да ползвате е само и единствено дъждовна. Ако няма как да събирате дъждовна вода в леген/купа/кофа, купете дестилирана, струва стотинки. В супермаркета може да се намери вероятно около препаратите за почистване. Също така има и в аптеките.


Сипете ли чешмяна, веротността да убиете растението, е голяма. Единствено можете да сипвате чешмяна, ако сте измерили с TDS метър и отчетената стойност е не повече от 50 PPM (части на милион) или ако имате система за обратна осмоза.
Дионеята предпочита умерените температури, не по-високи от 22 °C, ако в помещението температурите достигнат 30 °C, дионеята спира да расте и впоследствие много трудно се възстановява естественото и състояние. В нормални условия дионеята расте при температури от порядъка на 40 °C, но въпреки високите температури на въздуха, почвата остава по-хладна.


Водата се слага в чинийката под саксията, за предпочитане е да НЕ поливате отгоре растенията. Вода в чинийката трябва винаги да има, но е хубаво понякога и да изчаквате водата да бъде абсорбирана от почвата и тогава да сипете нова. Като дълбочина, водата в чинийката е добре да е около 1 см.
През зимата настъпва период на покой, растенията преустановяват растеж, но е необходимо да се поддържа постоянна влажност.


=== Хранене ===
=== СВЕТЛИНА ===
През лятото и пролетта, растението трябва да получава над 8ч директна слънчева светлина. Ако току-що сте го купили, най-добре да го климатизирате лека-полека. Първият ден да стои около час на директна светлина, втория 2ч и така докато е безопасно да го оставите за цял ден. Сложете го на перваза на прозореца в стая, в която има много слънце или навън в двора. Ако нямате къде, можете да ги отглеждате на изкуствена светлина с LED крушки или специални лампи за отглеждане на растения (grow lights). Когато избирате крушка, гледайте на нея да пише “Дневна светлина” (day light), да е около 6500K и да е над 1000 лумена. Тези крушки обикновено са енергоспестяващи. С нея можете да използвате механичен контакт таймер, който се настройва според часа да свети в определена част от деня.
Най-голямата грешка при отглеждането на венерината мухоловка е че отглеждащите започват да хранят дионеите. Всъщност това унищожава растението – то трябва само да ловува. Ако се прецени, че растението гладува, може да се подхрани с бульон от рибно или костно брашно, но трябва да се полива само почвата.


Ако имате двор, оставете растението на директна слънчева светлина и дъжд и то ще ви се отплати с красиви трапове и може би и с цвете, което да опрашите вие (с обикновена мека четка за боички) или пчеличките в градината и да съберете семенца в края на лятото.
=== Почва ===

==== Задължителен период на зимуване ====
Важно е растението да има период на почивка, обикновено между октомври и април месец, в който растението забавя и/или спира растежа си, траповете (листата) почерняват и изсъхват, но РАСТЕНИЕТО НЕ Е МЪРТВО, НЕ ГО ИЗХВЪРЛЯЙТЕ!

Възможно е да останат няколко зелени трапове, но те ще са ниско в пръстта долу и няма да растат нагоре, както растат летните им листа / трапове.

В домашни условия, зимуването може да стане по два начина.

# Ако имате неотопляем гараж, занесете растението там преди да стане голям студ, за да може да се климатизира към промените в температурите. Температурата може да падне под 0, но не много. Ако падне под -3-4, е добре да измислите нещо за контролиране на температурата, за да може растението да оцелее и пролетта да му се радвате отново.
# Зимуване в хладилника. Можете и да сложите растението в хладилника и така да му дадете почивка. В интернет има много клипове как се подготвя растението за зимуване в хладилника.

За растения, които са тъкмо започнали да растат от семена, първата година не е нужна почивка.

Важно! През периода на зимуване, трябва да поливате растението, но много по-рядко и по по-малко. Не прекалявайте, защото растението не расте активно и може да загният корените и да не се съживи през пролетта.

<nowiki>*</nowiki>Ако няма период на почивка, растението ще умре след година-две.

=== ПОЧВА ===
Като повечето литофитни насекомоядни, венерината мухоловка расте в почви с недостатъчно азот каквито са блатните. Малкото количество азот е причина за появата на капанчетата – насекомите, които се улавят в тях са източник на азот, необходим за синтеза на протеини. Почвата трябва да бъде лека, нехранителна, рехава. Обикновено за субстрат се използват три части сфагнум и една част перлит. Може да се отглежда и само в сфагнум.
Като повечето литофитни насекомоядни, венерината мухоловка расте в почви с недостатъчно азот каквито са блатните. Малкото количество азот е причина за появата на капанчетата – насекомите, които се улавят в тях са източник на азот, необходим за синтеза на протеини. Почвата трябва да бъде лека, нехранителна, рехава. Обикновено за субстрат се използват три части сфагнум и една част перлит. Може да се отглежда и само в сфагнум.


==== Опции за субстрат: ====

# '''Торфен мъх''' (peat moss) (задължително да е 100%-ов, без никакви добавени торове вътре) '''+ перлит''' на топчета в съотношение около 30-40 към 70-60 % съответно. Перлитът е хубаво да се изплакне с вода (разбира се, дъждовна / дестилирана).
# '''Торфен мъх''' + '''перлит''' на топчета + '''кварцов пясък''' (задължително кварцов), който трябва да се измие с вода, докато водата спре да изглежда жълтеникава. Най-лесно става в някаква кофа, сипвате вода, бъркате хубаво с ръка или някаква лъжица и бавно изсипвате водата (пясъка остава на дъното), и после повтаряте до избистряне на водата. Съотношение '''20/20/60 пясък/перлит/торфен''' мъх.
# Можете да използвате и само '''пясък с мъх, без перлит'''. За малки растения, които растат от семена, даже е по-добър вариант, защото топчетата на перлита са големи, в сравние със самото растение. Можете и да използвате тънък слой само най-отгоре от чист мъх без пясък или перлит.
# '''100%-ов сфагнум мъх''' (long fiber sphagnum moss), който се използва предимно в Америка, явно там е по-лесен за намиране отколкото при нас, затова при нас се използва предимно торфен мъх. За семена не е подходящ, защото малките растения биват бързо погълнати и задушени от мъха, когато той самият започне да расте. За големи растения, е добре, но мъхът трябва да е винаги влажен, никога не трябва да се оставя да изсъхне.

==== Пресаждане ====
Важно е, когато пресаждате да внимавате много, защото растенията имат бяла грудка, в която се съхранява енергията на растението, и има и ЧЕРНИ корени, които растат на дължина (надолу), затова е важно да намерите подходяща саксия за него. Обикновено тесни и дълбоки саксии, са най-добрият вариант, по възможност светли, за да не се сварят корените на слънце и да са пластмасови, задължително с дупки.

=== ХРАНЕНЕ ===
Мухоловката може да се храни периодично с няколко неща, но не е задължително. Ако расте навън, тя сама ще си хваща насекоми. По-важното е да получава достатъчно светлина.

Не си пъхайте пръстите в листата на растението, само за да се забавлявате, защото всяко листо / трап може да се отвори и затвори средно около 4 пъти, преди да почернее и умре. Излишното предизвикване на процеса на затваряне на траповете на растението, го изтощават адски много и просто ще умре. В природата, ако нещо, например дъждовна капка, предизвика затваряне на трапа, той автоматично ще се отвори пак след около час, защото е фалшива тревога. Това се случва, когато косъмчетата по средата на трапа от двете страни, не бъдат стимулирани след затваряне. Повече за това какво се случва, прочетете под всяка опция за хранене.

НЕ ХРАНЕТЕ С МЕСО, БУРГЕРИ и подобни ако искате да имате живо растение..

==== Опции за хранене ====

===== Живо насекомо =====
Когато живо насекомо кацне и докосне косъмчетата по средата на траповете повече от веднъж за около 20 сек. време, трапът се затваря. Ако насекомото се съпротивлява, то продължава да докосва тези косъмчета и растението се запечатва и започва да отделя сироп, който да разгради насекомото. Когато растението е преработило каквото има да преработва, трапа се отваря и вътре ще видите само екзоскелета на насекомото.

Когато хванете муха или комар (избягвайте мравките, може да са токсични). Сложете я в центъра на трапа, когато тя докосне косъмчетата, трапа ще се затвори и запечата сам.

===== Мъртво насекомо =====
Мъртвото насекомо се слага по средата на трапа като с леко “погалване” на средните косъмчета, трапчето ще се затвори. След като се затвори, внимателно извадете пинсетите и след това за около 30-40 секунди с пръсти, съвсем леко стискайте двете части на трапа една към друга, за да симулирате живо насекомо и процесът на преработка да започне.

===== Изсушени кръвни червеи (храна за риби) =====
(freeze dried blood worms)

Кръвните червеи са перфектната храна за растението, но са адски хранителни, затова трябва да се храни не повече от 1-2 трапа на растение, на месец. Сложете малко от червеите в малка купичка. Капнете 1-2 капки дестилирана вода. Важно е да не става много течно. Ако е много течно, или изсипете малко от водата, или добавете още червеи. Направете топчица и ги оставете да се хидратират с водата. След това разделете количесвото за 2-та трапа така, че размерът на топчето да е не по-голям от ⅓-та от размера на самия трап / листо. Хванете топчето с пинсетка и за леко го докоснете до някаква хартия, например тоалетна хартия. Това ще премахне излишната вода. Внимателно хванете топчето и лекичко го потъркайте в основата на трапа така, че да докоснете косъмчетата по средата. Гледайте като се затвори трапа, топчето да е горе-долу в средата, за да може да се запечата. Не трябва да е в горната част, където са "зъбите", защото там се запечата трапа, а ако не се запечата, може да почернее и умре (само трапа, не цялото растение). След като се затвори, внимателно извадете пинсетите и след това за около 30-40 секунди с пръсти, съвсем леко стискайте двете части на трапа една към друга, за да симулирате живо насекомо и процесът на преработка да започне.
<br />
== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
* [http://www.venusflytrap.us/venus-fly-trap-care/ Venus Fly trap Care]
* [http://www.venusflytrap.us/venus-fly-trap-care/ Venus Fly trap Care]

Версия от 13:43, 3 юни 2020

Венерина мухоловка
Природозащитен статут
VU
Уязвим[1]
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophyta)
(без ранг):Покритосеменни (Angiospermae)
(без ранг):Еудикоти (eudicots)
разред:Карамфилоцветни (Caryophyllales)
семейство:Росянкови (Droseraceae)
род:Dionaea
вид:Венерина мухоловка (D. muscipula)
Научно наименование
J.Ellis, 1768
J.Ellis, 1768
Разпространение
Венерина мухоловка в Общомедия
[ редактиране ]

Венерината мухоловка (Dionaea muscipula) е вид двусемеделно растение от семейство Росянкови (Droseraceae), единствен представител на род Дионея (Dionaea). То е ендемит за крайбрежните части на щата Северна Каролина, САЩ. Вирее в оскъдни на хранителни вещества песъчливи почви с високо ниво на подпочвени води – висока влажност и се нуждае от интензивна осветеност.

Описание

Венерината мухоловка е малко растение, чиято структура може да бъде описана като розетка от четири до седем листа, излизащи от подземно грудкоподобно стъбло. Всяко стебло може да достигне от три до десет сантиметра в зависимост от сезоните. По-дългите листа завършващи с капанчета се появяват след цъфтежа. Едрите бели цветове са събрани във връхни съцветия. Плодовете са в кутийка, която се разпуква неравномерно, запълнена с десетки блестящи черни семенца, обгърната от пожълтелите венчелистчета. Добре развитите екземпляри венерина мухоловка могат да преживеят временно затопляне и засушаване без растението да се увреди.

Механизъм на затваряне на капанчетата

Венерината мухоловка е член на малка група растения, способни на бързо движение на листата при стимулация на чувствителните им влакънца като Мимозата, Codariocalyx motorius, Utricularia.

Механизъм на затваряне на капанчетата

Механизма на затваряне на капанчетата е в сложна зависимост от взаимодействие между тяхната еластичност, тургор и големината на растението. В нормално състояние капанчетата са разтворени широко, а в затворено формират кухина, изхода от която е препречен от влакънцата, обрамчващи капанчетата. При стимулация на тези влакънца, в резултат на движението на калциевите йони се получава електрически импулс, който се разпространява по листото и стимулира клетките в краищата и средата на капанчето. Има две алтернативни хипотези за ефекта на този импулс. Първата теория е изложена от Е.В. Граве през 1958 г. и обяснява механизма на затваряне на капанчетата с двигателна стимулация чрез предаване на електрически импулс през листата, породен от допира им, вследствие на което протичат процеси, които се наблюдават при предаване на дразнение в нервно-мускулния апарат на животните. Клетките отделят хидроксилни йони, които предизвикват разхлабването и подуването им по осмотичен път, което предизвиква затварянето на капанчето.

Според втората хипотеза, веществата, извличани чрез жлезите от телата на насекомите са източник на химичен дразнител, предизвикващ затварянето на капанчетата. Клетките във вътрешния слой на крайната и средна част на листата отделят йони, също и вода в резултат на осмоза, което води до колапс и затварянето на капанчето. Ако жертвата не може да се освободи, тя продължава да стимулира вътрешната повърхност на листата, предизвиквайки увеличаване обема на клетките. Постепенно краищата на листата прилепват плътно, капанчето е затворено и оформя малко стомахче, в което протича процес на храносмилане. Вътрешността на капанчетата е осеяна с малки, червени жлези, отделящи храносмилателни ензими. Катализатор са ферменти и мравчена киселина, които се отделят от жлезите по ръба на капанчетата. Храносмилането отнема приблизително десет дни, след което от насекомото остава само празната хитинова обвивка. След това капанчето се отваря и е готово да примамва нови жертви. През целия живот на капанчето в него средно попадат три насекоми. Никога не трябва да се провокира умишлено затваряне на капанчетата, чрез симулиране на хранене – докосване на вътрешността на капанчетата, тъй като това много отслабва растението.

Отглеждане

ВОДА / ПОЛИВАНЕ

Водата, която трябва да ползвате е само и единствено дъждовна. Ако няма как да събирате дъждовна вода в леген/купа/кофа, купете дестилирана, струва стотинки. В супермаркета може да се намери вероятно около препаратите за почистване. Също така има и в аптеките.

Сипете ли чешмяна, веротността да убиете растението, е голяма. Единствено можете да сипвате чешмяна, ако сте измерили с TDS метър и отчетената стойност е не повече от 50 PPM (части на милион) или ако имате система за обратна осмоза.

Водата се слага в чинийката под саксията, за предпочитане е да НЕ поливате отгоре растенията. Вода в чинийката трябва винаги да има, но е хубаво понякога и да изчаквате водата да бъде абсорбирана от почвата и тогава да сипете нова. Като дълбочина, водата в чинийката е добре да е около 1 см.

СВЕТЛИНА

През лятото и пролетта, растението трябва да получава над 8ч директна слънчева светлина. Ако току-що сте го купили, най-добре да го климатизирате лека-полека. Първият ден да стои около час на директна светлина, втория 2ч и така докато е безопасно да го оставите за цял ден. Сложете го на перваза на прозореца в стая, в която има много слънце или навън в двора. Ако нямате къде, можете да ги отглеждате на изкуствена светлина с LED крушки или специални лампи за отглеждане на растения (grow lights). Когато избирате крушка, гледайте на нея да пише “Дневна светлина” (day light), да е около 6500K и да е над 1000 лумена. Тези крушки обикновено са енергоспестяващи. С нея можете да използвате механичен контакт таймер, който се настройва според часа да свети в определена част от деня.

Ако имате двор, оставете растението на директна слънчева светлина и дъжд и то ще ви се отплати с красиви трапове и може би и с цвете, което да опрашите вие (с обикновена мека четка за боички) или пчеличките в градината и да съберете семенца в края на лятото.

Задължителен период на зимуване

Важно е растението да има период на почивка, обикновено между октомври и април месец, в който растението забавя и/или спира растежа си, траповете (листата) почерняват и изсъхват, но РАСТЕНИЕТО НЕ Е МЪРТВО, НЕ ГО ИЗХВЪРЛЯЙТЕ!

Възможно е да останат няколко зелени трапове, но те ще са ниско в пръстта долу и няма да растат нагоре, както растат летните им листа / трапове.

В домашни условия, зимуването може да стане по два начина.

  1. Ако имате неотопляем гараж, занесете растението там преди да стане голям студ, за да може да се климатизира към промените в температурите. Температурата може да падне под 0, но не много. Ако падне под -3-4, е добре да измислите нещо за контролиране на температурата, за да може растението да оцелее и пролетта да му се радвате отново.
  2. Зимуване в хладилника. Можете и да сложите растението в хладилника и така да му дадете почивка. В интернет има много клипове как се подготвя растението за зимуване в хладилника.

За растения, които са тъкмо започнали да растат от семена, първата година не е нужна почивка.

Важно! През периода на зимуване, трябва да поливате растението, но много по-рядко и по по-малко. Не прекалявайте, защото растението не расте активно и може да загният корените и да не се съживи през пролетта.

*Ако няма период на почивка, растението ще умре след година-две.

ПОЧВА

Като повечето литофитни насекомоядни, венерината мухоловка расте в почви с недостатъчно азот каквито са блатните. Малкото количество азот е причина за появата на капанчетата – насекомите, които се улавят в тях са източник на азот, необходим за синтеза на протеини. Почвата трябва да бъде лека, нехранителна, рехава. Обикновено за субстрат се използват три части сфагнум и една част перлит. Може да се отглежда и само в сфагнум.

Опции за субстрат:

  1. Торфен мъх (peat moss) (задължително да е 100%-ов, без никакви добавени торове вътре) + перлит на топчета в съотношение около 30-40 към 70-60 % съответно. Перлитът е хубаво да се изплакне с вода (разбира се, дъждовна / дестилирана).
  2. Торфен мъх + перлит на топчета + кварцов пясък (задължително кварцов), който трябва да се измие с вода, докато водата спре да изглежда жълтеникава. Най-лесно става в някаква кофа, сипвате вода, бъркате хубаво с ръка или някаква лъжица и бавно изсипвате водата (пясъка остава на дъното), и после повтаряте до избистряне на водата. Съотношение 20/20/60 пясък/перлит/торфен мъх.
  3. Можете да използвате и само пясък с мъх, без перлит. За малки растения, които растат от семена, даже е по-добър вариант, защото топчетата на перлита са големи, в сравние със самото растение. Можете и да използвате тънък слой само най-отгоре от чист мъх без пясък или перлит.
  4. 100%-ов сфагнум мъх (long fiber sphagnum moss), който се използва предимно в Америка, явно там е по-лесен за намиране отколкото при нас, затова при нас се използва предимно торфен мъх. За семена не е подходящ, защото малките растения биват бързо погълнати и задушени от мъха, когато той самият започне да расте. За големи растения, е добре, но мъхът трябва да е винаги влажен, никога не трябва да се оставя да изсъхне.

Пресаждане

Важно е, когато пресаждате да внимавате много, защото растенията имат бяла грудка, в която се съхранява енергията на растението, и има и ЧЕРНИ корени, които растат на дължина (надолу), затова е важно да намерите подходяща саксия за него. Обикновено тесни и дълбоки саксии, са най-добрият вариант, по възможност светли, за да не се сварят корените на слънце и да са пластмасови, задължително с дупки.

ХРАНЕНЕ

Мухоловката може да се храни периодично с няколко неща, но не е задължително. Ако расте навън, тя сама ще си хваща насекоми. По-важното е да получава достатъчно светлина.

Не си пъхайте пръстите в листата на растението, само за да се забавлявате, защото всяко листо / трап може да се отвори и затвори средно около 4 пъти, преди да почернее и умре. Излишното предизвикване на процеса на затваряне на траповете на растението, го изтощават адски много и просто ще умре. В природата, ако нещо, например дъждовна капка, предизвика затваряне на трапа, той автоматично ще се отвори пак след около час, защото е фалшива тревога. Това се случва, когато косъмчетата по средата на трапа от двете страни, не бъдат стимулирани след затваряне. Повече за това какво се случва, прочетете под всяка опция за хранене.

НЕ ХРАНЕТЕ С МЕСО, БУРГЕРИ и подобни ако искате да имате живо растение..

Опции за хранене

Живо насекомо

Когато живо насекомо кацне и докосне косъмчетата по средата на траповете повече от веднъж за около 20 сек. време, трапът се затваря. Ако насекомото се съпротивлява, то продължава да докосва тези косъмчета и растението се запечатва и започва да отделя сироп, който да разгради насекомото. Когато растението е преработило каквото има да преработва, трапа се отваря и вътре ще видите само екзоскелета на насекомото.

Когато хванете муха или комар (избягвайте мравките, може да са токсични). Сложете я в центъра на трапа, когато тя докосне косъмчетата, трапа ще се затвори и запечата сам.

Мъртво насекомо

Мъртвото насекомо се слага по средата на трапа като с леко “погалване” на средните косъмчета, трапчето ще се затвори. След като се затвори, внимателно извадете пинсетите и след това за около 30-40 секунди с пръсти, съвсем леко стискайте двете части на трапа една към друга, за да симулирате живо насекомо и процесът на преработка да започне.

Изсушени кръвни червеи (храна за риби)

(freeze dried blood worms)

Кръвните червеи са перфектната храна за растението, но са адски хранителни, затова трябва да се храни не повече от 1-2 трапа на растение, на месец. Сложете малко от червеите в малка купичка. Капнете 1-2 капки дестилирана вода. Важно е да не става много течно. Ако е много течно, или изсипете малко от водата, или добавете още червеи. Направете топчица и ги оставете да се хидратират с водата. След това разделете количесвото за 2-та трапа така, че размерът на топчето да е не по-голям от ⅓-та от размера на самия трап / листо. Хванете топчето с пинсетка и за леко го докоснете до някаква хартия, например тоалетна хартия. Това ще премахне излишната вода. Внимателно хванете топчето и лекичко го потъркайте в основата на трапа така, че да докоснете косъмчетата по средата. Гледайте като се затвори трапа, топчето да е горе-долу в средата, за да може да се запечата. Не трябва да е в горната част, където са "зъбите", защото там се запечата трапа, а ако не се запечата, може да почернее и умре (само трапа, не цялото растение). След като се затвори, внимателно извадете пинсетите и след това за около 30-40 секунди с пръсти, съвсем леко стискайте двете части на трапа една към друга, за да симулирате живо насекомо и процесът на преработка да започне.

Външни препратки

  1. Dionaea muscipula (J.Ellis, 1768). // IUCN Red List of Threatened Species. International Union for Conservation of Nature. Посетен на 2 януари 2023 г. (на английски)