Соево мляко: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м унифизирциране; козметични промени
м Bot: Automated text replacement (-\"([а-яА-Я0-9,\.\–\-\s]*?)\" +„\1“)
 
Ред 3: Ред 3:


== Произход ==
== Произход ==
Соевото мляко произхожда от [[Китай]]<ref>{{cite web |title = History of Soymilk and Dairy-like Soymilk Products| url = http://www.soyinfocenter.com/HSS/soymilk1.php}}</ref>, район, в който [[соя]]та расте естествено и е използвана за храна, дълго преди първите писмени свидетелства. По-късно соята и храните от соя са пренесени в [[Япония]]. Счита се, че соевото или „зеленчуково“ [[мляко]] е открито и разработено от [[Лю Ан]] от династията [[Хан (династия)|Хан]] в Китай около 164 г. пр.н.е. На Лю Ан се приписва и създаването на [[тофу]]то (соево [[сирене]]) в Китай, което 900 години по-късно се разпространява до [[Япония]]. В днешно време, соята намира приложения и като заместител на много месни продукти като например [[кайма]], месни блокчета, [[шницел]]и, [[кашкавал]] и др. Соята съдържа всички "ценни" вещества, като протеини, но не съдържа вредния [[холестерол]], който се натрупва във вътрешните стени на кръвоносните съдове.
Соевото мляко произхожда от [[Китай]]<ref>{{cite web |title = History of Soymilk and Dairy-like Soymilk Products| url = http://www.soyinfocenter.com/HSS/soymilk1.php}}</ref>, район, в който [[соя]]та расте естествено и е използвана за храна, дълго преди първите писмени свидетелства. По-късно соята и храните от соя са пренесени в [[Япония]]. Счита се, че соевото или „зеленчуково“ [[мляко]] е открито и разработено от [[Лю Ан]] от династията [[Хан (династия)|Хан]] в Китай около 164 г. пр.н.е. На Лю Ан се приписва и създаването на [[тофу]]то (соево [[сирене]]) в Китай, което 900 години по-късно се разпространява до [[Япония]]. В днешно време, соята намира приложения и като заместител на много месни продукти като например [[кайма]], месни блокчета, [[шницел]]и, [[кашкавал]] и др. Соята съдържа всички „ценни“ вещества, като протеини, но не съдържа вредния [[холестерол]], който се натрупва във вътрешните стени на кръвоносните съдове.


== Източници ==
== Източници ==

Текуща версия към 20:34, 8 юли 2020

Кутия соево мляко, налято в чаша

Соевото мляко е млекоподобна напитка, произведена от соя.

Произход[редактиране | редактиране на кода]

Соевото мляко произхожда от Китай[1], район, в който соята расте естествено и е използвана за храна, дълго преди първите писмени свидетелства. По-късно соята и храните от соя са пренесени в Япония. Счита се, че соевото или „зеленчуково“ мляко е открито и разработено от Лю Ан от династията Хан в Китай около 164 г. пр.н.е. На Лю Ан се приписва и създаването на тофуто (соево сирене) в Китай, което 900 години по-късно се разпространява до Япония. В днешно време, соята намира приложения и като заместител на много месни продукти като например кайма, месни блокчета, шницели, кашкавал и др. Соята съдържа всички „ценни“ вещества, като протеини, но не съдържа вредния холестерол, който се натрупва във вътрешните стени на кръвоносните съдове.

Източници[редактиране | редактиране на кода]