Рицарски турнир: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
за начало
 
м Добавяне на Категория:Средновековна култура, ползвайки HotCat
Ред 9: Ред 9:


[[Категория:Рицарство]]
[[Категория:Рицарство]]
[[Категория:Средновековна култура]]

Версия от 10:31, 24 октомври 2020

Рицарски турнир е военно състезание между рицари в средновековна Западна Европа. Предназначен е да демонстрира бойните качества на рицарите, съставляващи главната военна сила през Средновековието. Първоначално турнирите се зараждат като форма на обучение във военно дело в мирно време, а и форма на показване на доблестта на по-опитните участници. След това стават форма на забавление, в която формалностите придобиват все по-голямо значение, а борбата става по-маловажна и по-условна. Турнирите постепенно се превръщат в красиви театрализирани представления и традиционно насърчават подчертано благоговение пред жените, а наградата на победителя се дава от ръката на някоя дама. Това се дължи на френския им произход – те са измислени като френски бой (conflictus galicus) през втората половина на XI век, а оттам е разпространяват в другите европейски страни. Боевете се провеждат със специално оръжие за да се предотвратят нараняванията, но въпреки това има и нещастни случаи.

В началото започват само щом се съберат достатъчно участници и се разчисти поле за състезанието. Постепенно се създава регламент и правила, които непрекъснато се усложняват и се записват в специални правилници. Времето за провеждане се удължава, регламентират се и вечерните забави. Наградата за победителя е ловна птица, брошка или целувка от дама. Паричните награди отпаднали, за да се пресече практиката някои рицари да превърнат участието си в начин на издръжка.

Средновековните текстове посочват следните видове турнири: tornoi – бой на групи рицари, joute – двубой с копия, quintaine – бой с манекен (по-често с учебен характер), bohourt – имитация на щурм на укрепление[1]:с. 91.

Източници

  1. Гагова, Красимира. Средновековна Европа X – XIII век. Лекционен курс. София, ИК Полис ООД, 2007. ISBN 978-954-796-020-6. с. 238.