Вестфалско кралство: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Bot: Automated text replacement (-\"([а-яА-Я0-9,\.\–\-\s]*?)\" +„\1“)
м шаблон, форматиране; форматиране: интервал, тире (ползвайки Advisor)
Ред 1: Ред 1:
{{Историческа държава
{{без източници}}
| местоположение =
[[Файл:Map-RB-1812-Westphalia.svg|мини|Кралство Вестфалия в състава на [[Рейнски съюз|Рейнския съюз]], 1812.]]'''Кралство Вестфалия''' е историческа държава, съществувала между [[1807]] и [[1813]] г. на територията на днешна [[Германия]]. Кралство Вестфалия е една от държавите, възникнали по време на Наполеонови войни. Макар формално да е независима държава, Кралство Вестфалия фактически се намира под пълна политическа зависимост от [[Първа френска империя|Френската империя]] и се управлява от [[Жером Бонапарт]] - брат на [[Наполеон I|Наполеон Бонапарт]]. Погрешно за име на кралството е избрано името на региона [[Вестфалия]], макар че незначителни части от териториите на Вестфалското кралство са част от този регион.
| местоположение-лег =
}}
'''Кралство Вестфалия''' е историческа държава, съществувала между [[1807]] и [[1813]] г. на територията на днешна [[Германия]].

Кралство Вестфалия е една от държавите, възникнали по време на [[Наполеонови войни]]. Макар формално да е независима държава, Кралство Вестфалия фактически се намира под пълна политическа зависимост от [[Първа френска империя|Френската империя]] и се управлява от [[Жером Бонапарт]] – брат на [[Наполеон I|Наполеон Бонапарт]]. Погрешно за име на кралството е избрано името на региона [[Вестфалия]], макар че незначителни части от териториите на Вестфалското кралство са част от този регион.


== История ==
== История ==
[[Файл:Map-RB-1812-Westphalia.svg|мини|ляво|Кралство Вестфалия в състава на [[Рейнски съюз|Рейнския съюз]], 1812]]
Кралство Вестфалия е създадено през [[1807]] г. след обединяването на територии, откъснати от [[Прусия]] според условията на [[Тилзитски договор|договора от Тилзит]]. Териториите на кралството обединяват тези на [[Магдебургско херцогство|Магдебургското херцогство]], [[Херцогство Брауншвайг-Люнебург|Курфюрство Брауншвайг-Люнебург]] и принадлежащото му княжеството [[Волфенбютел]], както и [[Курфюрство Хесен|Хесенското курфюрство]], чиято столица [[Касел]] започва да изпълнява функциите на столица на Кралство Вестфалия. За официална резиденция на краля на Вестфалия е избран дворецът [[Вилхемсхое]], преименуван на Наполеоненсхое. През 1812 Вестфалското кралство става част и от [[Рейнски съюз|Рейнския съюз]].
Кралство Вестфалия е създадено през [[1807]] г. след обединяването на територии, откъснати от [[Прусия]] според условията на [[Тилзитски договор|договора от Тилзит]]. Териториите на кралството обединяват тези на [[Магдебургско херцогство|Магдебургското херцогство]], [[Херцогство Брауншвайг-Люнебург|Курфюрство Брауншвайг-Люнебург]] и принадлежащото му княжеството [[Волфенбютел]], както и [[Курфюрство Хесен|Хесенското курфюрство]], чиято столица [[Касел]] започва да изпълнява функциите на столица на Кралство Вестфалия. За официална резиденция на краля на Вестфалия е избран дворецът [[Вилхемсхое]], преименуван на Наполеоненсхое. През 1812 Вестфалското кралство става част и от [[Рейнски съюз|Рейнския съюз]].


Замислено като „Наполеонов тип държава“, Вестфлското кралство се сдобива с писана конституция, прокламирана на [[7 декември]] [[1807]] г. от [[Жером Бонапарт]], един ден след пристигането му в Касел. Кралство Вестфалия е първата монархия в Германия с модерна конституция. Според вестфалската конституция всички жители на кралството от мъжки пол са обявени за равноправни граждани, крепостничеството е отменено, а феодалните данъци и задължения са забранени. В кралството влизат в сила нормите на [[Наполеонов кодекс|Наполеоновия кодекс]], който оставя в историята еснафите и отваря пътя на свободната конкуренция в териториите на кралството. По френски образец всички еврейски конгрегации са реорганизирани и е създадена Консистория, която да ги контролира. Прочутият еврейски търговец и [[филантроп]] [[Израел Якобсон]] става първият председател на Консисторията. Въведена е нова метрична система. Малко преди унищожаването на кралството обаче свободата на словото е ограничена и е въведена цензура.
Замислено като „Наполеонов тип държава“, Вестфлското кралство се сдобива с писана [[Конституция]], прокламирана на [[7 декември]] [[1807]] г. от [[Жером Бонапарт]], един ден след пристигането му в Касел. Кралство Вестфалия е първата монархия в Германия с модерна конституция. Според вестфалската конституция всички жители на кралството от мъжки пол са обявени за равноправни граждани, [[крепостничеството]] е отменено, а феодалните данъци и задължения са забранени. В кралството влизат в сила нормите на [[Наполеонов кодекс|Наполеоновия кодекс]], който оставя в историята [[Еснаф|еснафите]] и отваря пътя на свободната конкуренция в териториите на кралството. По френски образец всички еврейски [[Конгрегация|конгрегации]] са реорганизирани и е създадена [[Консистория]], която да ги контролира. Прочутият еврейски търговец и [[филантроп]] [[Израел Якобсон]] става първият председател на Консисторията. Въведена е нова [[метрична система]]. Малко преди унищожаването на кралството обаче [[Свобода на словото|свободата на словото]] е ограничена и е въведена [[цензура]].


Фактически обаче Кралство Вестфалия се намира под тежка политическа и военна зависимост от Франция, която се изразява в задължението му да предоставя военна и финансова помощ за Наполеоновите кампании. През 1810 г. Вестфалското кралство преотстъпва департаментите Норд (със столица [[Щаде]]) и Долна Елба (със столица [[Люнебург]]) на Франция. Голям брой вестфалски войски участват в Наполеоновата кампания срещу Русия от 1812 г., а вестфалската гвардия героично, но неуспешно атакува Раевския редут при [[Бородино]].
Фактически обаче Кралство Вестфалия се намира под тежка политическа и военна зависимост от Франция, която се изразява в задължението му да предоставя военна и финансова помощ за Наполеоновите кампании. През 1810 г. Вестфалското кралство преотстъпва департаментите Норд (със столица [[Щаде]]) и Долна Елба (със столица [[Люнебург]]) на Франция. Голям брой вестфалски войски участват в Наполеоновата кампания срещу [[Русия]] от 1812 г., а вестфалската гвардия героично, но неуспешно атакува Раевския редут при [[Бородино]].


През септември 1813 г. руските казаци обсаждат Касел, разгромяват французите и превземат града, а до 1 октомври превземат цялото кралство. Три дни по-късно Жером Боапарт се завръща начело на голям корпус френски войници и успява да превземе Касел. Успехът на французите е кратък, тъй като няколко дни по-късно [[курфюрст]]ът на Хесен начело на казашки корпус успява да освободи града отново. След френската загуба в битката на народите от 13 октомври 1813 г. руснаците унищожават Вестфалското кралство и връщат статуквото от 1806 г., макар че графствата Кауниц-Райтбер и Щолберг-Вернихгероде не са възстановени.
През септември 1813 г. руските [[казаци]] обсаждат Касел, разгромяват французите и превземат града, а до 1 октомври превземат цялото кралство. Три дни по-късно Жером Боапарт се завръща начело на голям корпус френски войници и успява да превземе Касел. Успехът на французите е кратък, тъй като няколко дни по-късно [[курфюрст]]ът на [[Хесен]] начело на казашки корпус успява да освободи града отново. След френската загуба в [[битката на народите]] от 13 октомври 1813 г. руснаците унищожават Вестфалското кралство и връщат статуквото от 1806 г., макар че графствата Кауниц-Райтбер и Щолберг-Вернихгероде не са възстановени.


== Източници ==
{{превод от|en|Kingdom of Westphalia|373922041}}
{{превод от|en|Kingdom of Westphalia|373922041}}



Версия от 13:09, 22 март 2021

Вестфалско кралство
1807 – 1813
Знаме
Знаме
      
Герб
Герб
Континент
Столица
Религия
Форма на управление
Държавен глава
Жером Бонапарт
Вестфалско кралство в Общомедия

Кралство Вестфалия е историческа държава, съществувала между 1807 и 1813 г. на територията на днешна Германия.

Кралство Вестфалия е една от държавите, възникнали по време на Наполеонови войни. Макар формално да е независима държава, Кралство Вестфалия фактически се намира под пълна политическа зависимост от Френската империя и се управлява от Жером Бонапарт – брат на Наполеон Бонапарт. Погрешно за име на кралството е избрано името на региона Вестфалия, макар че незначителни части от териториите на Вестфалското кралство са част от този регион.

История

Кралство Вестфалия в състава на Рейнския съюз, 1812

Кралство Вестфалия е създадено през 1807 г. след обединяването на територии, откъснати от Прусия според условията на договора от Тилзит. Териториите на кралството обединяват тези на Магдебургското херцогство, Курфюрство Брауншвайг-Люнебург и принадлежащото му княжеството Волфенбютел, както и Хесенското курфюрство, чиято столица Касел започва да изпълнява функциите на столица на Кралство Вестфалия. За официална резиденция на краля на Вестфалия е избран дворецът Вилхемсхое, преименуван на Наполеоненсхое. През 1812 Вестфалското кралство става част и от Рейнския съюз.

Замислено като „Наполеонов тип държава“, Вестфлското кралство се сдобива с писана Конституция, прокламирана на 7 декември 1807 г. от Жером Бонапарт, един ден след пристигането му в Касел. Кралство Вестфалия е първата монархия в Германия с модерна конституция. Според вестфалската конституция всички жители на кралството от мъжки пол са обявени за равноправни граждани, крепостничеството е отменено, а феодалните данъци и задължения са забранени. В кралството влизат в сила нормите на Наполеоновия кодекс, който оставя в историята еснафите и отваря пътя на свободната конкуренция в териториите на кралството. По френски образец всички еврейски конгрегации са реорганизирани и е създадена Консистория, която да ги контролира. Прочутият еврейски търговец и филантроп Израел Якобсон става първият председател на Консисторията. Въведена е нова метрична система. Малко преди унищожаването на кралството обаче свободата на словото е ограничена и е въведена цензура.

Фактически обаче Кралство Вестфалия се намира под тежка политическа и военна зависимост от Франция, която се изразява в задължението му да предоставя военна и финансова помощ за Наполеоновите кампании. През 1810 г. Вестфалското кралство преотстъпва департаментите Норд (със столица Щаде) и Долна Елба (със столица Люнебург) на Франция. Голям брой вестфалски войски участват в Наполеоновата кампания срещу Русия от 1812 г., а вестфалската гвардия героично, но неуспешно атакува Раевския редут при Бородино.

През септември 1813 г. руските казаци обсаждат Касел, разгромяват французите и превземат града, а до 1 октомври превземат цялото кралство. Три дни по-късно Жером Боапарт се завръща начело на голям корпус френски войници и успява да превземе Касел. Успехът на французите е кратък, тъй като няколко дни по-късно курфюрстът на Хесен начело на казашки корпус успява да освободи града отново. След френската загуба в битката на народите от 13 октомври 1813 г. руснаците унищожават Вестфалското кралство и връщат статуквото от 1806 г., макар че графствата Кауниц-Райтбер и Щолберг-Вернихгероде не са възстановени.

Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Kingdom of Westphalia в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​