Теория за разпознаване на сигнала: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
незначително
Ред 1: Ред 1:
'''Теория за разпознаване на сигнала''' <ref>[http://www.libsu.uni-sofia.bg/e-books/Useshtania1.html Измерване на сетивните възможности. Абсолютен и диференциален праг] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20091108234301/http://www.libsu.uni-sofia.bg/e-books/Useshtania1.html |date=2009-11-08 }} в Дж. Дарли, С. Гликсбърг и Р. Кинчла, ''Усещания'', изд. ЛИК, София, 1999</ref> е средство за определяне на възможността да се направи разграничение между моделите на информационно-наситена енергия (наречена [[Стимул (психология)|стимул]] при хората и [[сигнал]] при машините) и моделите на случайна енергия, които объркват и смущават информацията (наречено [[шум]]), състояща се от основни стимули и случайна активност на разпознаващата машина или нервната система.
'''Теория за разпознаване на сигнала'''<ref>[http://www.libsu.uni-sofia.bg/e-books/Useshtania1.html Измерване на сетивните възможности. Абсолютен и диференциален праг] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20091108234301/http://www.libsu.uni-sofia.bg/e-books/Useshtania1.html |date=2009-11-08 }} в Дж. Дарли, С. Гликсбърг и Р. Кинчла, ''Усещания'', изд. ЛИК, София, 1999</ref> е средство за определяне на възможността да се направи разграничение между моделите на информационно наситена енергия (наречена [[Стимул (психология)|стимул]] при хората и [[сигнал]] при машините) и моделите на случайна енергия, които объркват и смущават информацията (наречено [[шум]]), състояща се от основни стимули и случайна активност на разпознаващата машина или нервната система.


Според теорията има много определящи за това как разпознаваща система ще разпознае сигнал и къде нивата на праг трябва да бъдат. Теорията може да опише как промяната на прага може да повлияе възможността за разпознаване, като така показва колко адаптирана е системата към нейната задача, предназначение или цел към която се стреми.
Според теорията има много определящи за това как разпознаваща система ще разпознае сигнал и къде нивата на праг трябва да бъдат. Теорията може да опише как промяната на прага може да повлияе възможността за разпознаване, като така показва колко адаптирана е системата към нейната задача, предназначение или цел, към която се стреми.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 10:47, 26 март 2022

Теория за разпознаване на сигнала[1] е средство за определяне на възможността да се направи разграничение между моделите на информационно наситена енергия (наречена стимул при хората и сигнал при машините) и моделите на случайна енергия, които объркват и смущават информацията (наречено шум), състояща се от основни стимули и случайна активност на разпознаващата машина или нервната система.

Според теорията има много определящи за това как разпознаваща система ще разпознае сигнал и къде нивата на праг трябва да бъдат. Теорията може да опише как промяната на прага може да повлияе възможността за разпознаване, като така показва колко адаптирана е системата към нейната задача, предназначение или цел, към която се стреми.

Източници

  1. Измерване на сетивните възможности. Абсолютен и диференциален праг Архив на оригинала от 2009-11-08 в Wayback Machine. в Дж. Дарли, С. Гликсбърг и Р. Кинчла, Усещания, изд. ЛИК, София, 1999
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Detection theory в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​