Рибозомна РНК: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
ще я доразвия, но да не стане сакътлък
малко инфо
Ред 1: Ред 1:
'''Рибозомната РНК''' е вид [[РНК|рибонуклеинова киселина]], участваща в строежа на [[рибозома|рибозомите]] и играеща важна роля в биосинтезата на [[белтък|белтъци]]. Самата рибозомна РНК се синтезира в [[ядърце]]то от [[РНК-полимераза I]]. Представлява около 80% от тоталното количество РНК в [[клетка]]та.
'''Рибозомната РНК''' е вид [[РНК|рибонуклеинова киселина]], участваща в строежа на [[рибозома|рибозомите]] и играеща важна роля в биосинтезата на [[белтък|белтъци]]. Самата рибозомна РНК се синтезира в [[ядърце]]то от [[РНК-полимераза I]]. Представлява около 80% от тоталното количество РНК в [[клетка]]та.

Рибозомната РНК, подобно на останалите видове рибонуклеинови киселини е изградена от последователното свързване на [[нуклеотид]]и, но се характеризира с изключително сложна пространствена структура.

Броят на основните [[ген]]и, кодиращи рибозомна РНК варира при различните организми, като при [[прокариот]]ите те са седем ([[E.coli]]), при низшите [[еукариот]]и са от 100 до 200 ([[дрожди]]), а при висшите еукариоти достигат до няколко стотин<ref>Genes VIII, Benjamin Lewin, 2003, ISBN-10: 0131439812</ref>. Гените, кодиращи рибозомна РНК за малката и голямата [[рибозома|рибозомна]] субединица обикновено са разположени непосредствено едни до други, като едно от малкото изключения е [[митохондрия|митохондриалната]] рибозомна РНК при дрожди. [[Транскрипция|Транскрибират]] се заедно под формата на пре-рибозомна РНК<ref>Lehninger Principles of Biochemistry, Nelson D., Cox M., 4 edition, 2004, ISBN-10: 0716764121 </ref>. При бактериите, отделните копия за синтез на пре-рибозомна РНК (7 на брой) са пръснати в генома, докато при еукариотите копията са съсредоточени в отделни части, наречени генни клъстери (многократно повторени гени).

==Източници==
<references/>


{{биохимия-мъниче}}
{{биохимия-мъниче}}

Версия от 17:43, 14 октомври 2007

Рибозомната РНК е вид рибонуклеинова киселина, участваща в строежа на рибозомите и играеща важна роля в биосинтезата на белтъци. Самата рибозомна РНК се синтезира в ядърцето от РНК-полимераза I. Представлява около 80% от тоталното количество РНК в клетката.

Рибозомната РНК, подобно на останалите видове рибонуклеинови киселини е изградена от последователното свързване на нуклеотиди, но се характеризира с изключително сложна пространствена структура.

Броят на основните гени, кодиращи рибозомна РНК варира при различните организми, като при прокариотите те са седем (E.coli), при низшите еукариоти са от 100 до 200 (дрожди), а при висшите еукариоти достигат до няколко стотин[1]. Гените, кодиращи рибозомна РНК за малката и голямата рибозомна субединица обикновено са разположени непосредствено едни до други, като едно от малкото изключения е митохондриалната рибозомна РНК при дрожди. Транскрибират се заедно под формата на пре-рибозомна РНК[2]. При бактериите, отделните копия за синтез на пре-рибозомна РНК (7 на брой) са пръснати в генома, докато при еукариотите копията са съсредоточени в отделни части, наречени генни клъстери (многократно повторени гени).

Източници

  1. Genes VIII, Benjamin Lewin, 2003, ISBN-10: 0131439812
  2. Lehninger Principles of Biochemistry, Nelson D., Cox M., 4 edition, 2004, ISBN-10: 0716764121

Шаблон:Биохимия-мъниче