Униформизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
добавяне езици и категории
продължаване на превода от френски
Ред 1: Ред 1:
'''Униформитаризъм''' е един от принципите в съвременната [[геология]]. Според него, процесите, които са се осъществявали в миналото, продължават да се осъществяват и в наши дни. Този принцип е обратен на принципа на [[катастрофизъм|катастрофизма]], според който отличителните черти на земната повърхност са се появили внезапно в миналото вследствие на процеси, коренно различни от настоящите.
'''Униформитаризъм''' е един от принципите в съвременната [[геология]]. Формулиран е от [[Джеймс Хутън]] и разширен от [[Джон Плейфеър]] и [[Чарлз Лайъл]]. Според него, процесите, които са се осъществявали в миналото, продължават да се осъществяват и в наши дни. Този принцип е обратен на принципа на [[катастрофизъм|катастрофизма]], според който отличителните черти на земната повърхност са се появили внезапно в миналото вследствие на процеси, коренно различни от настоящите.

Привържениците на двата теоретични принципа водят ожесточен спор през 18-ти и 19-ти век. Проблемът се корени в това, че униформитаризмът е несъвместим с някои религиозни вярвания, и по-специално с някои събития по начина, по който са описани в [[Библия]]та.

Междвременно, униформитаризмът е претърпял промени през своето развитие. Преди 20-ти век и възприемането теориятата за [[тектоника на плочите|тектониката на плочите]] геолозите смятат, че повърхността на Земята е такава, каквато е била при създаването й, обяснявайки възникването на планините с нагъването на скалите при изстиването им.

В последните десетилетия на 20-ти век дефиницията на униформитаризма търпи промени, за да се отчете влиянието на някои катастрофични явления от земното минало, като например влиянието на сблъсъка с [[метеорит]]и или периоди на интензивна вулканична дейност. Днес принципът се формулира приблизително така: ''"геоложките сили са в по-голямата част от времето бавнодействащи и остават непроменени с течение на времето"''.


[[Категория: Геология]]
[[Категория: Геология]]
[[Категория: Палеонтология]]
[[Категория: Палеонтология]]

{{превод от2|fr|Uniformitarisme}}


[[ca:Actualisme]]
[[ca:Actualisme]]

Версия от 20:32, 17 февруари 2008

Униформитаризъм е един от принципите в съвременната геология. Формулиран е от Джеймс Хутън и разширен от Джон Плейфеър и Чарлз Лайъл. Според него, процесите, които са се осъществявали в миналото, продължават да се осъществяват и в наши дни. Този принцип е обратен на принципа на катастрофизма, според който отличителните черти на земната повърхност са се появили внезапно в миналото вследствие на процеси, коренно различни от настоящите.

Привържениците на двата теоретични принципа водят ожесточен спор през 18-ти и 19-ти век. Проблемът се корени в това, че униформитаризмът е несъвместим с някои религиозни вярвания, и по-специално с някои събития по начина, по който са описани в Библията.

Междвременно, униформитаризмът е претърпял промени през своето развитие. Преди 20-ти век и възприемането теориятата за тектониката на плочите геолозите смятат, че повърхността на Земята е такава, каквато е била при създаването й, обяснявайки възникването на планините с нагъването на скалите при изстиването им.

В последните десетилетия на 20-ти век дефиницията на униформитаризма търпи промени, за да се отчете влиянието на някои катастрофични явления от земното минало, като например влиянието на сблъсъка с метеорити или периоди на интензивна вулканична дейност. Днес принципът се формулира приблизително така: "геоложките сили са в по-голямата част от времето бавнодействащи и остават непроменени с течение на времето".

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Uniformitarisme в Уикипедия на френски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Моля, добавете oldid номера на версията, от която е направен преводът!