Странджанска фолклорна област: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
{{Обработка|форматиране
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{Обработка|форматиране}}
{{Обработка|форматиране}}


Странджеската фолклорна област се намира на изтог от Тракийската област да Черно море ,на север стига до Доброджа,а на юг до границата с Турция.Странджа впечатлява с разнообразния си релеф.В областта се включват Среднотунджанското порочие,Сакар,Странджа,Светлийските,Манастирските и Дервентските възвишения.
Странджеската фолклорна област се намира на изток от Тракийската област до Черно море ,на север стига до Доброджа,а на юг до границата с Турция.Странджа впечатлява с разнообразния си релеф.В областта се включват Среднотунджанското порочие,Сакар,Странджа,Светлийските,Манастирските и Дервентските възвишения.
В областта (в Жеравна) са запазани древни къщи с непретенциозна външна архитектура.Скромната им външност с нищо не подсказва за онова художествено богатство ,което се крие в интериора. Отделни пространства ,архитектурни елементи ,врати,долапи огнища са изпълнени с пестеливи ,но изразителни художествени декорации.Пример зая такива къщи са :къщата на Сава Филаретов,Руси
В областта (в Жеравна) са запазени древни къщи с непретенциозна външна архитектура.Скромната им външност с нищо не подсказва за онова художествено богатство ,което се крие в интериора. Отделни пространства ,архитектурни елементи ,врати,долапи ,огнища са изпълнени с пестеливи ,но изразителни художествени декорации.Пример за такива къщи са :къщата на Сава Филаретов,Руси
Чурбаджи и Халтъков. Те показват удивителни постижения на възрожденския майстор.
Чурбаджи и Халтъков. Те показват удивителни постижения на възрожденския майстор.

Версия от 16:25, 19 март 2008

Странджеската фолклорна област се намира на изток от Тракийската област до Черно море ,на север стига до Доброджа,а на юг до границата с Турция.Странджа впечатлява с разнообразния си релеф.В областта се включват Среднотунджанското порочие,Сакар,Странджа,Светлийските,Манастирските и Дервентските възвишения. В областта (в Жеравна) са запазени древни къщи с непретенциозна външна архитектура.Скромната им външност с нищо не подсказва за онова художествено богатство ,което се крие в интериора. Отделни пространства ,архитектурни елементи ,врати,долапи ,огнища са изпълнени с пестеливи ,но изразителни художествени декорации.Пример за такива къщи са :къщата на Сава Филаретов,Руси Чурбаджи и Халтъков. Те показват удивителни постижения на възрожденския майстор.