Религиозни мистерии: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{обработка|форматиране}}
Отделно от боговете на олимп, богове като Деметра, Хадес, Персефона, т. нар. Велики богове и Хермес, както и Дионис били свързани с тайни свещенодействия, наречени мистерии. На участниците в мистериите се предавали знания за безсмъртието на душата, за вечното умиране и раждане като божествен закон. Подготовката включвала въздържание от храни, упражнения в мълчание, молитви, ритуално пречистване с вода, заучаване на свещени разкази. По време на тези тайнства посвещаваните (мисти) докосвали свещени предмети, отпивали от свещени напитки.
'''Мистериите''' са тайни свещенодействия, свързани с богове като [[Деметра]], [[Хадес]], [[Персефона]], [[Хермес]] и [[Дионис]]. На участниците в мистериите се предавали знания за безсмъртието на душата, за вечното умиране и раждане като божествен закон. Подготовката включвала въздържание от храни, упражнения в мълчание, молитви, ритуално пречистване с вода, заучаване на свещени разкази. По време на тези тайнства посвещаваните (мисти) докосвали свещени предмети, отпивали от свещени напитки.
В Елада мистериите били групови, защото в тях участвали мъже, жени, деца, чужденци и роби.Част от тези учения дошли от древна Тракия, но били пригодени към света на елините. Затова елините смятали тракийските герои Орфей и Евмолп за свои духовни учители. Чрез мистериите човек придобивал вечното покровителство на боговете, ставал по-мъдър и добър.

В [[Елада]] мистериите били групови, защото в тях участвали мъже, жени, деца, чужденци и роби. Част от тези учения дошли от древна Тракия, но били пригодени към света на елините. Затова елините смятали тракийските герои Орфей и Евмолп за свои духовни учители. Чрез мистериите човек придобивал вечното покровителство на боговете, ставал по-мъдър и добър.

[[Категория:Древногръцка митология]]

Версия от 18:41, 27 декември 2008

Мистериите са тайни свещенодействия, свързани с богове като Деметра, Хадес, Персефона, Хермес и Дионис. На участниците в мистериите се предавали знания за безсмъртието на душата, за вечното умиране и раждане като божествен закон. Подготовката включвала въздържание от храни, упражнения в мълчание, молитви, ритуално пречистване с вода, заучаване на свещени разкази. По време на тези тайнства посвещаваните (мисти) докосвали свещени предмети, отпивали от свещени напитки.

В Елада мистериите били групови, защото в тях участвали мъже, жени, деца, чужденци и роби. Част от тези учения дошли от древна Тракия, но били пригодени към света на елините. Затова елините смятали тракийските герои Орфей и Евмолп за свои духовни учители. Чрез мистериите човек придобивал вечното покровителство на боговете, ставал по-мъдър и добър.