Луфтвафе: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:Logo Luftwaffe.png|thumb|300px|Лого на немските военновъздушни сили]]
[[Картинка:Logo Luftwaffe.png|thumb|300px|Лого на немските военновъздушни сили]]
'''Луфтвафе''' ([[немски език|немски]] '''Luftwaffe''' - ''въздушно оръжие'') е названието на германските военно-въздушни сили.
'''Луфтвафе''' ([[немски език|немски]] '''Luftwaffe''' - ''въздушно оръжие'') е названието на германските военновъздушни сили.


== История ==
== История ==

Версия от 07:49, 1 март 2009

Файл:Logo Luftwaffe.png
Лого на немските военновъздушни сили

Луфтвафе (немски Luftwaffe - въздушно оръжие) е названието на германските военновъздушни сили.

История

Произход

Луфтвафе през Първата световна война

Луфтвафе на Третия райх (1933-1945)

След разгрома на Германската империя през Първата световна война, Версайският договор забранява на Германия да притежава каквито и да било моторни самолети. Германското правителство успява да заобиколи тази забрана, като сключва секретен договор със Съветския съюз. Той дава възможност в СССР да се обучават тайно от 1923 до 1933 г. средногодишно по 240 германски пилоти, главно на летището Липецк, а също да се експериментират нови конструкции на самолети. Тази база се нарича официално 4-и авиоотряд на 40-и авиополк на Червената армия. Тези пилоти образуват ядрото на Луфтвафе, създадено след като Адолф Хитлер и неговата Националсоциалистическа партия идват на власт през 1933 г.

Луфтвафе е създадено официално на 9 март 1935 г. като самостоятелен род войска с персонал 18 200 души. Главнокомандващ е райхсмаршал Херман Гьоринг, герой от Първата световна война, въздушен ас с 35 победи.

Луфтвафе натрупва първия си боен опит в гражданската война в Испания, която се превръща в изпитателен полигон за немските самолети. 7000 доброволци от легиона „Кондор“ участват на страната на националистите на генерал Франко. В хода на военните действия се разработват много нови тактически приоми.

Човешките ресурси на Луфтвафе нарастват от 600 000 души в началото на войната на 1 100 000 в края на 1942 г. Но по-късно поради липса на гориво и резервни части за самолетите част от персонала е изпратена да воюва в така наречените полеви дивизии (Luftwaffen-Felddivisionen). С напредването на войната се налага все повече сектори на фронтовете да се обслужват от все по-малко самолети, пилотирани от недообучени летци. Поради липса на самолети, на гориво, а и на време задължителните часове за обучение на пилотите се намаляват от 260 през 1942 г. на 110 през 1943 г., а накрая на 50 през 1944 г.

До края на 1942 година Луфтвафе се използва основно като настъпателна сила, въздушна поддръжка на настъпващата германска армия. През 1943 нещата се обръщат. СССР започва контранастъпление от Изток, Западните Съюзници настъпват в Африка, а самата Германия става обект на масирани нападения от съюзнически тежки бомбардировачи. С това и задачата на Луфтвафе става от нападателна на отбранителна.


Студена война

Луфтвафе днес

Организация

Оборудване

Източници

Вижте също